Ковальова: Зволікання із прийняттям органічного законопроекту не піде на користь українським виробникам
Заступник міністра аграрної політики і продовольства України Олена Ковальова

Законопроект «Про виробництво та обіг органічної с\г продукції та сировини» адаптує внутрішню систему контролю якості органічної продукції та узгоджує українське законодавство з європейським. Про це в інтерв’ю на AgroPolit.com повідомила заступник міністра аграрної політики і продовольства України Олена Ковальова.

«Ми сподіваємося, що проект закону №5448 пройде перше читання на пленарному тижні у липні. Це дасть можливість робочій групі, яка сформована з народних депутатів, представників Мінагрополітики, громадськості та виробників, виокремити недоліки, які можуть бути в ньому, і сформувати позицію до другого читання. Зволікання із прийняттям органічного законопроекту  не піде на користь українським виробникам», — розповідає вона.

На її думку, законопроект №5448 — це унікальний євроінтеграційний документ, який враховує правила та принципи, які вже діють на території України.

Чинний Закон «Про виробництво та обіг органічної с\г продукції та сировини» не повною мірою відповідає європейським вимогам і міжнародній практиці: він встановлює вимоги до продукції, а не до процесу виробництва, як це прийнято у всьому світі. Це створює складнощі для наших товаровиробників як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, передусім через відсутність стандартів процесу виробництва. Тому, якщо виробник органічної продукції хоче її експортувати, наприклад, у країни ЄС, йому необхідно проходити процес сертифікації у тих органів, які використовують європейські правила», — говорить заступник міністра.

Над його розробкою ще рік тому працювали міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий та його команда. Вони запропонували нову модель органічного ринку. 

За її словами, проект закону №5448 повною мірою враховує директиви й регламенти ЄС, які Україна взяла на себе зобов’язання імплементувати під час підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Він адаптує внутрішню систему контролю якості органічної продукції та узгоджує українське законодавство з європейським. У результаті, повністю зникають експортні технічні бар’єри для наших виробників.

Хоча проект закону №5448 унікальний, неможливо щось написати ідеально. Тому навіть сьогодні, коли він готується до першого читання, потрібно вдосконалити певні моменти. Є нюанси, які мають бути враховані. Тому й було створено робочу групу, адже ми всі розуміємо, що органічне виробництво — гарний поштовх для українського виробника і якісна продукція для внутрішнього споживача», — говорить Ковальова.

Законопроект дає змогу усунути парадоксальну ситуацію, в якій перебуває сектор: органічне виробництво в Україні розвивається швидкими темпами, проте не унормоване належним чином законодавчо. Для того, щоб його не стримувати, необхідно створити сприятливі умови.

Перше — внутрішні нормативні рамки, які б дали можливість на рівних конкурувати з виробниками з ЄС.

Друге — можливість надавати підтримку виробникам. 

Третє — створити чіткі та прозорі правила гри.

Четверте — новий законопроект №5448 формує систему контролю (нагляду) за процесом виробництва та виробниками відповідно до практики країн ЄС.

П'яте — розроблено логотип, яким маркуватиметься українська органічна продукція.

Нещодавно він був успішно зареєстрований у Державній службі інтелектуальної власності. Українські виробники зможуть користуватися ним безкоштовно, правила застосування на даний час розробляються», — розповідає заступник міністра.

Шосте — перехідний період для виробників, які у власних назвах продукції мають подібні слова чи словосполучення, законопроектом пропонується встановити в один рік – для проведення відповідних процедур зі зміни назв. Важливим є інший перехідний період – від традиційного виробництва до органічного. 

Якщо ми говоримо про ефект для галузі, це як мінімум збереження тенденцій розвитку сектору. А вони вражають: за останні десять років ми потрапили до десятки країн світу за обсягами збору дикоросів та до двадцятки — за площею земель під органічним виробництвом», — додає Ковальова.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

11 серпня 2017
Фермери створили більше 90 тис. робочих місць
В секторі фермерських господарств сьогодні працює 93.7 тис працівників. Про це розповіла заступник міністра аграрної політики та продовольства...
10 серпня 2017
Названо дату завершення подання заявок на підтримку фермерів
Український державний фонд підтримки фермерських господарств оголосив дату завершення прийому фермерських проектів для фінансування. Про це розповіла...
10 серпня 2017
У країні зареєстровано 4,1 млн особистих селянських господарств — офіційно
В Україні нараховується трохи більше від 4 млн особистих селянських господарств (ОСГ). Про це розповіла заступник міністра аграрної політики та...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...