Як позначиться на Україні та світові призначення Джо Байдена президентом США?
Як позначиться на Україні та світові призначення Джо Байдена президентом США?

Демократ Джо Байден приймає від світових лідерів вітання з перемогою на посаду президента США. Хоча офіційно його інавгурація відбудеться пізніше, але новий господар Білого дому вже почувається впевнено (дистанційно) в овальному кабінеті. AgroPolit.com уже писав про різницю у відношенні до України обох кандидатів за президентське крісло в США. Наразі ж пропонуємо детальніші оцінки українських експертів про те, що означає заміна Дональда Трампа на Джона Байдена для України та загалом світової політики? Ми також пропонуємо власне точку зору самого Байдена на те, що він пообіцяв під час своєї виборчої компанії зробити для нашої нації як президент США, а також – які його погляди на розвиток АПК. 

Читати до теми: Вибори президента у США – які будуть наслідки для України та агросектору?

Я забезпечу, щоб вся американська підтримка Україні суворо залежала від антикорупційних реформ

Джо Байден

Я зроблю Україну пріоритетом американської зовнішньої політики. В частині оборони, я надам більше воєнної підтримки, включаючи зброю, щоб посилити здатність України захищатися.

В економічній сфері я працюватиму, щоб збільшити прямі західні інвестиції і підтримку української енергетичної незалежності від Росії, особливо якщо Nordstream II буде побудований у найближчий рік, бо це проект ставить під загрозу доступ України до російського газу.

Я також забезпечу, щоб вся американська підтримка Україні суворо залежала від антикорупційних реформ, включно з призначенням антикорупційних прокурорів та суддів.

Врешті решт, я забезпечу значно більшу дипломатичну роль США разом з Францією та Німеччиною у перемовинах з Росією. Для дипломатії важливо мати сильніші важелі впливу — це означає більше роботи з нашими європейськими партнерами і союзниками, щоб Росія платила важчу ціну за триваючу війну проти України.

Про підтримку фермерів, або Black lives matter

Ми розширимо програму мікрокредитів для нових і фермерів і фермерів-початківців, подвоївши максимальну суму кредиту до $100 тис..

Ми подбаємо про те, щоб Міністерство сільського господарства США поклало край історичній дискримінації чорношкірих фермерів у федеральних фермерських програмах і щоб всі соціально незахищені фермери і власники ранчо мали доступ до програм, що підтримують їхні сімейні ферми.

Ми будемо реінвестувати в сільськогосподарські дослідження університетів, щоб державні, а не приватні компанії володіли патентами на досягнення в галузі сільського господарства. Ми зробимо це за рахунок збільшення фінансування програми досліджень і освіти в галузі сталого сільського господарства та Національного інституту продовольства і сільського господарства.

Нашим фермерам потрібні нові технології, щоб конкурувати на світових ринках. Тому ми допоможемо фермерам використовувати нові технології, методи та обладнання для підвищення продуктивності і прибутку, в тому числі шляхом надання недорогих фінансових коштів.

Про біоетанол

Наш план передбачає інвестування $400 млрд в дослідження, інновації та впровадження екологічно чистої енергії — це більше, ніж удвічі перевищує те, що Америка витратила, щоб відправити людину на місяць. І як частина цих зусиль розробка наступного покоління біопалива стане головним пріоритетом.

В межах нашого плану будуть вкладатися кошти в дослідження з розробки целюлозного біопалива таким чином, щоб захистити наш грунт і воду та вирішити проблему зміни клімату, перетворюючи при цьому траву, пожнивні залишки й іншу біомасу на паливо.

Про торгову війну з Китаєм

Ми зміцнимо наш сільськогосподарський сектор, проводячи торгову політику, яка працює для американських фермерів. Ми будемо протистояти Китаю, працюючи з нашими союзниками (Канада, Мексика, Корея, Австралія та інші країни, з ким у США є торгові угоди. — Прим. ред.), щоб вести переговори з максимально сильної позиції.

Про страхування врожаю

Один з найбільших ризиків для американського сільського господарства – це вплив екстремальних погодних умов. Страхування врожаю та інструменти управління ризиками неймовірно важливі для фермерів, особливо в світлі останнього урагану в Айові, пожеж на заході, посухи на Середньому Заході і урагану Лаура в Техасі та Луїзіані. Ми розуміємо, яку важливу роль відіграє страхування врожаю, і подбаємо про те, щоб страхування було у тих, хто його потребує.

Насліди для України

Владислав Голуб  експерт з інвестиційної політики, депутат 8-го скликання 
 

1. В короткостроковій перспективі (перше півріччя наступного року) не варто очікувати якихось коливань (позитивних чи негативних) по лінії відносин наших держав. Обумовлено це тим, що 46 Президент США офіційно набуде своїх повноважень тільки 20 січня 2021. До цього буде працювати, так звана, Transition Team, яка буде складатися з представників діючого Президента та новообраного. Перше півріччя 2021 року піде на формування внутрішньої команди. Нагадаю, що Президент США є очільником виконавчої гілки влади. І тут важливими для нашої держави будуть три постаті в структурі державної влади – Державний Секретар США, Міністр оборони США (United States Secretary of Defence) та Радник Президента США з безпеки.

