Прогноз цін на українські зернові в 2019 році: урожай та світові тренди
Прогноз цін на українські зернові в 2019 році: урожай та світові тренди

Україна зібрала вже 15,2 млн т зерна нового врожаю, із яких 10,2 млн т пшениці. Цьогорічний урожай очікується трішки кращий, ніж торішній — 70,8 млн т (на 0,8 млн т більше). Так, вал кукурудзи може скоротитися на 7,5% — до 33,1 млн т, пшениці — вирости на 9,3% до 26,9 млн т, а ячменю — скласти 8,2 млн т.

Традиційно аграріїв цікавить ціна збіжжя нового врожаю, зважаючи на світові тенденції, а також — на українські реалії. Про це AgroPolit.com розпитав експертів та учасників ринку.

Скільки зберемо?

Прогноз Мінагро в 70,8 млн т майже не збігається з очікуваннями зовнішнього та внутрішнього ринку.

Так, Міністерство сільського господарства США в травневому звіті озвучило цифру в 72,1 млн т (пшениці — 29 млн т, кукурудзи — 33 млн т, ячменю — 9 млн т).

Детальнішу розкладку дає керівник інформаційної служби, аналітик «АПК-Інформ» Андрій Купченко. На його думку, ячмінь потихеньку відійде до нішевих культур (цього року очікується його урожай у близько 8 млн т), а ключовими будуть на ринку дві культури.

Домінуватиме, звичайно, кукурудза. За нашими оцінками, Україна збере її близько 34-35 млн т. Втім, щодо кукурудзи робити фінальні прогнози ще зарано, на її виробництво дуже впливає погода в липні-серпні. Пшениці теж очікується приріст. У порівнянні з іншими агентствами, наш прогноз більш песимістичний — 26-27 млн т», — говорить він, пояснюючи, що загалом урожай очікується в межах 70-70,5 млн т.

Але погода може принести сюрпризи під час масового збирання, вплинути й на обсяги, і на якість.

Додає деталей колишній трейдер, а нині депутат аграрного комітету Іван Мірошніченко.

Кукурудза й соняшник в Україні зараз підгорають. Тому виробництво цих обох культур може зменшитися: кукурудзи орієнтовно — на 3-4 млн т, соняшнику — на 1 млн т. А от валовий урожай пшениці буде більшим (на кілька млн т), хоч і виникає питання її якості через погодні умови», — пояснює Мірошніченко. 

Світові тренди

 Основними світовими виробниками зерна, за експертними оцінками аналітиків ринку USDA, в 2017-2018 роках були Китай (499,9 млн т) і США (436,4 млн т). Зараз ці дві країни перебувають у стані торговельної війни — впроваджують мита на імпортні товари один одного. Якщо вона продовжиться, то виходом для Китаю може стати експорт зерна та інших видів с/г продукції із Латинської Америки, Чорноморського басейну та портів Європи. З іншого боку, знижується пропозиція американського зерна через затяжні дощі у США та зниження прогнозів урожаю кукурудзи.

Читати до теми: Катастрофічна посівна у США — «вікно можливостей» для України
 

Ціна нового сезону

Наскільки суттєво вплинуть вищеперераховані фактори на внутрішню ціну зернових нового врожаю? «Цінове ралі, зумовлене поганими погодними умовами у травні-червні в США, ринок уже пережив, бо посівні площі вирівнялися, стан посівів покращився», — розповідає Іван Мірошніченко. За його оцінками, через це внутрішня ціна вже зросла на $10-12 на 1 т.

Проте дати якісь конкретні оцінки зростання чи зниження ціни важко.

Читати до теми: Стан пшениці у 2019 році

Аналітик компанії Agritel Олексій Єрьомін каже, що у новий сезон Україна входить із нижчими цінами, ніж торік.

