Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
Земля в Україні

У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com допоможе розібратися, що чекає землевласників у наступному році.

Як зміниться плата за землю у 2025 році?

У 2025 році діятимуть нові податкові ставки для сільгоспземель. У Державному бюджеті України на наступний рік передбачено зміни в оподаткуванні сільськогосподарських земель. Законодавці встановили мінімальну суму податкових платежів з одного гектара:

  • для ріллі – 1400 грн за га;
  • для земель з іншими видами цільового призначення – 700 грн за га.

Податкові зміни набули чинності з 1 грудня 2024 року. Загалом ставка податку за земельні ділянки, для яких провели нормативну грошову оцінку залишається незмінною і так, як і раніше, не має перевищувати 3% від її суми:

  • для земель загального користування – не більше ніж 1% їхньої нормативної грошової оцінки;
  • для сільськогосподарських угідь – не менше ніж 0,3% та не більше ніж 1% їхньої нормативної грошової оцінки;
  • для лісових земель – не більше ніж 0,1% їхньої нормативної грошової оцінки.

Це дозволить збільшити прозорість відносин в аграрному секторі, а саме унеможливить заниження рівня податкового навантаження та ухилення від сплати податків. Заднім числом нараховуватися нічого не буде», — зазначили у Міністерстві аграрної політики та продовольства України.

Заступник Голови Ради Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин в коментарі AgroPolit.com зауважив, що радикальних змін в оподаткуванні зелі в 2025 році не буде, а до перегляду мінімального податкового зобов’язання підготувались заздалегідь.

Радикальних змін в законодавстві, крім збільшення мінімального податкового зобов’язання у нас не було. Розмір земельного податку завжди в руках органів місцевого самоврядування. Вони встановлюють його в межах своєї компетенції. Ті органи місцевого самоврядування, які хотіли щось змінити у ставках земельного податку, вони мали це зробити до 1 липня 2024 року. Як правило, аграрії вже підготовлені до цих рішень. У більшості випадків, великих радикальних змін немає», – зазначив Мартин.

Представник «Земельної спілки України» також поділився своїм прогнозом, щодо інфляції, оскільки її офіційний показник матиме безпосередній вплив на нормативну грошову оцінку земель.

На початку року ми взнаємо коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який безпосередньо впливає на рівень податку. Це буде залежати від того, який індекс інфляції нарахують наші шановні статистики за 2024 рік. Якщо врахувати індекс споживчих цін, не виключено, що інфляція буде близько 10% за рік. Поки що остаточної статистики немає, але це попередні розрахунки. Для порівняння, у 2022 році цей показник становив 26%, а у 2023 – 5%. За 2024 рік, скоріше за все, буде 10%», – зауважив фахівець.

Прогноз цін на землю у 2025 році

Фахівці прогнозують, що до кінця 2024 року значних змін у вартості землі в Україні не відбудеться. 2025 рік може стати періодом поступового зростання цін і орендних ставок на земельному ринку. Експерти сходяться на думці, що земельні ділянки у центральних регіонах країни можуть подорожчати на 8 – 10% у доларах або на 15 – 20% у гривнях.

При цьому кількість ділянок із привабливими характеристиками, ймовірно, залишиться стабільною чи навіть скоротиться. Це створить додатковий тиск на ринок і підвищить конкуренцію серед покупців.

Читати до теми: Земля в Україні продовжує дорожчати: оприлюднені актуальні ціни

Оренда землі також може здорожчати, особливо на тлі високої активності аграріїв на аукціонах із оренди державних земель. Аукціони «Земельного банку» демонструють готовність аграріїв платити суттєво вищу орендну плату. У короткострокових договорах оренди можливе зростання ставок на 20%, а в окремих випадках навіть на 50%.

Ця тенденція може спонукати власників земель до перегляду умов договорів, що додатково посилить динаміку ринку у 2025 році. Однією з причин майбутнього подорожчання землі є зростання доходів аграріїв від продажу сільськогосподарської продукції. Поліпшення фінансових результатів виробників збільшить їхню платоспроможність, що може позитивно вплинути на попит на землю.

Описаний ефект, за словами фахівців, матиме відкладений характер, і реальне зростання цін стане помітним лише у 2025 році. Запровадження аукціонів сприяє регулярному перегляду нормативної грошової оцінки землі, що може вплинути на орендні ставки, прив’язані до цього показника. Аналітики сходяться на думці, що перегляд НГО стане ще одним фактором, який стимулюватиме зростання орендних ставок і вартості землі.

Зростання цін на землю та оренду виглядає неминучим, враховуючи підвищення доходів аграріїв і активність на земельних аукціонах. Зазначимо, що ціна землі має бути не нижче нормативної грошової оцінки. Таке положення закріплене в законодавстві до 2030 року. Потім в Україні планують відпустити ціну.

З описаним вище прогнозом здебільшого погоджується і Андрій Мартин, який очікує поступового подорожчання земельних ділянок у 2025 році в межах 10% на рік. Але він звертає увагу на те, що аграрії можуть отримати більші прибутки через падіння курсу гривні, оскільки їхні прибутки розраховуються у валюті.

Динаміка є така, яка є зараз. Це буде невелике поступове зростання ціни. В основному воно пов’язане з тим, що сільськогосподарська продукція у нас здебільшого експортується і доходи аграріїв прив’язані до валютних надходжень. Якщо гривня трохи зменшуватиметься – доходи аграріїв збільшуватимуться. Тому буде невеличке зростання ціни землі в обсязі до 10% на рік в гривневому вимірі»,  – зазначив Мартин.

