Україна входить у ТОП-8 найбільших виробників зерна, формуючи 3% від світового виробництва зернових.
Неефективність регулювання ринку зерна щомісяця завдає збитків бізнесу на $1 млн

Україна входить у ТОП-8 найбільших виробників зерна, формуючи 3% від світового виробництва зернових. Про це повідомляє прес-служба BRDO.

У 2016/2017 маркетинговому році було зібрано 66 млн тонн зернових, що більш ніж у двічі перевищує внутрішнє споживання країни. Експорт склав 43,9 млн т, що є абсолютним рекордом для України, та вивів її на 2-ге місце серед світових експортерів зерна після США. 

Нагадаємо, 28% законодавчих актів регулювання ринку зерна сьогодні не актуальні.

Однак неефективність регулювання, нерозвиненість транспортної інфраструктури, відсутність механізмів забезпечення належного зберігання зерна та державної підтримки гальмують розвиток галузі. Шляхи вирішення проблем ринку представники влади, бізнесу та експертних кіл обговорили 27 вересня під час круглого столу «Український ринок зерна: ефективне регулювання для світового лідерства» в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.

Відкриваючи захід, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова акцентувала:

Розвиток ринку зерна є надважливим для України. Це потужний фактор стабільності економіки та гарантія продовольчої безпеки не тільки нашої країни, а й багатьох інших. Тому ми маємо відшукати розумний баланс між регуляцією та дерегуляцією та спільно знайти ті рішення, які дозволять підвищити ефективність галузі та забезпечити інтереси виробників».

Офіс ефективного регулювання BRDO провів ґрунтовний аналіз регулювання галузі та презентував його у Зеленій книзі.

Виробництво зернових формує 4,5% ВВП України, у загальному товарному експорті частка зернових становить 16,7%. Це кожний 6-й долар валютної виручки нашої країни. Водночас, із 56 регуляторних актів на ринку зерна 22 акти, або 40% всього нормативного поля, є незаконними чи неактуальними. 80% статей Закону України «Про зерно та ринок зерна» потребують суттєвих змін. Через прогалини законодавства та неефективність інструментів регулювання галузі бізнес і країна втрачають мільйони дол. США щомісяця», —відзначив керівник сектору “Сільське господарство” BRDO Андрій Заблоцький, презентуючи результати дослідження.

Із 32 тис. суб’єктів господарювання на ринку зерна понад 71% — це малі та середні товаровиробники. Та вони продукують лише 17% валового виробництва зернових. Основні причини — низька врожайність, погане технічне оснащення та обмеженість доступу МСП до фінансових ресурсів і сучасних технологій. До слова, середня врожайність в Україні складає біля 40 ц/га, тоді як у Китаї та Бразилії — 52—56 ц/га, а в США показник є удвічі вищим за український — 82 ц/га. Так, брак заходів економічного стимулювання МСП з боку держави суттєво стримує розвиток сектору.

На цьому також наголосив аташе з економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні Борис Філіпов:

В рамках Угоди про Асоціацію України з ЄС ми допомагаємо українському уряду створити кращий бізнес-клімат, зокрема через проект EU4Business\FORBIZ. Щоб повноцінно реалізувати потенціал України на міжнародному ринку, вкрай важливо зробити більш сприятливими умови для роботи бізнесу, передусім МСП, скасувавши застарілі норми, котрі не відповідають інтересам виробників».

Розвитку ринку зерна заважає й низка інших істотних проблем. Зокрема, відсутність дієвих механізмів простеження якості зерна та забезпечення його належного зберігання, незахищеність інтересів поклажодавців, невідповідність законодавства вимогам ЄС щодо визначення якості та класифікації зерна і продуктів його переробки, а також фітосанітарних заходів. Прибутковість виробництва зернових для с/г виробників прямо залежить від ефективності інфраструктури та логістики. Обмеження на перевезення автошляхами та нерозвиненість річкової інфраструктури провокують ситуацію, коли попит на залізничні перевезення в 2—3 рази перевищує пропозицію. Через затримки з подачею вагонів та брак зерновозів 1 млн тон зерна несвоєчасно вивозиться з елеваторів, а збитки бізнесу оцінуються в 1 млн дол. США щомісяця.

«Якщо подивитися на співвідношення того, скільки аграрії платять до державного бюджету податків і зборів, і скільки коштів вони отримують у вигляді держпідтримки, то вийде, що в Україні агросектор дотує державу. Тому потрібно змінювати не лише «Закон про зерно та ринок зерна в Україні». Потрібно змінювати фіскальну політику. Я хочу підкреслити: виробництво зерна – галузь, яка може залучати надзвичайно великі інвестиції. І, звичайно, Україна зацікавлена в тому, щоб збільшувати свою присутність на світовому зерновому ринку», - говорить народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації.Леонід Козаченко.

Вирішити наявні проблеми галузі, за висновками BRDO, допоможуть наступні заходи:

1. Затвердження Регламенту зберігання зерна та продуктів його переробки у відповідності до Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні”.

2. Розробка Стандарту зерна та продуктів переробки у відповідності до стандартів ЄС.

3. Внесення суттєвих змін до законодавства в частині складського зберігання зерна.

4. Внесення змін до законодавства в сфері страхових послуг с/г продукції та встановлення єдиного підходу до визначення страхових ризиків.

6. Приведення у відповідність норм закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні” з нормами закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність”.

7. Удосконалення норм у частині проведення зустрічних звірок за митного оформлення.

За оцінкою експертів BRDO, врегулювання цих проблемних питань дозволить на 10—12% скоротити адміністративні та логістичні витрати для бізнесу, передусім МСП, дозволить системі функціонувати з меншими ризиками, підвищити ефективність та збільшити прибутковість галузі.

Участь у заході також взяли голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Володимир Лапа, голова Національної комісії з питань цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв, депутат Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Леонід Козаченко, заступник голови Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко, віце-президент Української зернової асоціації Олена Замятіна, представники ЄБА, АСС та бізнесу.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...