Мушак і  ще двоє депутатів зареєстрували законопроект «Про обіг сільськогосподарських земель» ― ВАЖЛИВО
Мушак і ще двоє депутатів зареєстрували законопроект «Про обіг сільськогосподарських земель» ― ВАЖЛИВО

У парламенті зареєстрували законопроект № 5535 від 13.12.2016 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

Серед авторів документів троє депутатів з БПП – Олексій Мушак, Сергій Хлань та Павло Різаненко. Як пояснив у коментарі AgroPolit.com Олексій Мушак, автори документу – це депутати, які не підтримали  продовження мораторію ще на рік.

Під документом зазначено перелік парламентських комітетів, візи  яких  потрібно ібрати під документом для його передачі в зал: з питань аграрної політики та земельних відносин – Олександра Бакуменко, з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування – Сергія Власенко, з питань фінансової політики і банківської діяльності - Сергія Рибалко, з питань правової політики та правосуддя – Руслана Князевича, з питань податкової та митної політики - Ніни Южаніної, з питань бюджету – Андрія Павелка, з питань запобігання і протидії корупції – Єгора Соболєва.

Наразі текст документу на сайті Ради відсутній. Втім, на сторінці у одного з авторів подано основні положення тексту.

Перший крок до запуску ринку землі зроблено!... Мета - запровадити обіг сільськогосподарських земель у декілька етапів та відмінити мораторій. На першому етапі, який стартує з 1 липня 2017 року, об'єднані громади матимуть можливість продавати комунальну та державну землю в своїй юрисдикції. Держгеокадастр - продавати землі державної власності. У цей період, покупцями можуть бути лише фізичні особи – громадяни України, органи місцевого самоврядування та держава. Обмеження по граничній площі землі, що може бути сконцентрована у однієї особи встановлюються на рівні 500 га. Вимоги до легальності капіталу: при концентрації понад 200 га фізичні особи мають подати електронну декларацію, в якій відобразити джерело коштів для транзакції, щоб виключити присутність на ринку землі тіньового капіталу. Основна мета цього етапу – визначити на практиці моделі поведінки основних гравців, а також сформувати цінові орієнтири на землю в різних регіонах», - пише Мушак.

Другий етап, за його словами, потрібно запускати з 1 липня 2018 року і ним пропонуєтсья надати право продавати землю фізичним особам – власникам паїв.

Крім цього буде ліквідовану поточну систему, яка призводить до постійного зменшення площі державних земель через різні тіньові схеми, в тому числі безкоштовну приватизацію. Наступний етап – з 1 січня 2020 року  право купувати мають юридичні особи та фізичні особи – підприємці. З ринку виключаються особи без громадянства та іноземці. Обмеження на володіння землею іноземцями діятиме до 1 січня 2030 року. Передбачено можливість обміну ділянок зі схожими характеристиками. В разі купівлі землі з ірригаційним обладнанням, власність на землю не означатиме набуття права власності на це обладнання», -  пояснив він.

Автори пропонують такі «запобіжники» надмірної концентрації земель та лендлордизації: обмеження по концентрації (фізична особа може володіти до 500 га, юридична – до 33% земель відповідного району).

Встановлено і як визначатиметься ціна.

На першому етапі мінімальна ціна купівлі не може бути нижчою за 20-річну орендну плату за нормативною грошовою оцінкою. Запобігання спекуляціям: в перші 3 роки після купівлі в разі перепродажу землі податок з різниці складатиме 90%», - сказано  у коментарі нардепа.

Мушак пояснив також, що вилучається з законодавства і механізм безкоштовної приватизації та будь-якої безкоштовної передачі державних земель, бо він «провокує корупцію та призводить до втрат бюджетів всіх рівнів».

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 липня 2017
Земельна реформа на одному розвороті
Земельна реформа – єдина з усіх реформ, яка лагідна до громадян України та відразу позитивно впливає на їхні доходи. Цим вона кардинально...
20 грудня 2016
Мушак: Від скасування спецрежиму рослинництво не постраждає
Компанії, які займаються рослинництвом, від скасування спецрежиму не постраждають. Про це повідомив член аграрного комітету Верховної Ради Олексій...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...