2. Очевидно, що після втручання свідомо чи несвідомо деяких представників діючої та минулої влади у вибори Президента США, особливо в частині сімейного аспекту, не виключаю, що Президент Байден має певну образу, що може в свою чергу відігратися на відносинах наших країн. Найбезболісним варіантом для України буде те, що деяким таким представникам просто відкличуть та анулюють їх 10-річні візи до США (в такому розвитку подій я переконаний). Тут варто ще раз зазначити, що не треба ніколи державним мужам нашої держави в будь-який спосіб втручатися у виборчий процес інших держав. Ми ніколи не будемо суб’єктами внутрішньополітичних відносин в США, але такі дії не пройдуть безнаслідково на зовнішньополітичному векторі.

3. Попри наявність образи, суть якої я виклав вище, у Президента Байдена є певна емпатія та симпатія до нашої держави. Це відчувалося, коли він обіймав посаду Віце-Президента США при Президентові Обамі. Я чудово пам’ятаю його захоплюючу промову в сесійній залі Верховної Ради України. Тобто на емоційному рівні ми можемо розраховувати, що Україна повернеться у парадигму стратечноі зовнішньої політики США. Варто також зазначити, що у ряду українських політиків склалися не просто хороші офіційні відносини з Президентом Байденом, але, навіть, подекуди дружні. І головним бенефіціаром таких відносин в нашій державі безумовно я бачу Арсенія Яценюка. Очікую, що він буде одним із тих, хто стане фронтменом обновлених відносин США та України.

4. Після внесення проектів Постанов про створення ТСК щодо «так званих плівок Байдена та Порошенка» та активної промоції створення такої ТСК від керівництва привладної партії, об’єктивним буде фактор нерозуміння зі сторони новообраної команди в США сучасного політичного естеблішменту в Україні. І тепер все в руках Президента Володимира Зеленського мінімізувати наслідки діяльності власної команди.

5. Президент Байден є системним політиком, який «виріс» в американській політиці. Він вже в далекому 1973 році став сенатор від штату Делавер і з того часу перебував в американській політиці. В 2008 році в тандемі з Президентом Обамою він виграє вибори і стає Віце-Президентом США. Я вірю і сподіваюсь, що його політична системність дозволить збалансувати відносини між нашими державами та налагодити співпрацю через різні канали взаємодії та нівелювати огріхи в наших відносинах, свідками яких ми всі були останній часом.

І як кажуть наші американські друзі, at last, but not at least, все в наших руках. Передусім наша держава необхідна нам з вами, а не комусь закордоном. І саме від нас залежить в який спосіб і з якою інтенсивністю будуть розвиватися наші відносини з нашими стратегічними партнерами та власне наша держава зокрема. Але, якщо внутрішній вектор розвитку буде йти тим шляхом, яким він йде зараз, на жаль, ми можемо виявитися на узбіччі розвитку, як в геополітичному контексті так і в економічному. Для діючої влади відкривається вікно можливостей. Як вони ним скористаються — відповідь ми отримаємо вже найближчим часом.

Наслідки для світу

Анатолій Амелін директор економічних програм Українського інституту майбутнього
Що зміниться в США і в світовому порядку з президентом Байденом (якщо все ж таки буде він)?

Вирішив розібратися. Коротко:

  1. порядку і передбачуваності в світі стане більше;
  2. американській економіці стане гірше;
  3. Росії буде складніше;
  4. Україні можуть відкритися можливості;
  5. зміняться відносини з Іраном і Китаєм;
  6. обмеження щодо пандемій стануть жорсткішими.
    Тепер докладніше:

1. НАТО.
Президент Трамп хвалив автократів і ображав союзників. На чолі списку справ Джо Байдена стоїть відновлення напружених відносин, особливо в НАТО, і воз'єднання з глобальними альянсами.

2. ВООЗ.
Адміністрація Байдена також повернеться до Всесвітньої організації охорони здоров'я і спробує очолити міжнародну відповідь на коронавірус.

3. Клімат і екологія.
Джо Байден каже, що зробить боротьбу зі зміною клімату пріоритетом і знову приєднається до Паризької кліматичної угоди.

Байден встановить більш високі цілі в галузі екологічно чистої енергії і заборонить оренду вугілля і природного газу на федеральних землях, одночасно обмежуючи викиди метану при видобутку нафти і газу.

4. Байден просуває амбітний план на 2 трильйони доларів для досягнення цілей зі скорочення викидів.
Він каже, що він зробить це, будуючи економіку, використовуючи чисту енергію, створюючи мільйони робочих місць.

5. Іран.
Зміна санкцій до Ірану в обмін на скорочення ядерної програми.

6. Ємен.
Байден також припинить підтримку США війни в Ємені під керівництвом Саудівської Аравії.

