Ліберальна модель земельного ринку – шлях до монополій – дослідження
Ліберальна модель земельного ринку – шлях до монополій – дослідження

Відкриття ринку землі за прикладом Аргентини містить ризики монополій великих агрокомпаній. Про це йдеться у спільному проекті AgroPolit.com та EasyBusiness.in.ua: «Земельна реформа країн Південної Америки – досвід Аргентини». Видання вже аналізувало досвід земельної реформи серед країн Латинської Америки, а саме Бразилії.  

Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Аргентині один з найскандальніших в усьому світі. Його ставлять у приклад противники зняття мораторію на продаж земель в Україні.

Читати до теми: Представник МВФ в Україні: Ринок землі має запрацювати у 2018 році

Ринок землі в Аргентині почав працювати з 1970-х років. Для іноземців він був досить лояльним, тому скупка земель, с тих пір, мала прогресуючий характер. Нерезидентів приваблювали родючі землі, невисока ціна за гектар та неприскіпливе законодавство.

У 1990 році в країні проводяться неоліберальні реформи, які послабили роль держави над ринком землі ще більше. Спостерігається велика концентрація земель в одних руках, та прихід великих міжнародних інвесторів. У 2001 році в країні оголошено найбільший дефолт за історію людства – $132 млрд боргів Аргентина визнає не підйомними. У 2002 році запропоновано три законопроекти щодо обмеження купівлі землі іноземцями, жодного з них не було прийнято.

Нарешті, у 2011 році прийнято закон щодо обмеження на володіння землею для нерезидентів. Але не надто жорсткий.

Законом 26.737 “Режим національної безпеки щодо власності, вступу у володіння та використання земель сільськогосподарського призначення” від 27 грудня  2011 року, іноземні фізичні та юридичні особи не мають права купувати ділянку більше за 1000 га. Також не допускається купівля земель в межах “зони національної безпеки”, встановленої Постановою 15.385/44. Норми не діють лише стосовно тих іноземців, які: проживають у країні протягом біль ніж 10 років; мають дітей, народжених в Аргентині та проживають у країні більше 5 років; проживають у шлюбі з громадянином Аргентини більше ніж 5 років», – йдеться у дослідженні.

Для громадян країни й досі не існує ніяких обмежень. Зараз в Аргентині 98% земель знаходиться у приватній власності, ціна за один га становить $14 тис. В сільській місцевості проживає незначна частина населення – всього 8,4%. Характерною рисою сільського господарства країни є висока продуктивність праці. Так, у сільському господарстві зайнято всього 0,5% робочої сили, та на нього припадає 8,3% ВВП.

Нагадаємо, в дослідженні під назвою «Створення вільного ринку землі с/г призначення в Україні», експерти EasyBusiness.in.ua виділяють кілька груп країн, які схожі між собою за територіальною ознакою: старі країни-члени ЄС та інші розвинені країни; нові країни-члени ЄС; країни-кандидати ЄС; пострадянські країни; країни Латинської Америки; країни північної Америки; країни Азії; країни Африки.

Читати до теми: Як збільшити вартість землі в 17 разів – алгоритм

Автори дослідження, при класифікації земельних відносин у конкретних країнах (всього 60), до уваги брали наступні дані: Рейтинг Doing business від Світового банку, Index of Economic Freedom від Heritage Foundation, Global Competitiveness Index від World Economic Forum тощо.

Дослідження дає відповіді на такі питання:

Чи сформована приватна власність? 
Чи мають іноземці право на купівлю?
Чи є інші обмеження? 
Чи є цінові обмеження? 
Чи є кількісні обмеження?

Проаналізувавши ринок с/г земель, країни було поділено на 4 типи: 

1) Закритий ринок – передбачає відсутність можливості повної реалізації права приватної власності. 
2) Закритий для іноземців – іноземці та юридичні особи на ринках даного типу не можуть бути власниками та купувати с/г землю, але можуть користуватись на правах оренди.
3) Відкритий з обмеженнями – вони торкаються навіть резидентів країни, наприклад такі як максимальна ділянка, вимог освіти, досвіду роботи та інше. 
4) Відкритий ринок – абсолютно відкритий та лібералізований.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 травня 2017
Земельна реформа пострадянських країн – досвід Таджикистану
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПОСТРАДЯНСЬКИХ КРАЇН Пострадянські країни характеризуються низьким рівнем соціально-економічного розвитку, поширеною...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...