Заборона домашнього молока призведе до скорочення промислового виробництва на третину і підвищення цін
Заборона домашнього молока призведе до скорочення промислового виробництва на третину і підвищення цін

Із 4 млн т молока, які переробляють молочні заводи, щонайменше 1,5 млн т — це молоко від населення. Про це заявив директор агенції Інфагро Василь Вінтоняк. Заборона використання такого молока призведе до скорочення випуск молочних продуктів більше ніж на третину.

Нагадаємо, що згідно із новим ДСТУ в Україні мали б залишитися три сорти молока: екстра, вищий і перший. Такі вимоги зазначені у відповідному Договорі з ЄС. Це означало, що з 1 січня 2018 року Україна мала б відмовитися від домашньої молочки, яка переважно відповідає 2-му сорту. Однак у Міністерстві аграрної політики та продовольства України відклали введення цієї норми до 1 липня 2018 року.  Асоціація тваринників України пропонує ще на рік дозволити продавати домашню молочну продукцію. 

На думку Василя Вінтоняка, приймаючи рішення про заборону з 1 січня 2018 р. використання 2-го сорту молока для промислової переробки, про саму молочну промисловість ніхто не подумав. Коли ж усвідомили негативні наслідки для неї, дату набрання чинності відтермінували на півроку.

Так склалося, що в Україні досі 70% молока виробляється домогосподарствами і таке молоко часто доводиться класифікувати як молоко саме 2-го сорту. В переробці частка такого молока менша, але все одно з 4 млн т молока, що надходять на молочні заводи, щонайменше 1,5 млн т — це молоко від населення. Тобто, виконуючи закон, молочна промисловість України повинна була б скоротити випуск молочних продуктів більш ніж на третину. Це, в свою чергу, призвело б спочатку до значного зростання цін на молоко «не другого сорту», ​​потім до подорожчання молочних продуктів, а за цим і до істотного зростання імпорту молокопродуктів. Тобто Україна дуже швидко перетворилася б з поки ще потужного експортера молочних продуктів (1 млн. тонн на рік у перерахунку на молоко) в серйозного їх імпортера», — зазначив Василь Вінтоняк.

При цьому експерт вважає, що набуття чинності загаданої норми будуть відтерміновувати знову і знову. До того часу, поки сільгосппідприємства не збільшать виробництво молока хоча б на чверть. Він прогнозує, що навіть за дуже сприятливих обставин це може статися не раніше, ніж за 3 роки.

«Якщо ж уряд не буде практикувати такі відстрочки, то український ринок дуже скоро масово заполонять європейські молокопродукти. І тоді відновлювати позиції України як провідного експортера молокопродуктів буде вкрай складно», — додав Василь Вінтоняк.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Вибір редакції

10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних...
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com...
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани земельного...