7. Ізраїль.
Джо Байден привітав угоду президента Трампа між Ізраїлем і Об'єднаними Арабськими Еміратами. Як і стара гвардія демократів, Байден є стійким прихильником і давнім захисником Ізраїлю

8. Афганістан та Ірак.
Як і президент Трамп, Байден хоче покласти край вічним війнам в Афганістані та Іраку, хоча він збереже невелику присутність військ в обох, щоб допомогти в боротьбі з тероризмом. Він не став би скорочувати бюджет Пентагону або призупиняти удари дронів, незважаючи на тиск зліва.

9. Росія.
Байден – "яструб" у відносинах з Росією.

Колишній віце-президент, прямо заявив CNN, що вважає Росію «противником». Він пообіцяв рішучу відповідь на втручання у вибори і на імовірну виплату винагороди Талібану за напад на американські війська в Афганістані.

Байден пообіцяв продовжити термін дії останньої угоди між США і Росією щодо контролю над стратегічними ядерними озброєннями, і повідомлення Москви про свій намір зробити це, ймовірно, стане однією з його перших дій.

Новий договір СНО спливає через 16 днів після його інавгурації, скасовуючи всі обмеження на розгортання стратегічних ядерних боєголовок, а також бомбардувальників і ракет, які несуть їх, що може сприяти новій гонці озброєнь.

10. Китай.
Байден продовжить політику президента Трампа щодо протидії "зловживанням в економічній практиці" Китаю, але спільно з союзниками, на відміну від схильності Трампа до односторонніх торгових угод.

Джо Байден буде більш активно шукати галузі співпраці з Китаєм, що зростає.

Він каже, що хоче відродити американське лідерство.

11. Україна.
Україна отримає військову допомогу і летальну зброю.

Підтримка в боротьбі з корупцією і в реформах.

Очевидно, що для України Байден – значно кращий вибір. Байден знає Україну, знає українську еліту, він любить Україну і хоче, щоб вона була успішною. Для Трампа це просто необхідність, він не орієнтований на майбутнє України.

При цьому двоє інших американських експертів дотримуються думки, що ім'я майбутнього президента істотно не вплине на політику США щодо України.

Американці прагнуть не допустити посилення Росії в пострадянському просторі, тому будуть і далі гарантом ліберального світоустрою, що склався в світі після Другої світової війни.

"Україна залишилася єдиною серйозною перешкодою в питанні панування Росії на пострадянському просторі. Америка цього не хотіла"

12. США.
12.1. COVID

Байден сказав, що його головна мета – взяти під контроль коронавірус. Він буде наполягати на тому, щоб маски носили по всій країні, що, на думку експертів у галузі охорони здоров'я, може врятувати тисячі життів, але його юридичні повноваження для забезпечення виконання такого мандата неясні.

Він обіцяє нове державно-приватне партнерство під назвою "Рада з тестування на пандемію", яке буде відповідати за збільшення виробництва наборів для тестування на коронавірус і лабораторного приладдя, а також за координацію доступу до цих послуг. Він також пообіцяв зробити тестування, лікування та вакцини COVID-19 безкоштовними для всіх американців.

12.2 Податки.

Байден пообіцяв скасувати багато скорочень податків, які Трамп підписав у законі для корпорацій і багатих людей, щойно він вступить на посаду, хоча зміни вимагають схвалення Конгресу. Він пообіцяв посилити дотримання податкової політики, яка вже ведеться, а також швидко зміцнити права робітників на об'єднання в профспілки.

12.3 Протекціонізм.

Важливою складовою плану Байдена щодо відновлення після рецесії через коронавірус є примушення урядових установ купувати товари та послуги американського виробництва, щоб допомогти стимулювати внутрішнє виробництво. Він може зробити це за рахунок витрат, вже санкціонованих Конгресом, і наказів агентствам, які незабаром будуть під його контролем.

12.4 Цивільні права.

Протягом перших 100 днів Байден пообіцяв працювати над ухваленням закону про рівність — законопроєкту, що додає нові широкі заходи захисту від дискримінації, що ґрунтуються на сексуальній та гендерній ідентичності.

Очікується, що він також видасть розпорядження про заохочення різноманітності та інтеграції до федерального уряду, і створить нову Раду Білого дому з гендерної рівності для координації політики, що стосується жінок.

12.5 Імміграція.

Байден планує відправити до Конгресу законопроєкт про імміграцію в перший день свого перебування на посаді, який включає в себе шлях до громадянства для приблизно 11 мільйонів іммігрантів, які проживають в країні нелегально.

12.6 Туризм.

Байден планує скасувати заборону Трампа на поїздки, яка наклала обмеження на мандрівників з 13 країн, більшість з яких є мусульманськими або африканськими.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 листопада 2020
Названо наслідки результатів виборів у США для України
Вибори нового президента США, третьої частини Сенату (верхня палата Конгресу) та загалом всієї Палати представників (нижня палата) вплинуть на всю...
21 вересня 2016
Керівництву України слід прискорити реформи — Байден
Віце-президент США Джозеф Байден наголосив, що керівництву України слід прискорити реформи. Про це повідомляє Посольство США в Україні. ...
20 лютого 2016
Байден закликав Порошенка і Яценюка об'єднатися і відновити довіру
Віце-президент США Джо Байден під час окремих телефонних розмов із українським президентом Петро Порошенком і прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...