Рік боролися з рейдерством — покарали (не)винних…
Рік боролися з рейдерством — покарали (не)винних…

Хвиля рейдерства в країні за 2018 рік не  вщухла. Про таку тенденцію все гучніше заявляє бізнес, про неї ж вже заїкається влада. За даними Генпрокуратури, на початку грудня зареєстровано 654 випадки рейдерства. До господарів на поля вривалися з командами бійців «нові власники» перед початком посівів, розганяли співробітників із виробничих підприємств та ночами скошували й вивозили врожаї у жнива. Згодом виявлялося, що до реєстрів вносили хибні відомості про право на власність. Попри обурення представників бізнесу, звернення до силових органів і судів, за рік жодного нападника чи власника підроблених документів не покарано. Як протидіяла влада? Про це говорили близько  300 постраждалих підприємців, урядовців, правоохоронці, силовиків під час антирейдерського форуму «Бізнес проти знищення держави», організованого ГО «Бізнес-Варта».  Мін’юст захід традиційно  проігнорував, бо до нього було найбільше питань.

Читати до теми: Антирейдерський тюнінг — бізнес написав владі план протидії силовим захопленням

На форумі озвучували конкретні випадки рейдерства і давали пропозиції, як вирішити  такі ситуації та загалом змінити ситуацію з рейдерством у країні. 

«Люди працюють, думають, що держава їх захищає, а виявляється, що вони постійно мають моніторити законодавство та перевіряти державний реєстр, чи не пограбували їх вже. Бізнес дедалі відвертіше починає казати про проблеми у державному управлінні, не боїться називати прізвища виконавців та замовників злочинів. Це ознака того, що він готовий впливати на зміни у державі», — розповідає директор ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва.

Від початку року ми отримали 150 депутатських запитів. Бізнес продовжують «кошмарити», — заявив народний депутат України, голова ради ГО «Бізнес-Варта» Іван Мірошніченко, – Ми проаналізували, які були кримінальні провадження по справах у судах Києва. Статистика за останні роки – обліковано 365 кримінальних проваджень, по всій Україні – 838. Скільки обвинувальних актів? Це справи, які пішли до суду? У 2013 році була низька цифра – 14, але зараз ми говоримо про 8-9 випадків. Уся система працює на відкриття кримінальних справ, а до суду доводяться одиничні справи. Дійсно, це взаємовідносини між владою, силовими структурами і бізнесом».

До генпрокуратури та поліції звертаються не всі. Власники невеликих земельних ділянок навіть не телефонують до поліції, не повідомляють профільним громадським об’єднанням, бо бояться помсти агресорів, говорить Андрій Дикун, голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада»: «Дуже багато випадків, коли у полях «віджимають» урожай. Зібрали і поїхали. Люди навіть вже не йдуть у поліцію і нікому про це не кажуть. Бо якщо у тебе тисяча гектарів, ще будеш захищатися, а коли ти фермер, котрий має 50-20 гектарів, у тебе прав немає».

Чимало невирішених справ «з бородою»

На підприємствах, де захоплення сталися кілька років тому, а новоспечені власники силовими методами отримали право господарювання та внесли зміни до реєстрів, триває діяльність, доходи ідуть на рахунки тих, кому дістався бізнес. Тим часом ідуть суди, подаються по кілька разів апеляційні скарги.  

Подібну історію розповідають учасники форуму про Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів. Там спір за майно триває з 2015 року.

Читати до теми:  «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК за 2017-2018 роки».

Рейдери досі застосовують засоби, щоби зняти арешти, які накладають суди, — каже керуючий партнер АО «Anteveris» Дмитро Моргун».  – За всіма провадженнями, де знімається арешт, слідчі головного управління Нацполіції не приходять до судів, не звертаються з клопотанням про підтримання арештів, які раніше були внесені слідчими органами. Процесуально це виглядає, як сприяння рейдерству своєю бездіяльністю. 28 вересня цього року нарешті відбувся обшук майна заводу.  Потерпілих і адвокатів рейдери не впустили на територію заводу, зайшов тільки слідчий і його керівник. Як вони здійснювали слідчі дії? – представникам не дали можливості ознайомитися з результатами обшуку, жодного документа ми не бачили з цього приводу».

Представники ЗМІ та юристи вийшли на слід керівництва юстиції

Історію, пов’язану з Братським олійнопресовим заводом на Миколаївщині з юридичною назвою ТОВ «НЕСТ» розповіла Тетяна Мартинюк, головний редактор програми «ЦРУ. За кадром» (24 канал). «Рейдери зайшли на підприємство за допомогою охоронної фірми «Борисфен». Це схема, подібна до рейдерства у Бережанці на Миколаївщині. Там і там вона працювала. Охоронна фірма є наближеною до нардепа Юрія Берези з «Народного фронту», одним зі співзасновників цієї фірми є начальник поліції Володимир Камінський, радник Берези», — сказала Мартинюк.

