Аграрний комітет повторно розгляне законопроект про передачу земель місцевим громадам
Аграрний комітет повторно розгляне законопроект про передачу земель місцевим громадам

Депутати аграрного комітету проголосували за повторний розгляд до другого читання законопроекту №4355 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель».

«Ми збалансували і розпорядження землями, і контроль за ними», ― наголосив коментуючи правки до документу, напрацьовані за літо, голова земельного підкомітету ВРУ Олег Кулінич.

Народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко звернув увагу на п’ять правок, які треба внести до документу.

Перша ― за законопроектом облдержадміністрації отримали право розпоряджатися особливо цінними землями і сільгоспземлями. Депутат вважає, що цим має займатися КМУ.

«Друга ― один із пунктів цього законопроекту дає можливість держінспектору припинити право оренди земельною ділянкою. Це нонсенс. Лише рішенням суду має розриватися договір оренди. Ви розумієте, що це корупційна норма, яку треба прибрати», ― майже кричав Івченко.

Третя правка від Івченка до погодженого депутатами до другого читання документу: зникла мовчазна згода при видачі документів землеустрою органами землеустрою.

«Четверта - висновки НААН свідчать про те, що земельні ділянки у користуванні НААН та інших галузевих академій залишалися у розпорядження КМУ, а в адміністрації сільських та селищних рад ― землі сільгосппризначення - виключно право КМУ чи Держлісагенства», ― підсумував Івченко.

П’ята ― від Асоціації сільських та селищних рад ― прибрати пункт про те, що якщо до 1 січня 2017 року правовстановлюючі документи на земельні ділянки не встановлені власниками паїв, то громадянин чи спадкоємець автоматично відмовляється від цього права.

Право на позбавлення права власника паю має відбуватися виключно через суд», підсумував він.

Натомість Олег Кулінич апелював, що розпорядженням лісами і так розпоряджаються облдержадміністрації, а обмеження щодо вивділення ділянок на ведення ОСГ чи веденя огородництва має бути зменшена. Пункт про мовчазну згоду, на його думку, прибрали, бо це могло призвести до значних черг людей, які одномоментно захотіли б отримати земельну ділянку.

Уявіть, що 30 людей одночасно захочуть отримати земельні ділянки? Ці речі мають бути у онлайн режимі», ― пояснив голова земельного підкомітету.

Народний депутат від БПП Григорій Заболотний взяв на себе роль арбітра на засідання аграрного комітету.

Вадим Євгенович Івченко ― Авт.), вам потрібно опустити на декілька градусів свій голос нижче, бо тут у залі твої колеги, які мають теж досвід і розуміють про що говорять. Це нікому не допустимо. Олег Іванович, я тебе дуже шаную, але ти не правий, щодо обмеження права людей на отримання ділянок на ведення огородництва: немає різниці яку цифру поставити 0.5-06 га ― кількість бажаючих взяти такі землі не зменшиться. Якщо в селі хочуть займатися сільським господарством чи огородництвом, то нехай беруть. Їх треба чимось зайнятися. Інша справа, що у селі вже немає кому працювати… Лісами має займатися КМУ, не залежно від того змінюється чи ні їх призначення. Це його функція займатися лісовим господарством. Хай міські ради спочатку розберуть з лісами, які є у їх користуванні», ― підсумував він.

Президент НААН Ярослав Гадзало також наголосив на тому, аби земельні ділянки у користуванні НААН та інших галузевих академій залишалися у розпорядження КМУ, а не у сільських та селищних адміністрацій.

За останні 10 років НААН за рішеннями обласних, районних адміністрацій позбулася 25 тисяча га землі. Я б просив цю норму виключити», ― підкреслив він.

Присутній на засіданні комітету перший заступник агарного міністра Максим Мартинюк наголосив, що міністерство підтримує загалом законопроекті і закликав якнайшвидше його прийняти в цілому.

Вислухавши побажання всіх заступник голови аграрного комітету Олександр Бакуменко, який вів засідання, запропонував підбити всі пропозиції, винести їх і тоді виносити на голосування до другого читання.

Нагадаємо, що він без перебільшення революційний законопроект, адже він передає майже 10 млн га землі на місця.

Станом на 2 листопада 2015 року відбулися перші вибори у 159 об’єднаних територіальних громадах. Ці громади набувають нової якості здійснення місцевого самоврядування, отримують нові повноваження та додаткові ресурси на їх виконання відповідно до норм Бюджетного кодексу, зокрема у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства. Однак, такі об’єднані територіальні громади повністю усунені від розпорядження земельними ділянками державної власності за межами населених пунктів та позбавлені будь-якого впливу на рішення щодо надання їх у власність та користування», ― сказано у проекті закону.

Документом пропонується:

1. Встановлення порядку передачі земель державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.

2. Передати сільським, селищним, міським радам повноваження з розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів в якості делегованих повноважень (крім земель оборони, земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення на об’єктах природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та інших, які мають важливе значення для держави).

3. Надати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель:

― центральному органу, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин,

― виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (у частині контролю за виконанням вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам).

При цьому, враховуючи різний стан забезпеченості органів місцевого самоврядування фінансовими та кадровими ресурсами, пропонується встановити, що цих повноважень виконавчі органи місцевого самоврядування набувають у разі прийняття відповідною радою рішення про їх здійснення. За таких умов, існування правового інституту самоврядного контролю за використанням та охороною земель, не вбачається за доцільне. Тому положення щодо здійснення самоврядного контролю пропонується виключити із норм законодавства», ― сказано у пояснювальній записці до законопроекту.

Дискусія довкола положень законопроекту на попередньому засіданні аграрного комітету була дуже гаряча.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 жовтня 2016
Депутати проголосували за проведення парламентських слухань щодо земельної реформи
Аграрний комітет парламенту проголосував за проведення у Раді слухань з питань реформування земельного ринку України. Про це повідомляє з засідання...
4 жовтня 2016
Аграрний комітет просить збільшити бюджетні видатки для сільського господарства
Аграрний комітету ВРУ офіційно звернулися до голови Бюджетного комітету Ради Андрія Павелка з проханням збільшити у держбюджеті на наступний рік...
8 вересня 2016
Аграрний комітет пройшов усі правки до законопроекту про передачу «земельних» повноважень на місця
Аграрний комітет рекомендував парламенту прийняти у другому читанні законопроект №4355. Про це повідомив голова парламентського підкомітету з питань...

Вибір редакції

3 листопада 2022
Мінагрополітики напише новий порядок видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти
Українські експортери харчової та тваринницької продукції б’ють на сполох – відсутність узаконеного механізму отримання міжнародних...
23 листопада 2022
Торгівельні мережі просять відв’язати ціни в умовах війни
Ритейлори просять уряд скасувати державне регулювання цін з граничними надбавками на соціально значущі продукти та збільшити термін розрахунків із...
28 листопада 2022
Мінімальне податкове зобов’язання на землю – підводні камені: платити чи відкласти?
Власники паїв та орендарі землі з 1 січня 2023 року отримають платіжки про сплату мінімального податкового зобов’язання на землю. Як...