Безпечний ринок землі та безпека кордонів України
Володимир Коваленко, голова громадської організації «Прозора земля»

При відкритті ринку землі залишається гострим питання державної безпеки. Я постійно про це заявляю. Необхідно залишити «довічний» мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення вздовж всіх кордонів загальною смугою і 30 км завширшки.

Читайте до теми: Прихильники і противники зняття земельного мораторію та вільного ринку землі — 2019

Для власників паїв запропонувати наступну можливість: у державній власності перебуває 10,5 млн га сільгоспземель. За бажанням власника землі сільськогосподарського призначення (паїв) надати рівноцінний обмін його паю на землі сільськогосподарського призначення державної власності в тому ж або іншому регіоні України.

Відповідно люди, які зроблять обмін, зможуть вільно володіти, користуватися і розпоряджатися земельною ділянкою, що належить їм на підставі права власності.

Держава в свою чергу забезпечить національну безпеку. Розпоряджатиметься цими землями, передаючи їх в оренду на відкритих електронних торгах.

Читайте до теми: Запропонували нові обмеження для покупців землі на вільному ринку

Загальна протяжність сухопутного кордону вздовж Білорусі, Росії, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини та Польщі становить 5637, 982 км.

Жахливий факт полягає в тому, що вздовж всіх кордонів сусідніх держав активно роздають громадянство.

Найактивніше видачу паспортів проводять уздовж російського кордону – Луганська і Донецька області; польського кордону – Волинська та Львівська області; угорського кордону – Закарпатська область; румунського кордону – Чернівецька та Одеська області і так далі.

Необхідно також врахувати досвід в цьому питанні інших країн. Багато країн обмежують право купівлі прикордонних земель.

Читайте до теми: Аграрії вимагають проведення референдуму про ринок землі

Наприклад, у Фінляндії іноземці не можуть купувати нерухомість на Аландських островах. Крім цього, парламент країни затвердив великий пакет законів, що набирає чинності 1 січня 2020 року, який дає державі можливість контролювати, обмежувати або забороняти володіння нерухомістю іноземцями – заради національної безпеки. Поправки до закону стосуються громадян «третіх країн», тобто країн, що не входять до Євросоюзу і Європейського економічного союзу.

Наприклад, у Греції особи, які не є громадянами Європейського Союзу (ЄС) і Європейського економічного простору (ЄЕП), не можуть купувати об'єкти поруч з військовими базами і поблизу національних кордонів, зокрема, на Північно-Східних Егейських островах, на архіпелазі Додеканес, в деяких регіонах Північної Греції, Криту й Родосу. Схожі заборони діють у Туреччині та Естонії.

Є також країни, у яких обмеження для зарубіжних інвесторів поширюються на цілі адміністративні райони. Наприклад, заборони діють майже на половині території Австрії – у Бургенланді, Відні, Верхній і Нижній Австрії, Зальцбурзі, Каринтії, Тіролі й Форарльбергу. У Швейцарії іноземці можуть купувати курортне житло тільки в деяких кантонах, наприклад, у Вале, Во, Граубюндені й Тічино.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

13 березня 2023
ТОП-10 найважливіших аграрних законодавчих ініціативи уряду та Мінагро
AgroPolit.com відібрав десять найважливіших постанов, наказів та порядків для роботи аграрного ринку. Серед них ви знайдете такі: механізм бронювання...
6 лютого 2023
Агросектор України під час війни – інфографічий довідник за 2023 рік
З чим прожив 2022 рік агросеткор – детальний аналіз ринку презентовано у щорічному інфографічному довіднику «Агробізнес України під...
6 січня 2023
Ринок оренди сільськогосподарських земель – що чекати цього року?
Як зміниться вартість оренди гектару сільськогосподарські землі у 2023 році? Детально у ексклюзивному блозі на AgroPolit.com розповів співзасновник...