Читати до теми: За останні півроку в Україні відбулося 539 рейдерських захоплень — інфографіка

Присутнім продемонстрували схему, у якій фігурують міністр юстиції України Павло Петренко, народні депутати Віталій Хомутиннік, Сергій Пашинський та Юрій Береза.

Запитати про те, чи правдивими є такі результати розслідування журналістів та юристів, у представників міністерства юстиції під час форуму не було можливості — вони не прийшли. Присутній на зустрічі радник міністра внутрішніх справ, голова антирейдерського комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України, народний депутат минулого скликання Михайло Апостол на запитання, чи можуть відомі постаті Мін’юсту бути причетними до здійснення рейдерства, відповів так:

Не вірте байкам, які розказують політики. Наше законодавство створило умови захоплень. Ніхто б не наймав тітушок, якби знав, що за тим в’язниця.  — Чи можуть перші особи можуть бути рейдерами? — Я не знаю, це суд має довести. Це добре, що журналісти проводять такі розслідування. Можливо, є, але я не можу сказати, я ж такий самий громадянин, як і ви. Я за те, щоб всі виконували закон. І щоб за такі речі всі понесли відповідальність. Я теж того хочу. Ну, буде втручання, коли оберете чесних, некорупційних і високоосвічених. Тоді сподіваємося, що не буде втручань із боку представників влади».

Що ж до великої кількості випадків рейдерських захоплень, про які говорили учасники форуму, Апостол зазначив: «Немає стільки випадків – це господарські спори. За минулий рік було відкрито за намагання забрати чуже майно 39 кримінальних справ. В цьому році 37. Нема тих тисяч, нема тих десятків тисяч, що розповідають. Офіційно зареєстровано 39 кримінальних проваджень із намаганням захопити чуже майно, ведеться слідство... 99% цих фактів господарських спорів – вина й недопрацювання самих власників, співзасновників, керівників підприємств. Наведіть порядок у себе. Найміть нормальних юристів. Контролюйте свої фінансові потоки, кредитні зобов’язання, реструктуризацію, закінчення договорів. І, повірте, жоден рейдер не буде мати шансів зайти на ваше підприємство».

Читати до теми: Олександр Герега та Андрій Шинькович пропонують узаконити рейдерство через договори оренди

Колега Михайла Апостола, радник міністра внутрішніх справ, секретар комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності народний депутат Антон Геращенко розповів, що разом з Оленою Сукмановою, нині першим заступником міністра юстиції, працює над тим, щоб в Україні вдалося підключити реєстр судових рішень до реєстру прав власності. Це має зменшити кількість випадків рейдерських захоплень.

Якщо хтось приноситиме рішення суду, номер цього рішення автоматично віднаходитиметься у державному судовому реєстрі. Якщо номер не буде знайдено, автоматично буде відмовлено в проведенні таких дій, — сказав Антон Геращенко. – Коли це буде запущено, судове рішення не зможуть використовувати для рейдерства. У нас глобальні проблеми – це суди».

Взаємодія влади та громадськості – семимильними кроками

Для розгляду справ, пов’язаних із рейдерством та прискорення процесу розслідувань щодо справ, які відкрито, у 2017 році було створено Міжвідомчу комісію з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств. За цей час було проведено 7 засідань та розглянуто 14 випадків рейдерства. Решта – у черзі. Якщо темпи роботи не збільшаться, то на десятки років, розповів Іван Мірошниченко: «Там є представники всіх силових структур, міністерства юстиції. Але нам ще жодної справи не вдалося довести до кінця. За рахунок того, що розглядаємо ці випадки й піднімаємо питання публічно, ми вберегли від випадкових нападів сотні підприємств. Бо рейдери відчувають супротив. Але з точки зору покарання винних, ми не досягли результатів».

Народні депутати вивчають щілини у законодавстві, які дозволяють будь-кому отримувати доступ до реєстрів та переоформлювати бізнес. Нині в Верховній Раді на доопрацюванні перебуває законопроект №8021, який має врахувати низку недоліків. Про них розповів депутат Сергій Лабазюк, бізнес-омбудсмен ГО «Бізнес-Варта»:

  1. Відсутність можливості матеріального посвідчення підписів учасників юридичних осіб під час зміни власності на корпоративні права підприємств, невикористання державними реєстраторами під час здійснення реєстраційних дій відомостей державного актів цивільного стану, єдиного реєстру довіреностей, спадкового реєстру та інших реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.
  2. Неповнота відомостей державного земельного кадастру про земельні ділянки, реєстрація яких відбулася до 1 січня 2013 року.
  3. Відсутність у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відомостей про права на більшість земельних ділянок, недосконалість моделі взаємодії між органами державної влади, державним земельним кадастром.

«Для того, щоби був результат, слід притягати до кримінальної відповідальності. Як мінімум, відсторонено та звільнені зо своїх посад представників силових структур, які не виконували свої функціональні обов’язки так, як необхідно. Як максимум – притягнуті до кримінальної відповідальності та заарештовані реєстратори та нотаріуси, які зробили ці ганебні дії», — сказав Сергій Лабазюк. Та додав: «Якщо мораторій на землю не буде продовжено у 2019 році, наші вмілі нотаріуси та юристи знайдуть механізми, як швидко почати оформляти землю. Будуть сірі й чорні схеми, і їх буде безліч. Є люди, які вважають що мораторій необхідно продовжити, і вони мають право. Але це відкриє можливість для нового рівня рейдерства».

