Ринок зернових України: попит та пропозиція у 2021/2022 маркетинговому році
Зернові

В перших числах лютого 2022 року відбулася нарада представників Мінагрополітики та профільних аграрних асоціацій з метою обговорення ситуації на зерновому ринку України. Учасникам дискусії було презентовано попередні дані балансу попиту та пропозицій зернових та зернобобових культур у 2021/2022 МР. AgroPolit.com проаналізував дані державних органів та порівняв показники з аналогічною інформацією від представників профільних бізнес структур.

Державні дані щодо зернових та експорту

За попередніми розрахунками Мінагрополітики, загальний валовий збір зернових у 2021/2022 маркетинговому році складатиме приблизно 83,8 млн т, з них пшениці – 32,1 млн т і 40 млн т кукурудзи. Як прокоментував ситуацію директор господарсько-фінансового департаменту Мінагро Баграт Ахіджанов, ця інформація – попередні дані.

 

«Уточнені дані статистики будуть готові на початку березня. Однак наведені показники максимально наближені до тих, які ми очікуємо отримати від Держстату», – заявив Ахіджанов.

За його словами, виходячи з пропозиції ринку на рівні 33,8 млн т пшениці, пропозиція для експорту сягає позначки 25,3 млн т. У презентації, яку Ахіджанов супроводжував коментарями, вказано, що за липень 2021/лютий 2022 рр. було експортовано 17,079 млн т (залишилося до експорту 8,2 млн т). З них 11 млн т продовольчої пшениці та 5,6 млн т фуражної пшениці. Прогнозоване очікування залишку до експорту складає 8,2 млн тонн, з них близько 2 млн т – це продовольча пшениця, а 6,2 млн т – фуражна пшениця.

Пшениця продовольча та непродовольча розподілилася 60/40, і у своїх презентаційних матеріалах ми притримуємося саме такого розподілу. Вважаємо, що він є реалістичним, але оптимальним бачимо збільшення відсотка у бік продовольчого зерна. Хоча реальну картину ми побачимо після того, як завершимо маркетинговий рік», – заявив Ахіджанов.

Як повідомив директор господарсько-фінансового департаменту Мінагрополітики, сьогодні спостерігається деяке зниження темпів експорту зернових культур. Його заяву підтвердив і заступник міністра Тарас Висоцький.

Жодних ризиків стосовно надмірного експорту пшениці немає. Саме збереження балансу і стабільності на зерновому ринку, а також вирішення спірних моментів є важливим завданням для нас», – зауважив Тарас Висоцький.

У підсумку можна зазначити, що у 2021/2022 МР прогнозується до експорту 13,4 млн т продовольчої пшениці. Станом на 02.02.2022 року вже експортовано 11,4 млн т. Залишилося до експорту майже 2 млн т продовольчої пшениці. При цьому внутрішнє споживання цього виду продукції складає загалом 5,5 млн т.

 

Прогнози щодо зернових та експорту від представників ринку

Експерти USDA прогнозують, що врожай кукурудзи в Україні у 2021/22 МР складе 42 млн т, що на 2 млн т більше, ніж прогнозувалось раніше. Про це свідчать дані аналітичного звіту USDA за січень, інформує Kurkul.com. Щодо прогнозу по врожаю пшениці, експерти не змінили думки, тому передбачають виробництво цієї продукції на рівні 33 млн т.

За прогнозами фахівців, зросте експорт вітчизняної зернової продукції – до 33,5 млн т, що на 1 млн т більше, ніж передбачалось місяцем раніше.

USDA також передбачає збільшення поставок, споживання, експорту та кінцевих запасів пшениці у світі. Так, за оцінками експертів, світове виробництво пшениці у 2021/22 МР складе 778,89 млн т, що на 3,02 млн т більше від листопадового прогнозу. Про це свідчать дані аналітичного звіту USDA за грудень. 

Зростання виробництва пшениці відбудеться внаслідок збільшення початкових запасів у Австралії та ЄС і зміни виробництва в бік збільшення для Австралії, Росії та Канади.

Ціни на зернові

Станом на лютого поточного року ціни попиту на українську продовольчу пшеницю 2 та 3 класу CPT глибоководні порти у доларовому еквіваленті залишились на рівні вівторка — $308 та $307 за т. У гривневому еквіваленті зниження відбулось на 250 грн, повідомляє Latifundist.com з посиланням на G.R. Agro.

Ціни на пшеницю зазнають зниження на тлі зниження котирувань зернових на світових ринках на фоні послаблення політичного конфлікту між Росією та Україною та низького попиту. 2 лютого Туніс закупив 100 тис. т пшениці: 50 тис. т від Casillo за ціною $348,69 за т та $350,69 за т, 25 тис. т від Cargill ($350,64 за т) і 25 тис. т від Lecureur ($350,77 за т)», — зазначили в G.R. Agro.

За прогнозами експертів, попит з боку імпортерів буде напрямляти ціни. Також розвиток цін буде залежати від поведінки Росії щодо формули розрахунку експортного мита після 15 лютого.

Читайте до теми: Аграрний фронт: бізнес готується до війни з Росією

На експортному ринку фуражної пшениці, за словами аналітиків, спостерігається знижувальна тенденція цін попиту CPT глибоководні порти на тлі цінотворення на сусідніх ринках. В G.R. Agro прогнозують, що подальше ціноутворення буде залежати від сусідніх ринків та рівня попиту.

Також ціни попиту на фуражну кукурудзу СРТ глибоководні порти у доларову еквіваленті зменшились на $1 за т проти вівторка — до $271 за т на тлі зниження попиту. Крім того, негативні сигнали надходили зі сторони Чикаго, де котирування перебували під тиском через збільшення запасів етанолу в США, а також скасування Китаєм закупки 380 тис. т американської кукурудзи з постачанням у 2021/22 МР.

Велика кількість пропозицій української кукурудзи може тиснути на ціни на базисі CPT. Оголошення тендера турецьким TMO на закупівлю 325 тис. т кукурудзи, який відбудеться 8 лютого з постачанням 25 лютого-5 березня, може обмежувати зниження цін», — прогнозують спеціалісти.

Також зазначається, що ціни попиту на фуражний ячмінь CPT глибоководні порти України зменшились на $6 за т проти вівторка — до $272 за т. 2 лютого Туніс закупив 100 тис. т ячменю від Aston за ціною $342 за т, Casillo ($332,69 за т) та Cargill ($339,70 за т). Йорданія скасувала свій тендер на закупку 120 тис. т ячменю. Новий тендер очікується 8 лютого.

Читайте до теми: Ринок зерна 2022 — прогнози: кукурудза, пшениця, соняшник, ячмінь

Прогнозується, що обмежена кількість пропозицій може стримувати зниження цін.

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

31 січня 2022
Експерт розповів, як можливе загострення війни з Росією вплине на логістику та ціни на зернові
Коливання ціни на зернові були, але все швидко поверталось до своїх сезонних патернів, навіть незважаючи на втрату частини с/г угідь і зібраного...
9 січня 2022
Торік ціни на зернові у світі сягнули максимального рівня з 2012 року
У 2021 році ціни на зернові у світі досягли максимального рівня з 2012 року. При цьому зростання цін на 27,2% перевищило показник 2020 року. Про це...
31 грудня 2021
Зернові ринки продовжують залишатись під впливом шаленої світової інфляції
Як стверджує аналітик компанії «Zernotorg.ua» Олександр Тищенко, в поточному сезоні 2021/22 ринки продовжують залишатись під впливом...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...