Хроніка впровадження воєнного стану та наслідки для АПК (оновлюється)
Хроніка впровадження воєнного стану та наслідки для АПК (оновлюється)

26 листопада 2018, о 16:00 парламент зібрався, щоби проголосувати – запроваджувати чи ні воєнний стан в Україні – Указ Президента №392/2018. AgroPolit.com слідкує за перебігом подій і подає вам хроніку подій довкола цього питання. А також — точку зору експертів та політиків, що це означає для агросектору та чи відбудуться вибори (президентські, парламентські й до об’єднаних громад) у 2019 році.

16.00. 29 листопада 2018 року. Україна повністю закрила для іноземців в'їзд до Криму, передає BBC. 

Ті іноземці, які на момент запровадження обмежень опинилися в Криму, можуть без перешкод залишити півострів. Запроваджені обмеження будуть діяти протягом дії воєнного стану.

Інших обмежень поки не планують, в пунктах пропуску по всьому кордону будуть ретельніше перевіряти людей та транспорт.

09.45. 29 листопада 2018 року. Росія заблокувала порти Азовського моря.

16.00. 28 листопада 2018 року. Опубліковано Указ Президента щодо введення воєнного стану з усіма правками.

12.00. 28 листопада 2018 року. У Мінагрополітики розповіли, чи несе воєнний стан ризики продовольчого характеру.

15.50. 27 листопада 2018 року. Експерти розповіли, як воєнний стан вплине на вартість фрахту.

15.43. 27 листопада 2018 року. Інфографіка аналітична: Деталі та наслідки завпровадження воєнного стану в Україні.

13:30. 27 листопада 2018 року. Через воєнний стан Мішель Терещенко не йтиме в президенти України.

12:30. 27 листопада 2018 року. У Мінагрополітики назвали 7 основних ризиків від військового стану для АПК.

10:30. 27 листопада 2018 року. Мінекономрозвитку зробило заяву щодо введення воєнного стану.

21:20. 26 листопада 2018 року. Президент України Петро Порошенко звернувся до уряду та народних депутатів і заявив, що він володіє в повному обсязі інформацією про загрозу Україні. Порошенко наголосив, що він вніс пункт до Указу, який зареєстрований у ВР про скорочення терміну воєнного стану до 30 днів. Друга позиція передбачає введення воєнного стану у прикордонних областях, які найбільш вразливі для атаки з боку російських військ, а саме: Віницька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська, Запорізька області та внутрішня зона Чорноморсько-азовської акваторії.

За закон проголосували 276 народних депутатів. Законопроект №9338 про введення воєнного стану прийнято.

Президент наголосив, що воєнний стан буде введено лише за умови наземного вторгнення з боку російських військ.

З «аграрних» депутатів голоси нардепів під час голосування за введення воєнного стану розподілилися наступним чином:

Олександр Бакуменко БПП (за)

Григорій Заболотний БПП (відсутній)

Вадим Івченко «Батьківщина» (за)

Валерій Лунченко «Народний фронт» (за)

Геннадій Бобов «Партія «Відродження» (відсутній)

Ігор Бриченко «Народний фронт» (за)

Андрій Вадатурський БПП (не голосував)

Артем Вітко РПЛ (за)

Валерій Давиденко БПП (за)

Валентин Дідич позафракційний (не голосував)

Олег Дмитренко БПП (за), Дмитро Добкін ОПБ (відсутній)

Ярослав Єдаков «Народний фронт» (відсутній)

Андрій Кіт БПП (за)

Леонід Козаченко БПП (за)

Аркадій Корнацький БПП (за)

Анатолій Кузьменко БПП (за)

Олег Кулініч «Партія «Відродження» (відсутній)

Микола Кучер БПП (відсутній)

Сергій Лабазюк «Воля народу» (за)

Микола Люшняк БПП (за)

Сергій Мартиняк «Воля народу» (за)

Іван Мірошніченеко «Об'єднання «Самопоміч» (відсутній)

Олексій Мушак БПП (за)

Федір Негой БПП (за)

Вадим Нестеренко БПП (відсутній)

Денис Омелянович ОПБ (проти)

Василь Петьовка «Воля народу» (за)

Сергій Хлань БПП (відсутній)

Петро Юрчишин БПП (за)

21:15. 26 листопада 2018. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман з трибуни Верховної Ради заявив, що пріоритет номер один – це безпека громадян України та забезпечення цілісності держави. Гройсман заявив, що Президент України пообіцяв під час обговорення норм воєнного стану, що права та свободи українців не будуть утискатися.

