Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
В Україні почали працювати аграрні ноти – новий інструмент, який є удосконаленою версією аграрних розписок. Він став важливим етапом для розвитку та цифровізації ринків капіталу. AgroPolit.com вирішив розібратися в ключових перевагах та ризиках, які мають аграрні ноти.
Аграрна нота — це неемісійний цінний папір в електронній формі, що посвідчує безумовне зобов’язання боржника, забезпечене заставою, здійснити постачання агропродукції або сплатити гроші кредитору відповідно до умов, визначених таким цінним папером.
Новий фінансовий інструмент має знизити транзакційні витрати аграріїв та допомогти агровиробникам залучити додаткові ресурси для розвитку своїх підприємств. Аграрні ноти спрощують доступ аграріїв до фінансування, що може підвищити продуктивність та прибутковість галузі, надають можливість виробникам агропродукції інвестувати в новітні технології та інноваційні рішення, що сприяє підвищенню ефективності виробництва.
Право видавати аграрні ноти мають особи, яким належить право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування нею, зокрема, для виробництва або переробки агропродукції.
Читати до теми: В Україні назвали основні можливості аграрних нот
Законодавство передбачає заборону окремим категоріям осіб бути учасниками відносин за аграрними нотами. Мова йде про людей, пов’язаних з рф, або до яких застосовані санкції, наявних в переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.
Оскільки аграрна нота є цінним папером, то для забезпечення її депозитарного обліку необхідним є здійснення підготовчих дій:
Для заповнення та узгодження реквізитів аграрної ноти, а також ініціювання процесу її видачі боржник та кредитор повинні відкрити електронні кабінети в Реєстрі аграрних нот.
Читати до теми: В Україні вперше видали аграрну ноту
Ключові відмінності між аграрними нотами та традиційними аграрними розписками
В Україні ефективно зарекомендував себе інструмент аграрних розписок. Він фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку агропродукції або сплатити гроші на визначених у ньому умовах.
Цей інструмент дозволив залучити аграріям фінансування на суму понад $2,4 млрд. Кредиторами, які фінансують під аграрні розписки зазвичай виступають постачальники, дистриб’ютори, банки, трейдери та переробники.
Користувачами аграрних розписок виступили боржники та кредитори. Вони оцінили переваги даного інструменту залучення кредитних ресурсів. Виникли ідеї щодо його вдосконалення, спрощення механізмів видачі аграрних розписок, їхнього обігу та примусового виконання зобов'язань. Ці ідеї, продиктовані практикою їх використання та відповіддю на потреби аграріїв та кредиторів, стали основою для законодавчих змін. У лютому 2024 року прийняли закон «Про аграрні ноти», який набирає чинності з 1 січня 2025 року.
Аграрні розписки продовжують існування у звичайному режимі. Аграрні розписки та аграрні ноти – це два інструменти, які мають однакову мету – залучити фінансування в агросектор під заставу агропродукції, але різну правову природу. Аграрна нота не може використовуватися одночасно з аграрними розписками одним боржником та щодо одного і того самого предмета застави.
Завдяки аграрним нотам розширили перелік агропродукції, що може бути предметом застави. Аграрна нота дозволяє передавати в заставу продукцію рослинництва, тваринництва та первинної переробки, що надає можливості для фінансування набагато більшого кола агровиробників.
Ще одна відмінність полягає в тому, що аграрна розписка за своєю правовою природою є товаророзпорядчим документом, а тому має обмежене використання. Аграрна нота – це неемісійний цінний папер та самостійний об’єкт цивільних прав. Такий інструмент може бути предметом застави, договорів про передачу майна у власність та спадкування. Аграрна нота може використовуватися для здійснення розрахунків за чинними договорами.
Аграрна розписка є паперовою, її оформлення потребує нотаріального посвідчення. Аграрна нота оформлюється та існує в електронному вигляді, що зручно та технологічно. Виконання контрольних функцій під час видачі аграрної ноти забезпечується в режимі електронного обміну інформацією Реєстру аграрних нот з державними реєстрами.
Облік аграрної розписки ведеться в Реєстрі аграрних розписок, а аграрна нота обліковується на рахунку в цінних паперах в депозитарній системі з відображенням відомостей про її реквізити та іншої інформації в Реєстрі аграрних нот.
Облік в депозитарній системі відкриває доступ до ринків капіталу, надаючи можливість укладення правочинів щодо аграрних нот на організованому ринку та потенційно більші можливості для доступу кредиторів-нерезидентів через кореспондентські відносини Центрального депозитарію цінних паперів.
Обслуговування аграрної ноти здійснюватиметься разом з іншими цінними паперами, які є у власності кредитора, що забезпечує зручність та спрощує управління портфелем інвестицій для кредитора-інвестора.
Аграрна нота має вдосконалений механізм примусового виконання. Кредитор генерує спеціальну виписку з Реєстру аграрних нот та Центральний депозитарій пред’являє її до виконання через автоматизовану систему виконавчого провадження. Аграрні розписки підлягають примусовому виконанню через виконавчий припис нотаріуса.
Держателем та адміністратором Реєстру аграрних нот виступатиме Центральний депозитарій цінних паперів, який також забезпечуватиме щоденний обмін інформацією між Реєстром та системою депозитарного обліку.
Обмін має на меті оперативне відображення актуальної інформації в Реєстрі, забезпечення циклу функціонування аграрних нот, а також реалізацію контрольних функцій. Мова йде про видачу, зміна реквізитів, проведення операцій, виконання зобов’язань за цим інструментом.