Бізнес-спільнота шукає власні шляхи вирішення

Під час зухвалих захоплень перемагають ті, у кого фізична перевага. Жодна рейдерська атака не здійснювалась без команди бійців, яких наймали нові претенденти на бізнес. Тому власники земель та підприємств почали посилювати охорону, яка стримуватиме атаки, розповів Андрій Дикун, голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада»:

Рік тому, після 20-го рейдерського захоплення врожаю одного з членів нашої організації, шляхом голосування у групі Вайбер ми прийняли рішення, що кожен представник організації зможе профінансувати одного спецпризначенця. І ми пішли на неймовірно дикий для себе крок для створення власної охоронної компанії. Ми вирішили наймати своїх людей, які служать державі. Професійних військових з третього полку спецсназу у Кіровограді. Звернулися до командира, бо нам порекомендували, що є гарні хлопці, які будуть захищати. Так ми створили охоронну компанію «Гайдамаки». І по всій території України забезпечуємо безпеку нашим членам – самі фінансуємо, допомагаємо членам нашої організації. Нормально ставимося до правоохоронних органів. Але намагаємося допомогти. Бо право власності повинно бути непорушним, воно має бути святе. Іноземці до нас не прийдуть, а власний інвестор боїться, Є люди, які постраждали, їхні справи досі не вирішені».

Рейдери тим часом наймають на роботу хакерів. Нотаріуси, які щодня працюють з реєстрами, бояться судових позовів. Мовляв, в Україні діє 250 реєстрів, а кожен нотаріус і реєстратор має електронний ключ, проте пробратися до баз даних них не так уже й складно.

На думку народного депутата, бізнес-омбудсмена «Бізнес-Варти» Александра Данченко, у доротьбі з рейдерством допоможе один важливий крок.

Цифрові технології – основа усіх сильних країн. Щоб не було причин більше скликати Антирейдерські форуми, треба доручити ІТ-сектору об’єднати усі цифрові реєстри. І не буде чорних нотаріусів. Крім цього, це і економія коштів і багато інших плюсів для країни. Потрібна політична воля побороти корупцію, якої зараз немає. А технічно все можливо зробити за півроку», – пропонує він.

Читати до теми: Олена Сукманова: Моя мета на цей рік, щоб антирейдерська комісія припинила своє існування…

Згодні з такою пропозицією й нші учасники форуму.

«Державний реєстр речових прав працює на комп’ютерах, де встановлено  Windows 2007, державні нотаріуси працюють за технікою, якій понад 10 років. Отримуємо листа від Міністерства юстиції, відкриваємо, не знаємо, що це підробка, а на комп’ютер приходить вірус. Потім нотаріус іде у відпустку, повертається, дізнається, що з її ключем хакери переоформили право власності невідомі люди, — зізналася член Ради Нотаріальної палати України, голова комісії Національної палати України з питань протидії кіберзлочинності Наталія Козаєва. — Жодного хакера кіберполіція не спіймала. Коштів від держави на оновлення техніки ми не отримували».

Частину випадків рейдерства ГО «Бізнес-Варта» тримає на власному контролі. Співпрацює з юристами, намагається максимально оприлюднити деталі їхнього розгляду судовими органами та вимагає розслідувань.  «Сьогодні бізнес-варта складається з 14 депутатів, юристів, які надають допомогу, про нас пишуть 40 медіа, журналісти проводять розслідування. Публічність – наша зброя, — сказав Іван Мірошніченко, народний депутат України, голова ради ГО «Бізнес-Варта». — Наш колектив не настільки великий, щоб пропускати через себе сотні випадків. Зараз у нас в роботі 24 справи, якими займаємося. Моя мрія – об’єднати бізнес середній та великий, неолігархічний, який має хорошу репутацію та не є корумпованим, «зробив себе сам».

Учасники  форуму озвучили низку  фактів, які, на  їхню думку, є чистої води рейдерством.  Тепер вони чекають на фідбек.

Оксана Тупальська для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 лютого 2019
Рейдерство в законі, або бізнес – захисти себе сам
Черговий рік активної боротьби з рейдерством закінчився позитивними звітами керівників державних органів та зростанням кількості позовів від...
4 лютого 2019
Шість аграрних законів 2018 — аналіз і що зміниться для ринку
AgroPolit.com проаналізував роботу парламенту за 2018 рік, відібравши аграрні ініціативи, які стали законами. З’ясувалося, що за рік було...
1 листопада 2018
Порошенко підписав важливий для боротьби із рейдерством закон
Президент України Петро Порошенко підписав закон №8490 - так званий закон Маски-шоу стоп-2. Глава держави продемонстрував підписаний ним закон у...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...