20:07. 26 листопада 2018. Лідер «Батьківщини» запропонувала за часткове введення норм воєнного стану – без обмеження громадянських прав (без втручання у таємницю листування, свободу слова, вільного пересування, вільного зібрання, втручання у особисте життя громадян тощо).

19:45. 26 листопада 2018. Секретар РНБО Олександр Турчинов, виступаючи з трибуни у ВР, наголосив, що введення воєнного стану обмежить низку громадянських прав. Мова йде про території, на яких можуть розпочатися повномасштабні військові дії. Також Турчинов підтвердив під стенограму, що Президент наголосив на 30-денному варіанті введення воєнного стану. Слідом за Турчиновим слово взяв міністр закордонних справ України Павло Клімкін, який наголосив, що Російська Федерація порушила всі ключові статті міжнародного права. Таким чином дії РФ свідчать про створення передумов для повного блокування морських портів та можливого блокування всього чорноморського узбережжя і закликав зробити все необхідне для забезпечення стабільності в Україні та забезпечення захисту від дій Росії.

18:40.26 листопада 2018. Кількість голосів у парламенті за введення військового стану зростає. Порошенко погодився зменшити термін з 60 до 30 днів. Відтак, одна з ключових вимог Радикальної партії, яка блокувала трибуну для голосування, виконана. «Батьківщина» наразі ж мовчить.

За нашими даними, після завершення засідання Ради безпеки ООН з цього питання, Президент з`явиться у Раді і розпочнеться голосування. У фінальному документі указу про введення військового стану, за даними АgroPolit.com, заявиться пункт, який закріпить дату президентських виборів на березень 2019 року, як і планувалось. Політсили в Раді хочуть собі страховку, що Президент їх не «обскакає» і вони не підуть першими на вибори.

18:15. 26 листопада 2018. Розпочалося засідання радбезу ООН, де розглядається ситуація в Крченській протоці

17:50. 26 листопада 2018. Президент України Петро Порошенко заявив у зверненні, що воєнний стан пропонується ввести на 30 днів, щоб не перешкоджати майбутнім виборам, а не на 60, як планувалося раніше.

17:00 26 листопада 2018 року. Воєнний стан не вплине на продовольчу безпеку країни і не відіб'ється на вартості продуктів харчування. 

16:47. 26 листопада 2018 року. У залі зареєстровано 338 депутатів. Фракції БПП, «Народний фронт», підтримують запровадження воєнного стану. «Радикальна партія» підтримує запровадження воєнного стану за умови, що він буде на 30 днів, а не 60, як пропонує Президент. «Батьківщина» поки вирішує, як голосувати на позачерговому засіданні Ради. та «Опозиційний блок» категорично проти. Ляшко вимагає перед початком засідання ВР оголосити перерву для консультації з Президентом. Про це повідомляє власний кореспондент в Раді.

15:00. 26 листопада 2018 року. На офіційному ресурсі з'явився УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №390/2018
Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні».

14:00. 26 листопада 2018 року. В адміністрації портів розповіли, як ситуація на Азові вплинула на розвантаження суден. Порти Маріуполь і Бердянськ, що розташовані на Азовському морі, працюють в штатному режимі, відбувається навантаження/розвантаження суден, які в них перебувають. 

13:41. 26 листопада 2018. Військовий стан потрібен не більше, ніж на 1 місяць.

Таку думку висловив політолог Олександр Солонтай. 

Якщо вже вводити воєнний стан, то слід скоротити його до 30 днів і не чіпати початок виборів Президента. Інакше запровадження військового стану та автоматичне скасування виборів (офіційний старт — 31 грудня), є неадекватною реакцією на події, що відбуваються в Азовському морі, яка підриває основи демократії. Впровадження 60 терміну, в нормальний спосіб, можливе тільки разом з внесенням змін в законодавство, щоб дозволяти паралельно проводити різні вибори. Тоді відбудуться і вибори 23 грудня в ОТГ, і президентські також нормально розпочнуться!», — пояснює політолог.

