Експерт розповів, як боротися із неукладеними договорами оренди на землях територіальних громад
Експерт розповів, як боротися із неукладеними договорами оренди на землях територіальних громад

Виявлення земельних ділянок без зареєстрованих договорів оренди дозволить територіальним громадам значно збільшити надходження до бюджету. Про це повідомив засновник і керівник компанії Feodal.Оnline Андрій Дем'янович.

Він зазначив, що громади недоотримують податки, здебільшого у вигляді ПДФО і військового збору, через наявність в земельному банку ділянок, які, перебуваючи в обробітку, не мають зареєстрованого договору оренди. А виявити їх можна тільки в результаті проведення аудиту земель.

«Без землевпорядного аудиту і єдиної системи, такої як Feodal.Hromada, яка має відповідний функціонал, побачити подібні ділянки неможливо. Їх можна розділити на 2 види: комунальні і приватні. До комунальних належать землі постійного користування, передані Держгеокадастром, і самозахоплені землі. До приватних — ділянки живих і мертвих власників. З усіма цими недоліками органам місцевого самоврядування потрібно працювати, обравши правильний вектор», — пояснив експерт.

За словами фахівця, найкращий спосіб боротьби із самозахопленнями комунальних земель полягає у веденні конструктивного діалогу з товаровиробниками, який буде спрямований на спонукання реєстрації договорів оренди та сплату податків. Якщо ж діалог встановити не вдалось, дієвий варіант — накладення штрафу на порушника або передача ділянки на земельний аукціон для подальшого продажу.

Землі мертвих громадян варто передати в управління спадщиною, оскільки згідно з ЦКУ, громада може взяти такі земельні ділянки під охорону і передати їх в користування до моменту успадкування. Використовуючи систему Feodal.Hromada, громада може побачити такі землі та отримати експорт даних в Excel одним кліком.

Передавати землі в управління спадщиною — доречніший варіант для громад, адже визнання землі відумерлою спадщиною — дуже тривалий процес. Громаді потрібно спочатку отримати ділянку під охорону, а потім продати її на аукціоні. Крім того, це може призвести до створення конфліктної ситуації з громадянами, оскільки документи на землю часто не переоформлюють через брак коштів», — акцентував засновник і керівник компанії Feodal.Оnline.

З живими власниками земельних ділянок, які обробляються без договору оренди, Андрій Дем'янович рекомендує налагоджувати контакт і долучати до роботи «в білу» або ж застосовувати інший варіант.

Найчастіше це одноосібники або ж ідейні люди, які через якісь особисті причини не хочуть реєструвати договір оренди. Рекомендую звернутися в податкову із фактом виявлення незаконного обробітку масивів земель приватної власності та робити розсилку листів з вимогою про декларування майнового стану, а також з вимогою сплати ПДФО і військового збору. Звичайно не всі бояться листів з податкової, але частина власників все ж підуть до одноосібників з вимогою зареєструвати договір оренди», — пояснює експерт.

Компанія Feodal.Оnline пропонує провести безкоштовний аудит однієї КОАТУУ (межі колишньої сільської ради) всім охочим громадам. Для цього звертайтесь за тел. +380 67 102 01 05, Іванна.

Нагадаємо, що названо основні способи розширення земельного банку для агровиробників.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 квітня 2023
Земельні відносини в умовах війни: поради аграріям
Земельні відносини в умовах воєнного стану регламентовані законом №2145-IX. AgroPolit.com у своєму матеріалі розібрав ключові положення цього...
12 квітня 2023
 Як відбуваються земельні відносини під час воєнного стану – ключові положення закону № 2145-IX
Війна змінила земельні відносини: ринок землі відкрився, але активність на ньому незначна. Тим часом самі земельні відносини активно розвивають....
16 листопада 2022
Сплату мінімального податкового зобов’язання за землю пропонують відкласти на рік
Впровадження мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) на гектар землі в Україні варто було ю відкласти на рік. Таку думку...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...