Кооперативний рух не буде рухатись без змін до законодавства
Кооперативний рух не буде рухатись без змін до законодавства

Щоб збільшити кількість кооперативів, треба внести зміни до законодавства. Про це розповів в інтерв’ю AgroPolit.com голова Ради з питань експорту продовольства UFEB Богдан Шаповал.

«Кооперативний рух не зможе нормально розвиватися, поки не будуть внесені зміни до законодавства, яке б дозволило і юридичним особам створювати та бути учасниками виробничих кооперативів. До тих пір наші успішні виробничі кооперативи залишаться об’єднанням декількох сільських дворів на гроші агрохолдингів. І, звісно, хоч як би банально це звучало, сільському господарству потрібні дешеві кредити. Це вже питання до банківської системи та системи аграрного страхування», - розповів він.

На його думку, найближчі 2-3 роки в структурі українського експорту не буде глобальних змін. Зараз великі гравці займають переважну більшість цієї частки на зовнішніх ринках, тому що їм легше відповідати вимогам міжнародної торгівлі. Тоді як дрібним фермерам потрібно об’єднуватись, щоб бути конкурентоспроможними.

Глобально нічого не зміниться. Експорт продовжить зростати. Тобто й фермери, і холдинги збільшать поставки. Але в експортній структурі залишиться тотальна перевага великих компаній. Дрібне фермерство зможе наростити експорт за рахунок органіки. Холдинги ростуть і багатіють, фермери, на жаль, біднішають, тобто жодних передумов для зміщення переваги в бік малих господарств немає, хоча я б не назвав агрохолдинг найкращою формою з організації відносин на селі. Звісно, вони мають існувати, але не в нинішньому форматі, коли їхній вплив на владу не завжди є результатом хоча б якогось прийнятного для країни рішення», - додав Богдан Шаповал.

Нагадаємо, що нещодавно міністр аграрно політики Тарас Кутовий підписав з ДПЗКУ меморандум про співпрацю цієї компанії з фермерами. За його словами, зараз Мінагро вже відчуло позитивні результати такої співпраці: йдеться про використання малими та середніми гравцями інфраструктури ДПЗКУ.

Наступним кроком стане співпраця ДПЗКУ з кооперативами й об'єднаннями фермерів. Сьогодні значна частина країни покрита елеваторами Державної продовольчої зернової корпорації, але є й «білі» місця. Мені здається, що одним із головних інвестиційних планів на 2017 р. для ДПЗКУ стане будівництво нових елеваторів на ще непокритих територіях. Це можна робити в кооперації з місцевими гравцями на тих ринках, де вони зможуть стати міноритарними акціонерами цих елеваторів, брати участь у кооперативному управлінні й зробити такий процес максимально прозорим. Якщо це вдасться, то фактично обсяги реалізації від малих і середніх виробників істотно виростуть. У чому вигода? У додатковій маржі», — зазначив він.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

23 вересня 2021
Огляд законопроєкту про організацію водокористувачів та меліорацію
Юрист Kosovan Legal Group Валентин Бичек проаналізував законопроект 5202 про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної...
22 вересня 2021
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань...
21 вересня 2021
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...