13:27. 26 листопада 2018. У МВФ продовжать співпрацю з Україною навіть в умовах воєнного стану.
 

13:02. 26 листопада 2018. Для latifundist.com експерт розповів, як вплине на агросектор введення воєнного стану.

Прохід Керч-Єнікальським каналом може бути перекритий для входу-виходу суден в напрямку в/з портів Маріуполь і Бердянськ. Про це в коментарі Latifundist.com повідомив керівник аналітичного сектора Zernovoz.in.ua Олександр Глущенко.

Однозначно дії РФ непередбачувані і прохід Керч-Єнікальським каналом може бути перекритий для входу-виходу суден в напрямку в / з портів Маріуполь і Бердянськ. Залізничні відправки швидше за все будуть пріоритетними для вантажів військового призначення та тут велика ймовірність того, що накопичення в портах партій для торгових суден припиниться », — додав він.

За його словами, зараз порти Маріуполь і Бердянськ працюють в штатному режимі. А заходи щодо посилення охорони і пропускного режиму в українських гаванях Азова були зроблені ще давно. «Хоча надходжень вагонів зернових в Бердянськ немає, в разі блокування протоки РФ переорієнтація вантажопотоку на Миколаїв і Ольвію дуже ймовірна», — підкреслив він.

 

12:53. 26 листопада 2018. Акції українських агрокомпаній обвалилися на фондових біржах Лондона та Варшави.

 

26 листопада 2018. Що таке військовий стан? Про  це написано детально у законі України «Про правовий режим воєнного стану».

Військовий стан – це особливий правовий режим, який передбачає:

  • надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для відвернення загрози;
  • тимчасове обмеження прав і свобод громадян;
  • тимчасове обмеження законних інтересів юридичних осіб.

Режим воєнного стану в Україні може запроваджуватись в разі: збройної агресії, загрози нападу, небезпеки державній незалежності України та її територіальній цілісності. Тобто, формально підстави для введення воєнного стану є.

Воєнний стан вводиться указом Президента й затверджується Верховною Радою.

Законом надається два дні Верховній Раді для затвердження указу. Після цього указ негайно оголошується в засобах масової інформації.

Що важливо, воєнний стан може вводитись не лише на території всієї держави, а й в окремих місцевостях.

Під час введення воєнного стану можуть запроваджуватись такі заходи:

трудова повинність для працездатних осіб із метою виконання робіт, що мають оборонний характер;

використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони;

  • комендантська година;
  • особливий режим в'їзду й виїзду;
  • перевірка документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, багажу;
  • контроль за діяльністю ЗМІ, установ і організацій культури, друкарень;
  • квартирна повинність фізичних і юридичних осіб для розквартирування військовослужбовців.

 Екстренне засідання РНБО: напад на українські кораблі.

26  листопада 2018 року Рада національної безпеки і оборони України підтримала рішення Президенту України ввести воєнний стан строком на 60 діб

Як пояснив Секретар РНБО України Олександр Турчинов після засідання Ради, дії Російської Федерації проти кораблів українських ВМС «є збройною агресією проти України, яка підпадає під пункти c, d статті третьої Резолюції 3314 (ХХIХ) Генеральної асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року». «Виходячи з цього, РНБО визначила за необхідне введення в Україні особливого правового режиму для створення умов з відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки через посилення загроз державній незалежності та територіальній цілісності України, - сказав Турчинов. - У зв'язку з цим Президенту запропоновано ввести воєнний стан в Україні строком на 60 діб».

У коментарі журналістам Секретар РНБО України повідомив, що відповідне рішення Президента України повинна схвалити Верховна Рада України, яка має зібратися 26 листопада о 16:00 на позачергове засідання.

25 листопада 2018 року вранці російський корабель прикордонної служби (ФСБ РФ) протаранив буксир Військово-морських сил Збройних сил України.

Кораблі Військово-морських сил ЗСУ у складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» і рейдового буксира «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. У командуванні ВМС зазначили, що про намір здійснювати перехід заздалегідь було проінформовано відповідно до міжнародних норм. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...