«Соєві правки» спричинять нові тіньові схеми у сфері АПК, — експерт
«Соєві правки» спричинять нові тіньові схеми у сфері АПК, — експерт

Скасування відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку для виробників, які самостійно поставляють ці культури за кордон, може суттєво ускладнити податкове адміністрування у галузі. Про це заявив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру Інститут аграрної економіки (ІАЕ) Леонід Тулуш, передає УНН.

Читати до темиПерелік депутатів, які здали переробникам інтереси половини агросектору

Йдеться про ухвалений наприкінці травня законопроект № 7403-д, який дещо пом’якшив прийняті торік зміни до Податкового кодексу України, названі в експертному середовищі поправками Хомутинніка на честь їхнього ініціатора.

Він спрогнозував, що вже восени, після набуття чинності відповідних законодавчих норм, в Україні розпочнеться активне впровадження оптимізаційних схем за реалізації соєвих бобів. Йдеться про ту продукцію, що вирощена суб’єктами, не спроможними самостійно організувати експортні поставки своєї продукції, уточнив Тулуш.

Суть таких схем зводитиметься до заведення вирощеної сої на більш крупних суб’єктів, здатних забезпечити самостійний експорт", – пояснив він.

«Водночас слід зважати на те, що лише третина загального обсягу сої виробляється суб’єктами, здатними самостійно, без посередників та кооперування, організувати експортні поставки», – зазначив Тулуш.

Поряд з цим, за оцінками науковців Інституту, такі операції можуть бути вигідними як для дрібних агровиробників, так і для великих сільгосппідприємств. Зокрема, "соєві поправки" можуть спровокувати появу схем, коли малі сільгосппідприємства будуть продавати продукцію на експорт через посередника та без попереднього нарахування ПДВ, додали в ІАЕ.

У такому випадку не буде просідання ціни на частку цього податку. Для її реалізації достатньо буде створити нового суб’єкта господарювання, зокрема ФОП, який офіційно не є платником ПДВ і через який реалізується вирощена малим сільгосппідприємством соя. Водночас наявний вхідний ПДВ, пов’язаний із виробництвом сої, також буде списуватися на інші культури", – розповіли у Інституті аграрної економіки.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 травня 2020
Через дію «соєвих поправок» аграрії втрачали б по $10 на тонні
У Верховній раді України мною та групою депутатів було зареєстровано законопроект № 2446 «Про внесення зміни до Податкового кодексу України...
16 травня 2020
Саакашвілі і Зеленський днями вирішать долю законопроекту 1210 та скасування соєво-ріпакових поправок
Міхеїл Саакашвілі найближчим часом презентує президенту Володимиру Зеленському аргументи за і проти підписанні або ветування законопроекту 1210, яким...
8 лютого 2019
У 2018 році виробництво сої в Україні зросло на 14%, – Держстат
У 2018 році в Україні зібрано 4,46 млн т сої, що на 14,4% більше, ніж 2017-го. Про це повідомляє...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...