Набрав чинності закон щодо регулювання земельних відносин на час воєнного стану
Набрав чинності закон щодо регулювання земельних відносин на час воєнного стану

9 червня в Україні набрав чинності закон № 2247-IX, який змінює правила регулювання земельних відносин на час воєнного стану.

Закон передбачає:

1. Спрощення передачі в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності. Рада розширила перелік земель державної та комунальної власності, які на час війни здаватимуться в оренду без проведення аукціону. До таких земель включені ділянки: 

  • для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій;
  • для розміщення річкових портів (терміналів), доцільність будівництва (розширення) яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади; 
  • для будівництва мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об'єктів магістральних газопроводів.

У Законі не передбачений порядок і критерії визначення фізичних та юридичних осіб, яким надається право оренди ділянки державної, комунальної власності без проведення земельних аукціонів для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій уникнення. Закон визначає лише основні засади та вимоги, тоді як детальний порядок буде визначений на рівні постанови Кабміну.

Земельні ділянки державної та комунальної власності не с/г призначення, які не підпадатимуть під цілі, визначені цим переліком, можуть і далі реалізовуватися через онлайн-аукціони в системі Прозорро.Продажі. На земельні ділянки приватної власності ці обмеження не поширюються.

2. Для вищезазначених земельних ділянок встановлено особливі умови договору оренди:

  •  орендар не має права змінювати цільове призначення земельної ділянки;
  •  відчуження, застава (іпотека) права користування земельною ділянкою забороняється;
  •  передача земельної ділянки в суборенду забороняється;
  •  орендар зобов'язаний здійснити розміщення об'єктів, для яких земельна ділянка передана в оренду, протягом строку, визначеного договором оренди земельної ділянки (з припиненням орендодавцем дії такого договору, якщо орендар не виконав це зобов'язання, в односторонньому порядку, без урахування волевиявлення орендаря);
  •  передача в оренду земельних ділянок державної, комунальної власності не допускається, якщо земельна ділянка віднесена до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення.

3. Зміна цільового призначення таких земельних ділянок здійснюється також без сплати втрат лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва, без урахування обмежень щодо особливо цінних земель і без розроблення документації із землеустрою.

4. В умовах призупинення функціонування Держземкадастру реєстрація зміни цільового призначення відбувається шляхом внесення запису до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану, яка ведеться районною військовою адміністрацією, але з подальшим внесенням відомостей до кадастру протягом 30 днів з дня відновлення його функціонування. Внесення таких відомостей здійснюється без подання витягу з містобудівної документації та дотримання вимог щодо узгодження зміненого цільового призначення із містобудівною документацією.

5. Передача органами місцевого самоврядування в оренду земель, які мають перейти до комунальної власності, до здійснення державної реєстрації права комунальної власності на них. Тобто до виникнення такого права.

6. Передача в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності без зміни її цільового призначення. Раніше такі дії вважалися б нецільовим використанням землі.

7. Нова підстава припинення права власності на земельну ділянку – примусове вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності. Примусове, вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюється відповідно до Закону України "Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів".

8. Закон також надає право Держгеокадастру за погодженням з Мінагрополітики призупиняти та відновлювати роботу Держземкадастру, орієнтуючись на питання безпеки, а також встановлювати обмеження щодо повноважень державних кадастрових реєстраторів.

9. Врегульовує умови для складання документації із землеустрою, топографо-геодезичних і картографічних робіт, оцінки земельних ділянок за умови надання сертифікованому інженеру-землевпоряднику та/або сертифікованому інженеру-геодезисту, який виконує такі роботи, органом СБУ спеціального дозволу на виконання топографо-геодезичних вишукувань.

10. Сертифікати суб'єктів оціночної діяльності, строк дії яких закінчився під час дії воєнного стану, продовжать діяти до спливу трьох місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Нагадаємо, що експерт розповів про алгоритм реєстрації прав на державні та приватні земельні ділянки під час війни.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

14 червня 2022
В Україні зареєстровано понад 103 тис. земельних угод
Станом на 12 червня в Україні укладено 103 190 угод в рамках ринку землі. Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики. Зазначається, що подали...
11 червня 2022
В Україні відновив роботу Державний земельний кадастр
З 9 червня 2022 року в Україні відновлено функціонування Державного земельного кадастру. Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики. ...
9 червня 2022
В Україні провели понад 600 земельних аукціонів за час воєнного стану
Від початку війни завершено 643 аукціонів, які принесли організаторам 124 млн грн. Оголошено за цей час 197 нових земельних аукціонів: 80 – з...

Вибір редакції

1 липня 2022
Ринок землі – перший рік роботи: ціна землі, купівля продаж, області лідери
З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 105 грн. За цей період було...
21 червня 2022
Ольга Шевченко: Експортери зерна отримали спрощення оформлення фітосанітарних заходів та процедур
Санітарно-ветеринарний контроль за експортом українського зерна в умовах війни, мораторій на перевірки бізнесу та виключення із цього правила,...
24 червня 2022
Микола Сольський: Існує великий ризик скорочення, як мінімум на 30% посівних площ під озиму пшеницю
Війна і агросектор – як в умовах військової агресії годують країну та світ сільгоспвиробники та чого чекати їм надалі? Про це в ексклюзивному...