В аграний комітет внесено на розгляд законопроєкт щодо управління меліоративними системами
В аграний комітет внесено на розгляд законопроєкт щодо управління меліоративними системами

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності, або  «Законопроєкт про Операторів» (реєстр. № 7577), який наразі перебуває на розгляді Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики.

Як ідеться у пояснювальній записці, на сьогодні всі наявні об’єкти інженерної інфраструктури державних меліоративних  систем як у зоні зрошення, так і у зоні осушення, зношені більш ніж на 85%. Вони майже повністю відпрацювали строк експлуатації – уже не тільки нормативний, а й фізичний та є морально застарілими.

Структура управління та утримання цих систем перебували на бюджетному фінансуванні, що не дозволяє залучати зовнішні інвестиції у їх модернізацію та розвиток.

Єдиний механізм вирішення цієї проблеми такий: змінити систему управління меліоративними системами, створивши спеціалізовані юридичні особи (Оператори) зі статусом державного некомерційного підприємства. Такий підхід дає можливість не лише залучати фінансові ресурси на розбудову та оновлення інфраструктури, а й створити ефективну систему для управління діяльністю Операторів. Так, їх прозора діяльність та фінансування гарантуватиметься через запровадження наглядових рад, куди входитимуть представники держави, водокористувачів та незалежні члени.

Одним із принципів створення операторів буде збереження цілісності меліоративної інфраструктури та врахування фізико-географічних умов території України.

Відповідно до Плану відновлення України за напрямом «Нова аграрна політика» передбачається інвестувати у вітчизняну гідротехнічну меліорацію $ 4 млрд.

Йдеться, зокрема, про об’єкти Головного Каховського магістрального та Північнокримського каналів у Херсонській області, Інгулецької зрошувальної системи в Миколаївській та зрошувальних систем у Запорізькій областях. Саме в цих регіонах розташовано понад 70 % поливних площ, які зрошувались в останні роки (392 тис. га з 551 тис. га).

Крім того, «Законопроєкт про Операторів» передбачає запровадження двоставкового тарифу на послуги з забору, доставлення води водокористувачам або її відведення.

Тариф передбачатиме постійну та перемінну складові. Це дає можливість, по-перше, забезпечити фінансову стійкість Операторів та реалізацію їх інвестиційних програм через гарантоване покриття непрямих витрат (вони не залежать від обсягів поданої або відведеної води):  йдеться про платіж, який буде спрямований на підтримання системи в працездатному стані.

По-друге, водокористувачі отримуватимуть якісну послугу та сплачуватимуть ту вартість, яка пропорційна до обсягу її споживання. Такий підхід забезпечує встановлення більш привабливого розміру тарифу для аграріїв.

Розвиток зрошення сприятиме зростанню ринкової вартості землі, оскільки вартість меліорованих земель втричі вища від богарних. У результаті більші надходження зможуть отримати власники земель та відповідно місцеві бюджети, куди спрямовується податкова плата на землю.

Очікується, що після прийняття Верховною Радою України «Закон про Операторів» у синергії з «Законом про ОВК» забезпечать максимально ефективне управління меліоративними системами та, відповідно, використання сільськогосподарських земель, зростання благополуччя громад та збільшення робочих місць у сільській місцевості. Усе це в комплексі дуже важливо для відновлення економіки в післявоєнні часи, забезпечення продовольчої безпеки України та світу.

До того ж в останні роки зміни клімату диктують всьому світові нові умови життя, і Україна має відповідати на всі виклики, пов’язані з засухою, щоб зберегти статус аграрної наддержави.

Нагадаємо що, стартувала передача меліоративних систем від Міндовкілля до Мінагрополітики.
 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 вересня 2022
Аграрний комітет пропонує якнайшвидше проголосувати законопроєкти щодо реформування меліоративних систем
Під час меліоративного форуму «Комплексна реформа в секторі гідротехнічної меліорації України», у рамках круглого столу комітету ВРУ з...
2 вересня 2022
Уряд затвердив статут організації водокористувачів
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 27 серпня 2022 р. № 962 «Про затвердження модельного статуту організації...
24 лютого 2022
Реформа зрошення: названо напрямки відповідальності МЕРТу, Мінагрополітики та Міндовкілля
На цей рік запланована реформа зрошення, меліорації та іригації сільськогосподарських земель в Україні. Завдання з проведення реформування зрошення...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...