В НААН заперечують інформацію про «тіньовий» дохід від земель на суму $120 млн
В НААН заперечують інформацію про «тіньовий» дохід від земель на суму $120 млн

Національна академія наук України (НААН) заперечує розповсюджену в ЗМІ інформацію про те, що її керівництво заробляє на тіньовому використанні своїх с/г земель. Про це йдеться в офіційному листі-спростуванні, розповлюдженому прес-службою Академії. 

Нагадаємо, що раніше у статті «Академики-латифундисты. Как НААН превратилась в частный агрохолдинг» на сайті Кореспондент та у відеосюжеті під назвою «Блеск и нищета Академии Аграрных Наук Украины» стверджувалося, що корупційний дохід Академії  від використання підконтрольних їй земель становить $120 млн, а потенційний дохід міг би становити $203 млн.

У повідомленні НААН наголошується, що інформація, поширена у цих джерелах, не відповідає дійсності та є спотвореною. Крім цього, прес-служба НААН вимагає спростувати інформацію, викладену від (дата) та опублікувати інфографіку, яка містить достовірні дані щодо діяльності НААН.  

Національна академія аграрних наук України з великою повагою ставиться до роботи журналістів, які власною працею створюють передумови для розвитку демократії в Україні та сприяють об’єктивному висвітленню інформації про діяльність Академії. Водночас  ми були шоковані неправдивою та недостовірною інформацією щодо діяльності Національної академії аграрних наук України, розміщеною та поширеною у ЗМІ», — йдеться в листі.

Крім цього, в листі додаються коментарі та графіка доходів НААН. Також подано детально структуру земель у підпорядкуванні Академії та обґрунтування необхідних обсягів землі для виконання завдань Національної академії аграрних наук України, яке можна переглянути нижче. 

Станом на 01.03.2017 р. у землекористуванні наукових установ, державних підприємств та організацій мережі Національної академії аграрних наук України перебувало 465,3 тис. га землі, зокрема ріллі — 364,0 тис. га. Дана площа землі наведена без урахування площ підприємств, установ та організацій НААН, які залишилися на анексованій тереторії АР Крим, така площа складає 25 тис.га землі Безпосередньо у землекористуванні державних підприємств дослідних господарств перебуває 420 тис.га землі (90,3 % площ земель НААН), зокрема ріллі — 337,4 тис.га (92,6% площі ріллі Академії)», — зазначають у НААН. 

У інфографіці №1 нижче перераховано напрями використання цих земель. У тій же графіці НААН показала і структуру своїх фінансів.

Лише за 9 місяців 2017 року державними науковими установами та підприємствами мережі НААН до державного бюджету України перераховано податків та зборів на суму 639,3 млн грн, безпосередньо державними підприємствами — 469 млн грн податків. Водночас, фінансування загального фонду бюджету України НААНУ склало 395 млн грн, видатки державного бюджету на Академію майже удвічі менші від того, що повертає Академія до бюджету від використання земель», — сказано  у повідомленні (деталі — у графіці нижче).

До того ж у НААН окремо зазначила, що із загального фонду держбюджету фінансуються виключно державні (неприбуткові) бюджетні наукові установи НААН, до яких входять науково-дослідні інститути та науково-дослідні станції. А держпідприємства, дослідні господарства НААН, хоч і є суб’єктами господарської діяльності й на 100% перебувають у держвласності, — проте жодної гривні із держскарбниці на свою діяльність не отримують! Тож, не маючи від держави і копійки, ці підприємства та господарства, наголошують у НААН, демонструють хороші показники роботи.

Дослідні господарства НААН працюють за принципом господарського розрахунку, при цьому станом на 01.10.2017 р. забезпечують робочими місцями на селі 11 тис.чоловік при середній заробітній платі одного працівника у 5175 грн. З розрахунку на 1 га ріллі державними підприємствами та науковими установами НААН у 2016 році перераховано до бюджету: 748,1 млн грн/364,0 тис.га = 2055 грн/га. Лише за 9 місяців поточного року дана цифра вже складає 639,3 млн грн, — кажуть науковці. 

Графіка 1

Детально розписано й надходження від оренди с/г земель Академії (Графіка №2). У НААН спростовують озвучені у ЗМІ цифри про орендну плату в сумі 346 млн грн у 2017 році та 724 грн з 1 га (інфографіка дод.2).  

«Зазначена (у матеріалах  ЗМІ. — Авт.) сума — 346 млн — це надходження бюджетних наукових установ НААН (науково-дослідні інститути, станції) зі спеціального фонду», — сказано у повідомленні. Адже такі установи, пояснили в Академії, за законом можуть отримувати кошти із загального фонду бюджету та інших джерел (отримані не від основної діяльності). Зібрані інших джерел кошти «стікаються» у спеціальний фонд бюджетної установи, з якого гроші йдуть на видатки цієї установи, розписані в річному кошторисі. В умовах недофінансування науки — цей резерв часто допомагає установам вижити  і просто не зникнути взагалі.

На 2017 рік надходження зі спецфонду бюджетних наукових установ НААН (державних підприємств дослідних господарств та госпрозрахункових установ НААН це не стосується) заплановано 346 млн грн. Це надходження, котрі надійшли на спецрахунок установ НААН від наукової діяльності та використання земельних ділянок, які закріплені за науковими установами. Площа таких земельних ділянок складає всього землі (465,3 тис.га — 420 тис.га) — 45,3 тис. га, зокрема ріллі (364 тис. га — 337,4 тис. га) — 26,6 тис. га. Отже, з розрахунку на 1 га ріллі, яка закріплена за науково-дослідними установами НААН, оренда складає: 346,0 млн грн/26,6 тис. га = 13 007 грн/га!», — сказано  у повідомленні.

Загалом же, кажуть у НААН, за фінансування наукових установ із загфонду бюджету в 2016 році  в сумі 298,5 млн грн самі установи заробили (надійшли гроші у спеціальний фонд) 453,4 млн грн, що більше від загального фонду на 154,9 млн грн.

Графіка №2

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 грудня 2017
Працівники держпідприємства «Пасічна» просять Порошенка та Парубія захистити їхнє підприємство від зазіхань нардепа з БПП
Працівники ДП «Пасічна» (входять до НВЦ «Соя» НААН) звернулися з відкритим листом до Президента України, голови Верховної...
22 жовтня 2017
НААН проводить конкурс на керівника одного зі своїх держпідприємств
У ДП ДГ «Пасічне» триває конкурс з обрання керівника. Про це розповів у ексклюзивному інтерв'ю AgroPolit.com президент НААН Ярослав...
21 жовтня 2017
НААН готується передати Держгеокадастрові 80 тис. га землі
Національна академія аграрних наук України (НААН) готується передати в управління Держгеокадастру землі 12 державних підприємств, де з різних причин...

Вибір редакції

22 травня 2023
Земля України попри війну – надійний інвестиційний ресурс
Сільськогосподарська земля України залишається надійним інвестиційним об'єкт. Аналіз ринку землі читайте на AgroPolit.com у блозі голови асоціації...
18 травня 2023
Зернова угода і стратегія розвитку повоєнного аграрного потенціалу України
Зернова угода продовжена ще на два місяці. Тож зерновий коридор Чорним морем діятиме до 18 липня 2023 року. Світ продовжить отримувати українську...
17 квітня 2023
Зерновий фронт ЄС: чому Польща, Угорщина, Словаччина блокують аграрний експорт з України?
Був один, а стало два «фронти» для України. Перший – військова агресія росії. Другий (економічний) відкрився наприкінці минулого...