Плати долар контролеру за тонну – і «проїжджай»: Кабмін підготував IT-схему детінізації сільськогосподарських земель
Обсяг тіньового обробітку становить від 12 до 16 млн га земель с/г призначення. Так, лише у 2019 році обсяг тіньової оренди в Україні складав від 19 до 69 млрд грн.

За детінізацію сільськогосподарських земель з кожної зібраної аграріями тони зернових врожаю-2020 доведеться сплатити 1 долар спеціальній компанії-контролеру. Це випливає із аналізу тексту проекту Кабміну під назвою «Контроль у сільському господарстві» (з використанням інтерактивного програмного забезпечення) та тексту меморандуму із розробником програмного забезпечення та обладнання контролю у сільському господарстві ТОВ «Менора-Агро» (Компанія – надалі).

 

Цей проект розроблений в період очільника МЕРТу Тимофія Милованова від 04:03:2020 року та міністра КМУ Дубілета Дмитра, а обговорювався вперше 18 лютого 2020 року на спеціальній нараді. Вже 16 квітня МЕРТ закинуло цей документ на ознайомленні і висловлення всіх зауважень та коментарів до нього асоціаціям галузевим. При цьому було сказано, що якщо таких зауважень не надійде, то документ буде схвалено за принципом «мовчазної згоди», – розповідає AgroPolit.com керівник однієї із асоціацій.

 

Тож, логіка цієї задумка проста – детінізація сільськогосподарських земель. Річ корисна і потрібно, але є питання! Пройдемося по них. Але спочатку пригадаємо, як виглядає структура всіх земель України. 

Що пропонується проектом «Контроль у сільському господарстві»?

Суть:

  1. впровадження ТОВ «Менора-Агро» контролю за дотриманням  с/г виробниками достовірної статичної та фінансової звітності про посіяні та оброблені площі  земельних ділянок, обсягів отриманого врожаю, дотримання прав сівозміни та інше.
  2. Встановлення на кожному комбайні або іншій с/г техніці, яка використовується для збору врожаю, обладнання, яке дозволяє реєструвати та обліковувати землі, з якої збирають врожай, кількість зібраного кожним комбайном врожаю та вид культури, що збирається, для встановлення в процесі контролю виконання робіт даних статистичних та фінансової звітності з реальними обсягами оброблювальних земельних ділянок, площ, посівів та зібраного врожаю.

Читати до теми: Сім схем використання держземель агрокомпаніями в умовах «тіньового» ринку землі

Термін пілотного проекту: липень-жовтень 2020 року.

Аби запустити схему, в Кабміні пропонують прийняти окремий закон про регулювання застосування  спеціального обладнання  для обліку врожаю  у сфері сільського господарства. Прикладом такого закону є Закон України «Про  застосування реєстраторів  рахункових операцій  у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (про касові апарати).

При цьому аграрії мають використовувати на свій врожай збиральній техніці лише спеціально акредитоване державою обладнання обліку зібраного врожаю. Отримані дані автоматично передаватимуться у єдину централізовану систему звітності.

Читати до теми: Закон про вільний обіг сільськогосподарської землі – реакція аграрного ринку, експертів та чиновників

Цікавий момент із тексту меморандуму: Компанія ТОВ «Менора-Агро» передає  КМУ виключне право на користування цього ПО в Україні  (на підставі окремого ліцензійного договору), уряд натомість у відповідь надає без проведення конкурсу ТОВ «Менора-Агро» право виключного, ексклюзивного сервісного обслуговування  ПО строком  не менше, ніж термін дії патенту. Винагорода Компанії-розробника становить 1 долар з 1 тони зібраного зерна, яка відображатиметься у єдину централізовану систему звітності.

AgroPolit.com поділяє бажання уряду навести лад у сфері використання земельних ділянок. Адже обсяг тіньового обробітку становить від 12 до 16 млн га земель сільськогосподарського призначення. Так, лише у 2019 році обсяг тіньової оренди с/г  земель в Україні складав від 19 до 69 млрд грн. При цьому втрати бюджетів всіх рівнів від недоотримання податків та інших платежів становлять 6-22 млрд грн на рік.

Тож мова іде про величезні суми, які потрібно відбілити та не створити при цьому ніяких інших запитань без відповідей.  

Тож пропонуємо учасникам ринку висловитися щодо запропонованої Кабміном схеми та тексту меморанду, який додається.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com.

Нижче наводимо повний текст документу.

1.

2. 

 

3.

4. 

5. 

6. 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 березня 2020
Тіньова оренда сільськогосподарських земель в Україні складає 70 млрд грн
Обсяг тіньової оренди земель сільськогосподарського призначення складає за оцінками експертів 20-70 млрд грн при недоотриманні податків з неї до 22...
12 березня 2020
Ринок землі: нардеп розповів, що буде з землями, переданими громадам в оренду
Якщо буде скасовано мораторій на купівлю-продаж землі, громади, якщо захочуть, зможуть продати її і отримати гроші. Про це в інтерв'ю...
11 березня 2020
Держгеокадастр запроваджує онлайн-трансляції розпоряджень землями с/г призначення
Незабаром на сайті та офіційному каналі Держгеокадастру у YouTube, у режимі реального часу за участі фахівців Головних управлінь Держгеокадастру...

Вибір редакції

25 липня 2022
Розблокування морських портів України для вивезення зерна – це пермога чи зрада?
Заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов розповів деталі угоди про експорт зерна, підписаної...
24 липня 2022
Зернове перемир’я: наслідки та основні питання до підписаного договору у Стамбулі
Угоду про розблокування українських портів для експорту зерна підписали в Стамбулі представники Туреччини, ООН та України. Аналогічне візування...
1 липня 2022
Ринок землі – перший рік роботи: ціна землі, купівля продаж, області лідери
З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 105 грн. За цей період було...