Реєстрація договір оренди земельної ділянки – в орендарів паїв залишилося три місяці
Реєстрація договір оренди земельної ділянки – в орендарів паїв залишилося три місяці

Основні зміни у державній реєстрації речових прав на земельні ділянки – важливий елемент земельної політики в час війни. У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України було тимчасово зупинено роботу, зокрема, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав), з огляду на що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, зокрема, на земельні ділянки, була  також зупинена.



У зв’язку з цим, для врегулювання земельних відносин в умовах воєнного стану було встановлено тимчасовий механізм оформлення прав на земельні ділянки.

Так, Законом України від 12.05.2022 № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2247-ІХ) було, зокрема, передбачено можливість оформлення прав оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності без внесення відомостей про такі права до Державного земельного кадастру та Державного реєстру прав з обов’язковою реєстрацією в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань договорів оренди, суборенди земельних ділянок районними військовими адміністраціями. Крім того, вважалися поновленими на  рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру прав договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок с/г призначення: державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування; приватної власності.

Однак, після відновленням функціонування Державного земельного кадастру і Державного реєстру прав стало можливим повернення до порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що існував до змін, запроваджених Законом № 2247-ІХ.

19.11.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19.10.2022 № 2698-IX (далі – Закон № 2698-ІХ). Положеннями цього закону, зокрема передбачено, що:

  • передача в оренду земельних ділянок с/г призначення здійснюється за умови наявності відомостей про земельні ділянки у Державному земельному кадастрі, а прав на них – у Державному реєстрі прав;
  • припиняється автоматичне поновлення дії договорів користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану;
  • орендар земельної ділянки, переданої йому в оренду під час дії Закону № 2247-ІХ, зобов’язаний протягом 2 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ подати  заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру — також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки.

На виконанні цього обов’язку суб’єктам речових прав слід звернути особливу увагу, адже у разі якщо протягом 3 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ право оренди земельної ділянки НЕ буде зареєстровано, договір оренди земельної ділянки вважається припиненим.



Тобто навіть у разі, якщо дія договору оренди, укладеного відповідно до змін, внесених Законом № 2247-ІХ, мала закінчитися після 19.02.2023, водночас орендар не зареєструє своє речове право у Державному реєстрі прав, то дія договору оренди земельної ділянки припиниться в силу закону зі спливом 3 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ, а отже, у подальшому такий договір НЕ буде підставою для державної реєстрації права оренди.

Слід зауважити, що відповідно до внесених Законом № 2247-ІХ до Земельного кодексу України змін, право оренди земельної ділянки виникало з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань. Тому, реєстрація у Державному реєстру права оренди, що виникло на підставі такого договору, не змінюватиме зазначеного момент виникнення цього права.



Враховуючи викладене, користувачам земельних ділянок, права яких виникли відповідно до змін, запроваджених Закон № 2247-ІХ, вже зараз слід подбати про державну реєстрацію цього права та внести відповідні відомості про права оренди, суборенди земельних ділянок в Державний реєстр прав та Державний земельний кадастр.

Також важливо враховувати, що тимчасовий порядок оформлення прав користування земельними ділянками с/г призначення може бути знову запроваджено за умови призупинення функціонування Державного земельного кадастру на всій території України.



У такому випадку рішення про  призупинення функціонування Державного земельного кадастру приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, яке застосовується через 0 робочих днів з дня прийняття такого рішення і діє до дня прийняття зазначеним органом рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру.

Рішення про  призупинення,  відновлення функціонування Державного земельного кадастру у 3-денний строк підлягають опублікуванню в газеті «Голос України».

Водночас, після прийняття рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру орендарю земельної ділянки, переданої йому в оренду під час призупинення функціонування Державного земельного кадастру, важливо враховувати, що він буде зобов’язаний протягом  місяців подати  заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру — також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки». 

Анастасія Князєва начальник відділу внутрішнього контролю та моніторингу Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 лютого 2023
Алгоритм від Мін’юсту – як запобігти рейдерству з реєстрацією договорів оренди на землю
Законодавством передбачено, що договір оренди земельної ділянки укладається в простій письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути...
21 жовтня 2021
Тіньова оренда сільгоспземель в Україні може сягати ₴70 млрд, — Мінекономіки
Обсяг тіньової оренди сільськогосподарських земель в Україні, за оцінками різних експертів, становить від 20 до 70 млрд грн. Про це повідомляє...
15 вересня 2021
Як діяти орендарю для продовження договору оренди у разі смерті його пайовика – юристи
Щоб зберегти орендний договір за земельним паєм у випадку смерті орендодавця, орендарю можна скористатися кількома інструментами. Практичні поради...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...