Бюджетні дотації — страховка від експансії на український ринок імпортного продовольства
Бюджетні дотації — страховка від експансії на український ринок імпортного продовольства

Бюджетна підтримка агросектора — страховка для національної продовольчої безпеки. Про це у матеріалі РБК-Україна заявив голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Нагадаємо, агросектор за 8 місяців отримав менше 10% дотацій із 6,3 млрд грн держпідтримки закладеної у бюджет на цей рік. У зв'язку із цим AgroPolit.com запустив флешмоб — #GoЗаАгроДотаціями, щоб аграрії встигли вибрати відведені їм на рік кошти з казни. Зазначимо, що з 4 млрд грн на тваринництво виділено за перше півріччя тільки 226,8 млн грн: 220,1 млн грн отримали 5 компаній за те, що здали в експлуатацію/реконструювали тваринницьких об'єктів на суму 733,7 млн грн таще 6,7 млн грн дотації за молодняк ВРХ. Раніше повідомлялося, що індекс обсягів виробництва тваринницької продукції зростає завдяки запровадженню практики державних агродотацій. 

Фесенко пояснив, що для України підтримка вітчизняного виробника на даний момент більш ніж значуща. За офіційними даними ДФСУ, у 2017-му частка експорту України збільшилася у порівнянні з 2016 роком на 19%. І, переважно, за рахунок поставок аграрної продукції. Разом з тим стрімко зросла частка імпорту – 27,4%. Таким чином, негативне сальдо торгівлі українськими товарами в 2017 році склало $6,27 млрд.

Дотації на сільськогосподарську продукцію введені в багатьох країнах – США, Європі. Це не ми придумали. І, як правило, це робиться для зміцнення конкурентної спроможності вітчизняного виробника як на внутрішньому, так і зовнішніх ринках», – констатує Фесенко.

У свою чергу, виконавчий директор Асоціації птахівників України Сергій Карпенко проводить цілком переконливі паралелі з американською моделлю субсидування аграрного сектору.

Експерт зазначає, що в США щорічно витрачають з бюджету близько $8 млрд на субсидії аграрного сектору. Водночас допомога надається за принципом єдиного ринку через встановлені законодавством загальні правила для всіх. Обмежень за розмірами підприємств і обсягами доходів немає. Подібний принцип діє і в країнах ЄС. І хоча обсяги дотацій в українському бюджеті незрівнянно менші, затвердження єдиних і прозорих для всіх суб'єктів господарської діяльності в секторі АПК правил вселяє оптимізм.

На думку фахівців, на даний момент реалії в Україні такі, що драйверами в напрямках великотоварного виробництва у тваринництві залишаються МХП і Авангард (птахівництво), Глобино та Даноша (свинарство), агрофірма "Маяк", Українська молочна компанія (молочне тваринництво).

 

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

26 вересня 2018
Дотації слід давати підприємствам, які створюють робочі місця і платять податки, – фермер
У фермерів з різних регіонів України запитали як вони ставляться до урядової підтримки аграрного сектору. Про це йдеться в матеріалі «Фермери...

Вибір редакції

15 жовтня 2019
Ревальвація гривні і наслідки для аграріїв
Аграрії потерпають від ревальвації гривні та прогнозують мільярдні збитки сектору до кінця року. Зміцнення гривні, яке почалося влітку поточного року...
14 жовтня 2019
Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
AgroPolit.com запускає постійний моніторинг подій, пов'язаних із земельною реформою та відкриттям ринку землі в Україні. Ми не пропустимо жодної...
10 жовтня 2019
Бюджет України на 2020 рік для агросектору — чотири сюрпризи
Бюджет України на 2020 рік парламент почав розглядати у профільних комітетах. Перше читання проекту бюджету може відбутися наступного тижня, після...