Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Від підвищення акцизу на пальне уряд очікує отримати 2-3 млрд грн щомісяця в казну бюджету

Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення «Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку») подав до парламенту прем’єр Денис Шмигаль. Акциз пропонують встановити на період воєнного/надзвичайного стану для бензинів моторних, важких дистилятів та інших нафтопродуктів, скрапленого газу, бутану, ізобутану.  

Нагадаємо, що у березні парламент взагалі скасував стягнення акцизів на пальне. Підстава – гостра криза на ринку пального України, яка виникла через агресію росії і її атаки на інфраструктуру для зберігання та транспортування енергоносіїв.

Законопроект спробували внести в порядок денний Ради, але голосування за це успішно провалили. Втім, це не означає, що кабмінівська ідея наповнити бюджет у час війни за рахунок кишень громадян  канула в лету.

AgroPolit.com пропонує вам деталі цієї ініціативи і аналіз її наслідків.

Читати до теми: Дефіцит пального: що обмежувати – ціну на заправках чи прибуток трейдерів?
 

Плюс 3 млрд грн у бюджет з кишені автомобілістів

Пояснювати нагальність впровадження акцизної ідеї в розпал «чуми» з Кабміну до громадськості відправили міністра інфраструктури України Олександра Кубракова. Він нагадав, що попри підвищення курсу гривні Національним банком, ціни на пальне на деяких АЗС продовжують падати. З огляду на це, каже Кубраков, уряд і пропонує відновити акциз.

Наша пропозиція – запровадження акцизу на бензин і дизель на рівні 100 євро за 1000 літрів (до війни відповідно були вищі ставки акцизу – 213 і 140 євро). Тобто запроваджуємо акциз частково, не в тому обсязі, що він був до війни. Для порівняння: ЄС має детективу, якою встановлено мінімальний  акциз на бензин 350 євро. Наприклад, у Німеччині – 654 євро, Польщі – 276 євро, Словаччині – 555 євро… Очікуємо, що підвищення акцизу частково вплине на роздрібну ціну на дизель, а на бензин – не значно… Очікуємо отримати від такого кроку 2-3 млрд грн на місяць доходів у бюджет», — говорить Кубраков. 

 

Куди підуть гроші від зростання акцизу на пальне?

Відповідь надав перший заступник міністра економіки Денис Кудін!

Акциз – це головний механізм наповнення дорожнього фонду. Ворог руйнує нашу інфраструктуру – дороги, мости, які дуже потрібні для економіки. Отже, потрібне джерело для їх ремонту. І це джерело – дорожній фонд. Часткове повернення акцизу дозволить уряду продовжити відновлення і доріг, і мостів. Ми сподіваємося, що введення акцизу негативно не відобразиться на громадянах. Люди фактично цього не повинні відчути…», — пояснив він.

 

Фото із storage.milkua.info 

 Акциз – оцінка експертів: 4 гривні на 1 літрі пального

Директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн вважає, що ціни не злетять вгору на пальне.

Він наводить чотири ремарки:

  1.  Ставка 100 євро – це відчутно менше, ніж було раніше (в середньому 135 евро). Тобто уряд вирішив починати з м’якого варіанту. У гривні акциз на всі марки пально складе 4 грн/л (з ПДВ). Це 8% від роздрібної ціни на бензин та ДП та трохи більше 10% від ціни на автогаз.
  2.  Бюджет може розраховувати на 3,39 млрд грн на місяць (3,6 млрд грн з ПДВ). Поки не знаю, як в Мінінфраструктури нарахували 2 млрд грн на місяць, про які згадується у пояснювальній записці до законопроекту. Можливо, недооцінили обсяги споживання.
  3. Подорожчання бензину та дизпального НЕ БУДЕ! Світові ціни за останній час відчутно просіли, це створює потенціал для зниження цін в Україні на 3-4 грн/л. Акциз перекриє це зниження, внаслідок чого ціни стабілізуються біля поточних позначок: бензин А-95 – 50-52 грн/л, дизпальне – 51-53 грн/л.
  4. Стабілізується на поточних значеннях й ціна на скраплений газ (27-28 грн/л). Цінова пропорція газ-бензин буде становити біля 60%, тобто ефективність використання автогазу повністю зберігається. При цьому, як свідчать розрахунки, бюджетні надходження від скрапленого газу дещо перевищать надходження від бензину. Це дуже зворушливо та нагадує кращі українські родинні традиції: дитину (скраплений газ) довго пестили, оберігали, вона виросла й тепер почала допомагати своїй родині.

 

Тому пропоную відставити паніку та зраду. Ніхто не хоче податків – ані ринок, ані споживач. Але державі, що воює, потрібні гроші. Запропонований варіант дуже лайтовий, я думав, буде екстрімальніше», –  оптимістично каже Куюн.

Оцінка агроринку підвищення акцизу на пальне

Оптимізму Сергія Куюна і уряду не поділяє агроринок. Результати опитування AgroPolit.com свідчать про таке: категоричне «ні» підвищенню акцизів говорить 80% опитаних аграріїв! В час війни цього робити не можна, кажуть вони. Яких аргументів уряду ще не вистачає?

Хіба що нагадати КМУ, що в Україні війна, доходи українців падають, інфляція уже з’їла 30% вартості грошей на руках у людей. Добре, щоб про ці три фактори пам’ятали у КМУ, коли пояснюють необхідність підвищення акцизу європейським досвідом.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 травня 2022
В Україні потрібно повернути акциз на пальне – експерт
В Україні необхідно повернути акциз на паливо. Про це заявив Сергій Куюн, директор «Консалтингова група А-95», ідеться у...
19 травня 2022
Озвучено прогноз цін на пальне на АЗС
Уряд скасував державне регулювання цін. Завдяки цьому в Кабміні очікують зниження цін: граничні ціни на дизпаливо не перевищуватимуть 58 грн, на...
18 травня 2022
Кабмін прийняв рішення не регулювати ціни на пальне
Оперативний штаб при Кабінеті міністрів вирішив тимчасово відмовитися від державного регулювання цін на пальне – бензин та дизель та очікує...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...