Однак, очікувана більш висока врожайність пшениці в 2019/20 МР повинна компенсувати зниження цін на старті жнив. Пшениця українського походження, як і раніше, є найдешевшою у своєму сегменті, що сприяє її конкурентоспроможності на світовому ринку. Ціни наших конкурентів також на нижчому рівні, ніж у минулому році, завдяки очікуванням високого врожаю якраз в Чорноморському регіоні», — пояснює він.

Експерт додає, що наразі цінові прогнози коригуються після старту збирання й отримання перших показників врожайності, а також залежатимуть від наслідків аномальної спеки в ЄС та посухи в деяких районах країн Чорноморського регіону. «Попри те, що урожай пшениці в цьому році, як очікується, буде рекордним в Україні, ми залишаємося оптимістами з точки зору цін і сподіваємося побачити їхнє зростання в подальшому, насамперед ґрунтуючись на привабливості цін на українську пшеницю з можливістю подальшого скорочення спреду між цінами нашої пшениці та пшениці походженням із країн-конкурентів», — підсумовує Олексій Єрьомін.

Форвард — страховка для малих та середніх агровиробників

Що робить держава для того, щоби підтримати внутрішні ціни в пік збору врожаїв?

Держрезерв оголосив про закупівлю зернових нового врожаю ще в середині червня.

Внутрішньою ж гарантією отримання стабільної закупівельної ціни в новий сезон для малих і середніх стають форвардні контракти. Це своєрідна страховка для них, яка дозволяє їм збалансувати свою річну фінансову роботу. В цьому сегменті зараз працюють декілька державних та приватних компаній. Один із лідерів, який спеціалізується саме на форвардах, — державна компанія ПАТ «Аграрний фонд». Основна мета форвардного фінансування від ПАТ «Аграрний фонд» — підтримка малих та середніх агровиробників і створення зручної системи отримання коштів аграріями й реалізації врожаю. Після укладання форвардного контракту агровиробники одразу отримають 65% від загальної вартості поставки за договором. Остаточний розрахунок відбувається за ринковими цінами, які склалися на момент поставки.

Форвардні контракти — це дієвий інструмент, який користується попитом у агровиробників. Протягом 2016-2019 маркетингових років ПАТ «Аграрний фонд» уклав 540 контрактів з аграріями. За цей період було законтрактовано близько 1,8 млн т зернових. Лише сума авансових платежів склала 5,1 млрд грн, а загальна сума оплати за контрактами — майже 6,1 млрд грн», — зазначив у коментарі AgroPolit.com виконавчий директор ПАТ «Аграрний фонд» Микола Зубарєв.

За його словами, основна відмінність форвардного контракту від банківських кредитів полягає в тому, що ПАТ«Аграрний фонд» не вимагає додаткової застави. Заставою є зерно майбутнього врожаю, на закупівлю якого укладено контракт. Микола Зубарєв також додав, що з 2017 року ПАТ «Аграрний фонд» забезпечує українських аграріїв ще й мінеральними добривами, які можна придбати або укласти форвардний контракт. «Єдина умова, яка залишається незмінною, — агропідприємство повинно мати успішний досвід вирощування зернових, позитивну кредитну історію та відсутність заборгованості», — додав виконавчий директор.

AgroPolit.com моніторитиме й надалі тему внутрішніх ціни на зернові та інформуватиме вас.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

13 липня 2019
Аналітики прогнозують рекордний урожай пшениці в Україні — близько 30 млн т
За одним із прогнозів, у 2019 році року врожай пшениці в Україні буде рекордним — аграрії зберуть близько 30 млн т пшениці. Про це ідеться...
26 червня 2019
Названо український порт-лідер із перевалки зернових
Миколаївський морпорт залишається лідером за обсягами перевалки зернових. Про це повідомляє АПК-Інформ. Нагадаємо, що переможці концесійних...
29 травня 2019
Аграрії зберуть рекордний урожай кукурудзи у сезоні 2019/20 – прогноз
В Україні очікуються великі перехідні залишки кукурудзи – від 2 до 2,5 млн тонн. Це перша причина можливого рекордного експорту вітчизняної...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...