Мінагрополітики й Антимонопольний комітет: (не)буде дефіциту добрив і спекуляцій на цінах
Мінагрополітики й Антимонопольний комітет: (не)буде дефіциту добрив і спекуляцій на цінах

З 1 липня 2019 року почала діяти діяти урядова постанова про заборону ввезення в Україну російських добрив. Про історію міндобривного питання та можливі наслідки AgroPolit.com уже писав (більше читайте у матеріалі «Все буде добрива: про наслідки для АПК торгового ембарго з 1 липня на поставки із РФ»). Ключовий ризик такого кроку – дефіцит на внутрішньому ринку. Що робить (і чи робить щось взагалі) нині для його уникнення Мінагрополітики та Антимонопольний комітет? Читайте в ексклюзивних відповідях цих установ на AgroPolit.com.

Позиція Мінагрополітики

AgroPolit.com: Яких заходів буде вжито міністерством для уникнення дефіциту добрив на внутрішньому ринку, передусім фосфатної групи, зважаючи на заборону з 01.07.2019 року ввозити в Україну міндобрива з РФ?

Мінагрополітики: В цілому рівень забезпечення міндобривами с/г виробників відповідає торішньому. Крім того, за даними ДФС, у 2018 році ввезено за імпортом добрив фосфорної групи 141 тис. т, а в 2017 році — 35 тис. т. Частка імпортованих калійних та фосфорних добрив із РФ в минулому році становила лише 9%, або близько 26 тис. т.

Водночас міністерство вважає, що рішення уряду щодо заборони ввезення міндобрив з РФ в подальшому не спричинить значного дефіциту та суттєво не позначиться на ціновій ситуації на ринку мінеральних добрив, серед іншого, і фосфорної групи. Заборона на ввезення мінеральних добрив з РФ має обмежений термін дії.

До того ж, введене ембарго на ввезення мінеральних добрив з Росії пришвидшило диверсифікацію поставок їх з інших країн.

AgroPolit.com: Чи передбачено імпорт добрив різних груп з інших країн, якщо так, то з яких? Коли його очікувати? 

Мінагрополітики: За даними ДФС, протягом січня-квітня 2018 року спостерігалися максимальні надходження за імпортом мінеральних добрив.

Протягом останніх двох років відбулися істотні зміни в обсягах імпорту різних видів мінеральних добрив з Російської Федерації. Країнами-імпортерами, окрім РФ, стали декілька європейських країн і країни Близького Сходу. Тому мінеральні добрива, які постачалися з РФ, буде замінено на альтернативні з інших країн.

За 5 місяців 2019 року основними країнами-постачальниками, окрім РФ, агрохімікатів стали Білорусь (20%), Польща (11%), Литва (8%), Туреччина (8%), Грузія (6%), Казахстан (2%). Так, імпорт мінеральних добрив за січень-травень 2019 року становить: азотних добрив — 1061,5 тис. т, фосфорних — 25,9 тис. т, калійних — 28,8 тис. т, складних — 839,4 тис.т.

AgroPolit.com: Чи зверталося Мінагрополітики до АМКУ із проханням промоніторити ситуацію з внутрішніми цінами на добрива, зважаючи на введення вищезгаданої заборони?

 Мінагрополітики: Як відзначають аналітики ринку мінеральних добрив, зміна країни поставки суттєво не позначається на вартості агрохімікатів для сільгосптоваровиробників.

Водночас інформуємо, що формування й реалізація державної антимонопольної політики та сприяння розвитку конкуренції на ринку товарів, які виробляються підприємствами галузей промисловості, належить до компетенції Мінекономрозвитку.

Динаміка цін на основні види мінеральних добрив додається.

AgroPolit.com: Який відсоток на внутрішньому ринку становлять добрива українського виробництва, а який — імпортного (з яких країн і скільки)?

Мінагрополітики: За даними Держстату, всього внесено мінеральних добрив за видами 4865,4 тис. т, частка вітчизняних добрив склала 42%, імпортних добрив — 58%. Імпорт мінеральних добрив в Україну за 20172018 рр. і січень-травень 2019 р. у розрізі країн-постачальників додається.

AgroPolit.com: Скільки, за вашими оцінками, добрив і яких груп потребують аграрії до кінця 2019 року та на 2020 рік?

Мінагрополітики: Для проведення літньо-осінніх польових робіт поточного року, виходячи із фінансових можливостей, господарствами заявлено й передбачається використати в межах 737 тис. т поживних речовин мінеральних добрив, з них: азотних — 387 тис. т, фосфорних — 196 тис. т, калійних — 154 тис. т.

Потреба сільгосптоваровиробників у мінеральних добривах для проведення весняно-польових робіт 2020 року формується наприкінці поточного року.

AgroPolit.com: Чи будуть передбачені у бюджеті на 2020 рік заходи з формування державного резерву добрив на випадок пікового зростання ціни в період посівної, аби згладжувати ціни на внутрішньому ринку?

Мінагрополітики: Статтею 13 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства» встановлена можливість підтримки суб’єктів господарювання агропромислового комплексу, зокрема через здешевлення кредитів (кредитна субсидія), в тому числі на покриття виробничих витрат, до яких належать і мінеральні добрива.

Вважаємо, що стабільна робота вітчизняних хімічних підприємств — виробників мінеральних добрив сприятиме наповненню вітчизняного ринку агрохімікатів як за видами, так і за асортиментом.


Мінагрополітики проводить постійний моніторинг стану забезпечення аграріїв необхідними матеріально-технічними ресурсами, зокрема мінеральними добривами, який дає змогу відслідковувати тенденції вітчизняного ринку.
 

Позиція АМКУ

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 липня 2019
Уряду пропонують зняти мито на добрива з США та Європи, щоб уникнути дефіциту
Щоб уникнути дефіциту, Ураїна повинна зняти мито на добрива європейського та американського походження. Про це пише...
1 липня 2019
Все буде добрива: про наслідки для АПК торгового ембарго з 1 липня на поставки із РФ
З 1 липня 2019 року починає діяти урядова постанова про заборону ввезення в Україну низки російських товарів, зокрема добрив. Уряд вжив таких...
30 червня 2019
Аграріям радять запастися міндобривами
Сьогодні на ринку мінеральних добрив сформувалися комфортні ціни щодо трьох позицій: аміачна селітра, карбамід та КАС. Якщо у...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...