Фахівець зауважив, що зростання цін на землю буде нерівномірним, оскільки воно залежить від конкуренції за ресурси. З урахуванням безпекової ситуації, він прогнозує найбільше подорожчання землі в 2025 році в центральних регіонах України.

Ціна залежить від рівня конкуренції за земельні ресурси. Тому у прифронтових регіонах зазначена тенденція буде в меншій мірі проявлятися, а в центральній частинні України і на Поділлі зростання може бути більшим, оскільки там зазвичай вищий рівень конкуренції за доступ до земельних ресурсів», – підсумував Мартин.

Хто збереже пільги на плату за землю

Земельний податок є одним із компонентів податку на майно. Платять земельний податок власники земельних ділянок, землекористувачі або ж орендарі земельних ділянок. Земельний податок можуть платити як фізичні, так і юридичні особи. Державою передбачена розгалужена система пільг, які дозволяють не платити податок.

Від сплати звільняються:

  • всі фізичні особи, які є особами з інвалідністю першої або другої групи;
  • фізичні особи, що виховують трьох або більше дітей;
  • пенсіонери;
  • ветерани війни;
  • особи, що визнані постраждалими внаслідок катастрофи на ЧАЕС.

Пільга по земельному податку поділена по суб'єктах і об'єктах. За певні земельні ділянки при певних умовах можна не платити податок. Наприклад, якщо ділянка призначена для ведення особистого селянського господарства та не перевищує розміру у два га.

Не сплачується податок за земельні ділянки, що призначені для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за умови, що ці ділянки в селах не перевищують 0,25 га, в селищах – 0,15 га, а у містах – 0,1 га.

Читати до теми: Пенсіонерів звільнили від земельного податку, але є нюанси.

Якщо земельна ділянка для дачного будівництва не перевищує 0,1 га, для будівництва індивідуального гаража не перевищує 0,01 га, для ведення садівництва не перевищує 0,12 га, теж можна не платити земельний податок.

За типом ділянки фізичні особи мають право не платити податок тільки за одну ділянку. Якщо у власника є земля для будівництва гаража, а також під дачу, він має право не платити податок лише за одну із цих двох земельних ділянок за своїм вибором. Для цього треба подати в податкову заяву й обрати землю, за яку планується платити податок.

Слід визначитись із питанням, чи може юридична особа зараз у зв'язку з воєнним станом не платити земельний податок. Такого права у юридичних осіб немає. Землевласник має підпадати під конкретну пільгу, яка дозволить не платити податок.

Якщо землевласник чи землекористувач передав землю в оренду платнику єдиного податку четвертої групи, він має право не платити податок на землю. До четвертої групи єдиного податку відносяться, як ФОПи, так і юридичні особи, за умови, що вони є виробниками сільськогосподарської продукції.

Не платять податок бази олімпійської та параолімпійської підготовки, дошкільні та загальношкільні заклади освіти, незалежно від форми власності, заклади культури та науки, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються коштом державного або місцевих бюджетів.

Не підлягають оподаткуванню сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, земельні ділянки, що перебувають у консервації або землі сільськогосподарських угідь, які перебувають у стадії сільськогосподарського освоєння.

Земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур. А також землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування.

Також держава не оподатковує земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських господарств, які займаються молодими садами, ягідниками та виноградниками, до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень.

Кого із землевласників держава підтримає у 2025 році

Уряд продовжив підтримку малих аграріїв на оброблення земель та утримання великої та дрібної рогатої худоби у 2025 році. Це сталося, коли Кабмін підтримав постанову № 1407 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції».

Завдяки зазначеному рішенню, фінансування державної програми з підтримки аграріїв, які обробляють до 120 га угідь або утримують до 100 корів, 500 кіз та/або овець продовжено у 2025 році.

Читати до теми: В Україні можуть змінити підстави для проведення інвентаризації земель.

Фермерам, які не отримували допомогу у 2024 році, забезпечено право на отримання підтримки у 2025 році. Також в Україні збільшили термін подання заявок до Державного аграрного реєстру, оскільки фінансування програми відповідно до Грантової угоди розраховано на два роки.

Фермери зможуть отримати таку допомогу:

  • бюджетну субсидію у розмірі 4 тис. грн на 1 га для провадження сільськогосподарської діяльності;
  • бюджетну дотацію у 7 тис. грн за утримання корів усіх напрямів продуктивності;
  • бюджетну дотацію у 2 тис. грн для утримання кіз або овець.

Для продовження фінансування програми в Державному бюджеті на 2025 рік передбачили 4,7 млрд грн. Щоб отримати підтримку від держави, землевласник має подати заявку. Інформація про початок збору заявок має з’явитися на сайті Мінагро та в Державному аграрному реєстрі.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 грудня 2024
Земля в Україні дорожча за ділянки в Нідерландах, але є нюанси
Феномен 2024 року – нечуване зростання ставок суборенди на ділянки державної землі, призначеної для ведення сільського господарства. Про це...
18 листопада 2024
Земля в Україні продовжує дорожчати: оприлюднені актуальні ціни
У 2024 році спостерігалося постійне збільшення вартості землі і середня вартість продовжила також зростати і у листопаді. Про це...
4 листопада 2024
Земля в Україні до 2025 року може подорожчати на 10%
До кінця року навряд чи варто очікувати різкої зміни цін на землю в Україні. Можливе помірне зростання цін в центральних регіонах до 5-10% від...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...