Читати до теми: Стало відомо, скільки коштує переоформлення паю у 2025 році
Реєстр аграрних нот забезпечуватиме взаємодію та обмін інформацією з державними реєстрами, а також взаємодію з автоматизованою системою виконавчого провадження для забезпечення оперативного пред’явлення спеціальної виписки з Реєстру до примусового виконання. Реєстр аграрних нот матиме електронні кабінети для всіх учасників відносин за аграрними нотами, які матимуть функціонал, необхідний для реалізації прав та обов’язків.
В Мінагро назвали основні можливості, які надають аграрні ноти:
Це важливий крок у цифровій трансформації агрофінансування, що сприятиме інтеграції українського агробізнесу у світові фінансові ринки. Запрошуємо аграріїв ознайомитися з можливостями аграрних нот та активно використовувати цей інструмент для розвитку своїх господарств», — зазначив міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
Адвокат Сергій Клюца розповів про ключові ризики, які закладені в аграрні ноти і зазначив, що вони не передбачають видачу фізичного документу на руки.
На руках папір, який буде зватися аграрна нота ви не будете тримати. Єдине, що ви зможете отримати фізично – це видрук з відповідних електронних реєстрів. Це може бути оформлено у вигляді витягів, або скріншотів такої інформації. Раніше більшість подібних інструментів існували на папері, а тепер цей папір не пощупаєш. Треба повірити, що циферки, які будуть відображені в системі державних реєстрів залишаться незмінними і захищеними. Це не дивно, все йде до цифровізації», – зазначив Клюца.
Фахівець наголосив, що аграрні ноти намагаються приєднатися до першої хвилі цієї цифровізації. Адвокат повідомив, що аграрні ноти, на відміну від розписок, мають відображатися у бухгалтерському обліку, тому вони є менш гнучкими при зміні власника та інших операціях.
Аграрні ноти передбачають отримання спеціальної виписки з реєстру аграрних нот, що набуває статусу виконавчого документу. Це не буде документ на папері. Це буде електронний документ, який буде пересилатися до відповідного органу виконавчої служби. Незрозуміло, яким чином буде відбуватися виконання умов закону про повернення виконавчого документу. Технічні нюанси мають бути врегульовані», – зауважив юрист.
За словами експерта, аграрні ноти можуть бути з фіксованою сумою, або з нефіксованою з посиланням на відповідні коефіцієнти. Сума, яка стягуватиметься за аграрною нотою, буде обраховуватися системою автоматично. Якщо без участі людини має бути визначена сума стягнення, то і коефіцієнти мають застосовуватися автоматично.
Товарні аграрні ноти є майже повним аналогом товарної аграрної розписки. Однак лише аграрні ноти передбачають можливість конвертувати зобов’язання за товарною аграрною розпискою у фінансове зобов’язання. Правила конвертації мають бути визначені заздалегідь в момент отримання аграрної ноти. Якщо товарна аграрна нота є невиконаною в день, коли вона мала бути виконана добросовісно боржником, то кредитор має право застосувати опцію конвертації і тоді товарна аграрна нота перетвориться у фінансове зобов’язання с фіксованою сумою платежу», – зазначив фахівець.
За його словами, відповідна процедура стає примусовою для агровиробника. Ще одним ризиком є те, що наразі немає жодної біржі, яка б хотіла торгувати товарними аграрними нотами, але така можливість закладена для подальшого розвитку цього інструменту.
Наразі чітко не встановлено, хто перевіряє достовірність інформації, внесеної нотаріусом при видачі аграрної ноти, а також, яку відповідальність він несе за недбалість. У випадку аграрних нот незрозуміло, що робити, коли перевірка буде неправдива і потягне за собою недійсність аграрної ноти, закон питання не вирішує. Ризик покладається на кредитора, який може отримати документ, який у подальшому опиниться недійсним», – додав Клюца.
НБУ ігнорує існування аграрних нот, тому вони не можуть бути застосовані для забезпечення банківського кредиту.
Президент ВГО «Українська аграрна конфедерація» Леонід Козаченко у коментарі AgroPolit.com зазначив, що підтримує запровадження аграрних нот, оскільки фермери страждають від нестачі кредитних коштів.
Інструмент цікавий. Аграрні ноти – це додаткова гарантія для тих, хто дає кошти в тому, що їх повернуть. Кошти зараз дуже потрібні аграріям. Через війну, у рази погіршились умови отримання кредитів. Не кажучи вже про вартість кредитів, які за сторічну історію не були такими дорогими, як сьогодні. Аграрії, при діючій програмі «5 – 7 – 9», змушені отримувати кредити під 20, 25 і навіть 30%. Коли створюють інструмент, який гарантує повернення коштів після отримання врожаю кукурудзи або пшениці, з’являться додаткова можливість для кредитування. Ми це підтримуємо», – зазначив Козаченко.
За його словами, в умовах повномасштабної війни держава повинна відповідати за ризики перед банками, оскільки аграрій може втратити врожай через бойові дії.
Це електронний формат. Зараз більшість людей має в кишені «Дію». Аграрні ноти – це серйозний електронний документ, який приймають у нас. Для аграріїв цифровий формат проблемою не буде. Проблемою є ситуація, коли аграрій візьме кредит, а урожай знищить ворог. Тоді держава повинна покрити збитки банку», – зазначив експерт.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!