Аграріям пояснили, як можна викупити державні землі постійного користування
Аграріям пояснили, як можна викупити державні землі постійного користування

Верховна Рада України внесла зміни до Земельного кодексу України, згідно з якими (п. 6-1 Перехідних положень Земельного кодексу) передбачено право фермерів викуповувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення з державної та комунальної власності, які перебувають у них в постійному користуванні. Про це повідомляє Бюро правової допомоги.

Так, продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності не забороняється. Земля може бути продана на виплат до 10 років. Право власності переходить після першого платежу. І стосується це тих користувачів, які переоформили право оренди до 18.02.2016 р.

Як повідомляється, джерелами доходів Державного та місцевого бюджетів тепер можуть бути й доходи від продажу земель сільськогосподарського призначення.

У п. 6-1 Прикінцевих положень Земельного кодексу України ідеться:

Громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років з рівним річним платежем за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу. Вимоги частини сьомої ст.130 цього Кодексу не поширюються на земельні ділянки, які придбаваються відповідно до цього пункту».

Також фахівці додали, що право викупу на таких умовах також належить громадянам України — спадкоємцям громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам).

Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного із спадкоємців у праві власності є рівними.

Якщо вищезазначені суб’єкти не викуплять земельні ділянки, то за ними зберігаються права постійного користування та довічного успадковуваного володіння земельними ділянками державної та комунальної власності.

Тож Наказом Міністерства фінансів України від 10.05.2022р. №135 «Про внесення змін до Класифікації доходів бюджету» було доповнено Класифікацію доходів бюджету новими позиціями, а саме «код 33010500 — Кошти від викупу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, передбачених пунктом 6і розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України».

Таким чином, завдяки усім прийнятим змінам розблоковано викуп земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні фермерів. Законодавством також передбачено, що 90% коштів від продажу земельних ділянок зараховуватимуться до бюджетів територіальних громад, а 10% — до Державного бюджету. Завдяки внесеним змінам проблема викупу земельних ділянок сільськогосподарського призначення вирішена», — підсумували юристи.

Нагадаємо, що земельні торги в Україні виходять на довоєнний рівень.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 травня 2023
Андрій Богданець: Навіщо створювати з Фонду держмайна земельного монстра, який керуватиме всією державною землею?
Сільськогосподарські землі державних підприємств і їхня подальша доля – предмет відправленого на повторне доопрацювання законопроекту...
13 грудня 2022
Державні сільськогосподарські землі сьогодні передадуть Фонду державного майна
Парламент голосуватиме сьогодні за передачу всіх державних земель у розпорядження Кабміну в особі Фонду державного майна України. Про це стало відомо...
7 листопада 2022
Озвучено вартість 1 га землі в Україні у жовтні
За жовтень по ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 37 630 грн. Про це свідчать...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...