План «п’ятьох», або Як виконується аграрна частина коаліційної угоди?
План «п’ятьох», або Як виконується аграрна частина коаліційної угоди?

Бути чи ні коаліції у нинішньому форматі? Цього тижня «вожакам» п’яти політичних фракцій доведеться знайти компромісне рішення та вгамувати «Самопоміч», або дати старт переписуванню коаліційної угоди. Офіційно «демарш» «самопомічців» із відкликанням аграрного міністра Олексія Павленка наразі ніхто не прокоментував ані в уряді, ані в Адміністрації Президента. Немає готового рішення всередині самої фракції щодо долі свого урядовця — збори фракції заплановано лише на вечір. Тож сьогодні навряд чи будуть ділити «шкуру невбитого ведмедя».

Питання номер один — коаліційна угода. «З політичного маніфесту вона має перетворитися на політично- та юридично зобов’язуючий документ із чітким графіком роботи та послідовністю кроків», — заявив прем’єр Арсеній Яценюк. Цікаво, якщо тільки зараз до  нього дійшло таке прозріння, то чим уряд під його керівництвом займався цілий рік? Є ще одне питання — чи прорахував Арсеній Яценюк усю траєкторію руху запущеного «маятника»? Мабуть, що так — інакше стрілка може зачепити й прем’єрський «імунітет». Втім, певно у нього не було іншого  вибору, бо запах «крові» відчули інші гравці. Так, лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко зажадала загальних зборів коаліції, які «за увесь час існування цієї коаліції жодного разу не проводилися». «За» висловився і Президент України Петро Порошенко.

Втім, у жодної з політичних сил поки немає чіткого уявлення, як розіграти карту коаліційної  угоди.

Як розповіли джерела AgroPolit.com у найбільшій політичній силі — Блоці Петра Порошенка» — на останньому засіданні фракції не було ні Президента, ні куратора Юрія Луценка. Відтак розмова була майже «ні про що». «Єдине — пропонували створити робочу групу з перегляду угоди. Але що в такому разі буде далі? Через 20 днів комісія прийме рішення, а далі тільки один  варіант — звіт уряду та переформатування. Ніхто не знає, як діяти. Чекають рішення Президента, а його не було в країні 4 дні, тому Луценко не отримував жодних вказівок», — пояснює джерело.

З іншого боку співрозмовники AgroPolit.com у «Самопомочі» кажуть, що фракція зайняла вичікувальну позицію і готується до сьогоднішнього вечірнього засідання. Настрої дуже непрості. «Навіть є депутат, який хоче залишити парламент через всю цю неприємну ситуацію. Розумієте, яка напруга всередині?  Зараз  його вмовляють лишитися», —  пояснює джерело. Найпевніше, за словами іншого співрозмовника AgroPolit.com у «Самопомочі», Олексій Павленко найпевніше залишиться до кінця тижня у статусі міністра, бо на порядку денному найперше — коаліційна угода.

То ж що це за документ? Кодекс «честі», або іншими словами, шлюбний «контракт» для п’яти політичних сил, котрі утворили коаліцію «Європейська Україна». Угода складається з 77 сторінок та 17 розділів, які охоплюють всі галузі української економіки, та подає план дій уряду в його повсякденній діяльності. Її ХІ розділ називається «Реформа сільського господарства». Він складається з п’яти основних підгруп (земельна реформа, реформування системи державної підтримки с/г виробництва та залучення фінансів із чітко визначеними завданнями за роками, сприяння міжнародній торгівлі, сталий розвиток сільських територій, реформування лісового господарства) і чітко визначених часових параметрів виконання. Оскільки саме аграрне питання формально спровокувало дискусії  про переформатування уряду, AgroPolit.com разом з експертами проаналізували виконання ХІ розділу цього документу Міністерством аграрної  політики та продовольства України. Деталі дивіться  у графіку (загальна кількість завдань для уряду у кожному з п’яти напрямків і кількість виконаних) та читайте оцінки в коментарях  експертів.

