Обмеження агробізнесу в отриманні дотацій зажене його в тінь — прогноз
Іван Мірошніченко, депутат аграрного комітету, член фракції політичної партії «Об'єднання «Самопоміч»

Обмеження великого агробізнесу в отриманні бюджетних дотацій може спровокувати його частковий перехід у «тінь». Такий прогноз зробив в ексклюзивному інтерв'ю Latifundist.com депутат аграрного комітету, член фракції політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» Іван Мірошніченко.

Нагадаємо, що раніше він із кількома депутатами подав правку №231 до бюджетного комітету, що скасовує обмеження для отримання аграрними групами пов'язаних компаній дотацій на понад 150 млн грн на рік.

На його думку, скасування правки пов'язано з двома причинами.

По-перше, пояснює він, 150 млн — це незаконна норма, яка порушує чинне законодавство, і це антиконкурентне обмеження.

По-друге, така норма ні до чого не приведе, окрім відтоку аграрних підприємств у «тінь».

Холдинги дрібнитимуть підприємства на нові юридичні особи, буде розподіл між ними податкового навантаження, тимчасове створенням підставних фірм тощо, щоб отримувати все ті ж дотації. Так навіщо, розуміючи це, законодавець йде на різні хитрощі, щоб плодити «тінь» на ринку?», — запитує він.

За словами нардепа, отримання більшої частини бюджетної дотації в 2017 році двома гравцями ринку — великими агрохолдингами (МХП і «Укрлендфармінг». ‒ Авт.) стало можливим у результаті урядової постанови про порядок розподілу дотації, де є дві норми, які й стимулювали, і яких немає в тексті закону, прийнятого Верховною Радою.

Перша — витрачання 50% дотації щомісяця на птахівництво. Друга — за яким принципом рахується дотація. У багатьох агрофірм податкові зобов'язання від продажу продукції рослинництва НЕ дотуються, «з'їли» суму дотації при сплаті ПДВ при продажу продукції тваринництва. Тому такі підприємства не подавали документи на дотацію у вигляді повернення ПДВ, бо нічого повертати. У різних галузях сільського господарства податковий кредит і податкові зобов'язання формуються по-різному. Наприклад, у птахівництві вони виникають практично щодня. В рослинництві — наприкінці року, після реалізації продукції, а в свинарстві та розведенні великої рогатої худоби — з певною періодичністю», — підсумував він.

Мірошніченко зазначає, що є ще один аспект дотацій, який не помічають, але він несе величезні ризики для галузі. Мова про недовиділені 1,3 млрд грн із закладених в бюджеті 4 млрд грн. Залишилося 2 місяці до кінця року, а грошей немає.

Кожен виробник, який заплатив 1 грн ПДВ в бюджет, за фактом отримує сьогодні тільки 50 коп, а не обіцяну гривню. Тобто вам (виробнику) треба заплатити 1 млрд грн — і ви отримаєте тільки 500 млн! Станом на кінець жовтня 2017 ДФСУ перераховувала гроші для виплати дотації на підставі податкових декларацій за серпень!», — зазначає Мірошніченко.

Великий ризик того, що на кінець року в перерахунку на суми сплаченого ПДВ до бюджету розмір дотації на 1 гривню буде вже не 50, а 30 коп. А це, підсумовує він, ще посилить відтік бізнесу в «тінь» до 60% і зменшення податків, сплачених до бюджету.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

21 листопада 2017
В Україні запущено портал підтримки малого та середнього бізнесу
Мінекономрозвитку створило офіційний портал Програми ЄС з підтримки малого і середнього бізнесу в Україні — cosme.me.gov.ua. Портал містить...
9 листопада 2017
Андрій Садовий не має стосунку до виділення дотацій Косюку і Бахматюку
Об'єднання «Самопоміч» та її члени не лобіюють інтереси жодної з бізнес-груп, які воюють сьогодні в парламенті навколо розподілу аграрних...
12 серпня 2017
Іван Мірошніченко: Рейдерство сьогодні — це узаконений грабіж, який може зачепити кожного
Ініціатор створення ГО «Самооборона підприємців», народний депутат від «Самопомочі» Іван Мірошніченко відкидає політичні...

Вибір редакції

19 березня 2021
Земельна реформа – на фініші: земельна децентралізація та електронні земельні торги
Про ключові положення законопроекту 2194 (про земельну децентралізацію, реорганізацію Держгеокадастру, передачу розпорядження державними землями на...
12 березня 2021
Структура аграрного експорту України з США, Китаєм, Ізраїлем, ОАЕ та ЄС за 2017-2020 роки
Нова експортна стратегія України на наступні 5 років з’явиться у 2021 році. За планами уряду, її відшліфують спільно з Радою з...
15 березня 2021
Імплементація Європейського «зеленого курсу» в інтересах українського аграрного сектору
Народний депутат Микола Кучер розповів про імплементацію європейського «зеленого курсу» (Green Deal) в інтересах українського аграрного...