Уряд просять відмінити ввізне мито на добрива на півроку
Уряд просять відмінити ввізне мито на добрива на півроку

Потрібно відмінити мита на імпорт добрив в Україну, аби забезпечити аграріїв міндобривами на 2023/2024 рр. З такою ініціативою виступив народний депутат України, секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський.

«Для насичення агроринку потрібно більше 5 млн т азотних добрив. І це переважно імпорт, оскільки виробництво добрив в Україні зараз переживає не кращі часи. Фактично працюють тільки два великих заводи, які в минулому році «на двох» виробили трохи більше 1 млн т. Реалії воєнного часу», — підкреслює експерт.

За його словами, проблема полягає в тому, що імпорт добрив на сьогодні теж вкрай ускладнений. По-перше, морський шлях доставки можливий тільки через Дунайські порти. По-друге, сама процедура обтяжлива — і значною мірою через необхідність розмитнення. По-третє, дуже складна логістика.

Ситуацію ускладнює те, що запаси добрив в Україні фактично вичерпані. Все, що завозиться, розкуповується з коліс. В кінцевому рахунку, це обертається тим, що аграрій втрачає тричі: чекає довго, купує дорого і в недостатньому об’ємі. З урахуванням того, що посівна-2023 буде проходити в безпрецедентно складних умовах і на тлі «космічних» цін, без державної підтримки агровиробникам буде важко розв’язати цей вузол викликів», — констатує Іван Чайківський.

Разом з тим, високі ціни на добрива і нестача їх на ринку можуть призвести до серйозних зовнішньоекономічних наслідків — кардинальному скороченню агроекспорту через зниження врожайності чи вимушений перегляд сівозміни агровиробниками. Саме тому, відміна мита на добрива сьогодні повністю виправдана, — вважає експерт.

Згідно з законом про держбюджет-2023, сукупні надходження від сплати ввізного мита в 2023 році заплановані на рівні 35,2 млрд грн. Це дійсно значна сума, але, як відомо, все пізнається в порівнянні. Взагалі, заплановані надходження від мита складають лише 3% від сукупних податкових надходжень, в 17,5 разів поступаються надходженням від ПДВ і в 7,2 рази — надходженням від оподаткування доходів. Тобто, це той самий випадок, коли відміна мита на добрива не тільки не призведе до значних втрат бюджету, а навпроти стимулює додаткові надходження», — наголошує Іван Чайківський.

Взагалі, ввізне мито вводиться для досягнення трьох можливих цілей — стимулювання внутрішнього виробництва, обмеження імпорту і наповнення бюджету. У випадку з міндобривами це правило сьогодні не виконується, — обґрунтовує депутат свій висновок.

«До того ж, відміна митних платежів на окремі види товарів з початком війни в Україні вже неодноразово запроваджувалася. У листопаді було скасовано мито на імпорт генераторів і обігрівачів. Днями – знято бюрократичні обмеження на ввезення коптерів і тепловізорів. Я вважаю, що прийшов час допомогти і аграріям», — резюмує Іван Чайківський.

 Нагадаємо, імпорт азотних добрив за минулий рік в Україну збільшився втричі. Загалом світове виробництво харчів може впасти на 20% через глобальний дефіцит добрив.


 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 березня 2023
В Україні мито на добрива хочуть розраховувати за актуальними світовими цінами
Міністр економіки Юлія Свириденко заявила, що імпортні мита на добрива мають розраховуватись на основі актуальних світових цін. Про це...
6 лютого 2023
Україна арештувала 170 вагонів з російськими та білоруськими міндобривами
За матеріалами СБУ та БЕБ арештовано 170 вагонів російських і білоруських мінеральних добрив на майже 100 млн грн. Про це повідомляє пресслужба...
3 лютого 2023
Україна закликала ЄС допомогти добривами та насінням для весняної посівної
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський закликав представників Євросоюзу допомогти насінням та добривами для проведення...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...