КОМЕНТАРІ:

Андрій Мартин, заступник голови ради асоціації «Земельна спілка України»:

— Заплановані завдання потребують великих доопрацювань в умовах обмеженого бюджетного фінансування. Значних результатів в аграрній частині угоди не досягнули. Найкращий результат, якого все таки вдалось досягти Мінагрополітики, — це дерегуляція, проведена 2015 року. Скасували велику кількість дозвільних документів. Це найкраще, що вони могли зробити для агробізнесу. Слід відзначити «Стратегію розвитку сільських територій 2015—2020 років», що оцінюється багатьма експертами як один із перших документів, в якому є реальна оцінка стану речей. А загалом коаліційна угода в аграрній частині виконана приблизно на 25%. У земельному питанні — повний провал, в чому винні Держгеокадастр і Мінрегіонбуд, бо саме вони реалізують земельну політику. І саме ці установи блокують усі реформаторські кроки. Багато земельних законопроектів не розглядаються у Верховній Раді. Що потрібно зараз? Стабільний уряд і підтримка парламенту. Сьогодні немає політичної волі у Верховній Раді приймати закони. Можливо, і треба було б переписати коаліційну угоду в 2015 році. Ще одне —  в угоді нічого не сказано про те, як стратегічно розвиватиметься сільське господарство та як формуватиметься ринок земель. Ці питання винесені за рамки всіх концепцій і держава на них відповідей не дає. Але, доки цієї  чіткої  відповіді не буде, доти ми не побачимо реального реформування аграрної галузі в країні.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

— Коаліційна угода в частині АПК виконана на 10%. Звичайно, це погано, бо показує низьку ефективність виконання реформ у країні. І це за наявності коаліції та більшості голосів, які мали б забезпечити швидке і якісне  прийняття потрібних рішень. Але цього не відбувається. Провали коаліційної угоди можна побачити у всіх пунктах, не тільки в аграрному розділі. Провина — Кабмін, Національний банк і лицемірна коаліційна більшість. Для аграрного сектору найбільшими мінусами невиконання коаліційної  угоди є позапланова відміна податкових пільг, завдяки яким виживало чимало товаровиробників. Окрім того, за результатами 2015 року, вперше АПК продемонструвало падіння на 15%  і це на тлі рекордного  урожаю! Дореформувалися. Це означає, що уряд саме в сільському господарстві бачить джерела наповнення бюджету. Але підтримки сектору —  нуль. Як бути? Переписувати угоду немає сенсу, треба міняти спочатку Кабмін і НБУ,  який душить  економіку кредитним малокрів’ям.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

— Угода виконується. Проте важко сказати — наскільки якісно. Багато законопроектів, які приймає уряд, відповідає їй. З іншого боку, потрібно розуміти, що вона не є детальним планом, а лише певним дороговказом. На українську економічну політику, крім коаліційної угоди, також впливають і наші домовленості з МВФ, який виділяє гроші на конкретних умовах. Зараз спостерігається конфлікт між урядом і коаліцією. Проблема в тому, що маємо поле економічної політики трьох гравців: Президент, уряд та коаліція. Наразі між  усіма цими гравцями відсутня нормальна політична консолідація.

Наталія Білоусова, Наталія Ключнікова,  AgroPolit.com

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

1 лютого 2016
Хто хоче «підсидіти» Павленка?
Заміни міністра аграрної політики та продовольства України Олексія Павленка у найближчі 2—2,5 тижні не буде. Такий висновок можна зробити з...
27 січня 2016
Олег Березюк про відкликання Павленка
Голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк повідомив в ексклюзивному коментарі AgroPolit.com, що сьогодні ввечері буде прийнято рішення по...
27 січня 2016
Чи відпустить Рада Олексія Павленка? (онлайн-трансляція)
AgroPolit.comрозпочинає онлайн-трансляцію подій довкола зміни аграрного міністра Олексія Павленка та переформатування коаліції. Нагадаємо, що в...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...