Земельний «кодекс честі» для фермерів оновлять
Вадим Івченко, народний депутат

Днями в парламенті зареєстрували законопроект №7060 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення і розвитку сімейних фермерських господарств та припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності». Ми розробили його спільно з проектом USAID та низкою народних депутатів — І. Мірошніченком, В. Дідичем, О. Бакуменком, О. Кулінічем, В. Лунченко, А. Вадатурським, Л. Козаченком та А.Вітком. Документ скасує корупційну модель приватизації земель для особистих селянських господарств, замінивши її на прозорий механізм – аукціони. Брати у них участь зможуть усі, хто відповідатиме конкурсним вимогам. Він, без перебільшення, революційний. У чому це полягає – дивіться далі.

Законопроектом пропонується внести зміни до Земельного кодексу, в Закони «Про оренду землі», «Про фермерське господарство», «Про Державний земельний кадастр», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме:

 1. Скасувати наявну корупційну модель безоплатної приватизації для ОСГ, замінивши її на прозорий механізм передачі землі на квазіаукціонах для розвитку сімейних ферм на умовах оренди.
 2. Безоплатну приватизацію для ОСГ залишити у розмірі 1 га громадянам, яким належить право власності на будівлі та споруди на ділянці, громадянам, яким таке право, як першочергове, надане спеціальними законами (працівникам державних і комунальних закладів культури, педагогічним, медичним працівникам, пенсіонерам з їхнього числа, чорнобильцям тощо), а також учасникам АТО та їхнім сім’ям.
 3. Для недопущення спекуляцій із землями наданими безоплатно, зокрема для ОСГ, та недопущення використання у корупційних схемах таких громадян (на прикладі АТОшників – 160 тис. га тільки під ОСГ), законопроектом запропоновані запобіжники, які унеможливлять перепродаж, зміну цільового призначення чи передачу таких земель в оренду третім особам у перші 7 років після оформлення землі.

Завдяки тому, що за оформлення землі всі обмеження будуть одночасно вноситися у кадастр і  реєстр прав, немає необхідності додаткового контролю чи перевірок. Легально провести угоду буде неможливо (За статистикою, понад 80 тис. га щороку передається безоплатно. За підрахунками експертів, обсяг корупційних послуг у сфері безоплатної приватизації землі сягає 1 млрд грн на рік).

4. До учасників квазіаукціонів для розвитку сімейних ферм запроваджуються кваліфікаційні умови:

– виключно громадяни України;    

– учасник аукціону не може мати в обробітку на момент проведення аукціону більш як 20 га землі.

5. Вимоги до лотів, котрі виставляються на аукціонах:

– площа до 5 га;

– фіксований строк оренди 7 років (для багаторічних насаджень — 25, для меліорованих земель — 10).

– загальна площа сільгоспземель запасу, яка виставляється на такі аукціони, становить не менше 50% від площі сільгоспземель, котрі були надані на загальних аукціонах у минулому році. (Чому 50%? За 6 місяців 2017 року на аукціонах було реалізовано всього 15 тис. га сільгоспземель. Якщо за рік буде реалізовано 30 тис. га, виходить, що на такі аукціони піде всього 15 тис. га, а це лише 3000 ділянок по 5 га. Навіть на всю територію України для розвитку фермерства — це мізер!).

6. Порядок та умови використання землі, отриманої на таких аукціонах.

Вимоги до орендаря:

 • є членом сімейного фермерського господарства, яке зареєстроване за місцезнаходженням ділянки;
 • або після виграшу аукціону впродовж 3 місяців має стати членом такого господарства;
 • або зареєструє нове господарство на території розташування земельної ділянки.

Вимоги до використання ділянки, у разі порушення яких, договір оренди розривається:

 • земля використовується виключно для вирощування багаторічних насаджень, тваринництва, овочівництва, органічної продукції та зберігання й переробки сільськогосподарської продукції;
 • земля використовується виключно у господарській діяльності сімейного фермерського господарства;
 • заборона зміни цільового призначення, відчуження, передачі третім особам такої ділянки на будь-яких правах (суборенда, спільний обробіток тощо).

7. Після завершення строку оренди громадянин має право:

 • безоплатно отримати частину цієї ділянки у власність (до 2 га), у разі, якщо він не скористався правом на безоплатне отримання землі для ОСГ;
 • продовжити оренду землі без проведення повторного аукціону;
 • викупити цю земельну ділянку із розстроченням платежу до 20 років (зокрема й в умовах мораторію). Але, після викупу такої ділянки, на неї розповсюджується умови мораторію.

8. Удосконалення порядку проведення аукціонів, а саме — підвищення гарантійного внеску з 5% до 50% від стартового розміру річної орендної плати за землю, що значно зменшить спекуляцію на аукціонах.

Безоплатна приватизація чи квазіаукціони – це пільга держави або громади, а отже, вона має право встановлювати правила й вимоги, які, передусім, відповідають державним інтересам та інтересам громад. Хочеш спекулювати із землею чи передавати її в суборенду — на загальні аукціони.

Прийняття законопроекту забезпечить:

 1. Припинення корупційної схеми безоплатного відведення державних і комунальних земель на підставних осіб, а також інших схем, котрі призводять до втрати коштів місцевими бюджетами.
 2. Забезпечення переважного права на отримання земель для ОСГ тим громадянам, яким таке право гарантоване спеціальними Законами.
 3. Забезпечення розвитку фермерства, орієнтованого на нішеві культури, тваринництво, овочівництво, багаторічні насадження, органіку.
 4. Створення умов для розвитку переробки, а зі збільшенням сімейних ферм — і можливості кооперації.
 5. За рахунок нових фермерських господарств, зареєстрованих на території громад, де розташована земля, забезпечення надходження податків до місцевих бюджетів та створення нових робочих місць у сільській місцевості.
 6. Удосконалення порядку проведення земельних аукціонів.
 7. Вимога щодо повного скасування безоплатної приватизації землі є у Коаліційній угоді та багатьох галузевих програмних документах розвитку галузі, затверджених урядом. Але ми пішли правильнішим  шляхом, адже наша — мета не залишити громадян України без землі, а викорінити корупцію у сфері безоплатної приватизації. Таким чином, нам уперше на законодавчому рівні вдасться гарантувати деяким категоріям громадян право на першочергове отримання землі.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 травня 2018
«Кулю в лоб, село – в «ігнор». Аналіз політики «Народного фронту» в парламенті
«Народний фронт» і зміцнення агросектору – чи є конект між цими двома складовими? AgroPolit.com продовжує цикл публікацій...
6 липня 2017
Запорізькі аграрії можуть залишитися без прибутку через земельні аукціони
Запорізькі аграрії невдоволені продажом державної землі виключно на електронних торгах, оскільки таким чином вони втрачатимуть прибуток. Таку думку...
21 червня 2017
У Держземкадастрі впроваджуються електронні земельні аукціони
Кабінет Міністрів України на засіданні в середу прийняв постанову про переведення Державного земельного кадастру на технологію блокчейн, що...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...