Експерт розповів, як боротися із неукладеними договорами оренди на землях територіальних громад
Експерт розповів, як боротися із неукладеними договорами оренди на землях територіальних громад

Виявлення земельних ділянок без зареєстрованих договорів оренди дозволить територіальним громадам значно збільшити надходження до бюджету. Про це повідомив засновник і керівник компанії Feodal.Оnline Андрій Дем'янович.

Він зазначив, що громади недоотримують податки, здебільшого у вигляді ПДФО і військового збору, через наявність в земельному банку ділянок, які, перебуваючи в обробітку, не мають зареєстрованого договору оренди. А виявити їх можна тільки в результаті проведення аудиту земель.

«Без землевпорядного аудиту і єдиної системи, такої як Feodal.Hromada, яка має відповідний функціонал, побачити подібні ділянки неможливо. Їх можна розділити на 2 види: комунальні і приватні. До комунальних належать землі постійного користування, передані Держгеокадастром, і самозахоплені землі. До приватних — ділянки живих і мертвих власників. З усіма цими недоліками органам місцевого самоврядування потрібно працювати, обравши правильний вектор», — пояснив експерт.

За словами фахівця, найкращий спосіб боротьби із самозахопленнями комунальних земель полягає у веденні конструктивного діалогу з товаровиробниками, який буде спрямований на спонукання реєстрації договорів оренди та сплату податків. Якщо ж діалог встановити не вдалось, дієвий варіант — накладення штрафу на порушника або передача ділянки на земельний аукціон для подальшого продажу.

Землі мертвих громадян варто передати в управління спадщиною, оскільки згідно з ЦКУ, громада може взяти такі земельні ділянки під охорону і передати їх в користування до моменту успадкування. Використовуючи систему Feodal.Hromada, громада може побачити такі землі та отримати експорт даних в Excel одним кліком.

Передавати землі в управління спадщиною — доречніший варіант для громад, адже визнання землі відумерлою спадщиною — дуже тривалий процес. Громаді потрібно спочатку отримати ділянку під охорону, а потім продати її на аукціоні. Крім того, це може призвести до створення конфліктної ситуації з громадянами, оскільки документи на землю часто не переоформлюють через брак коштів», — акцентував засновник і керівник компанії Feodal.Оnline.

З живими власниками земельних ділянок, які обробляються без договору оренди, Андрій Дем'янович рекомендує налагоджувати контакт і долучати до роботи «в білу» або ж застосовувати інший варіант.

Найчастіше це одноосібники або ж ідейні люди, які через якісь особисті причини не хочуть реєструвати договір оренди. Рекомендую звернутися в податкову із фактом виявлення незаконного обробітку масивів земель приватної власності та робити розсилку листів з вимогою про декларування майнового стану, а також з вимогою сплати ПДФО і військового збору. Звичайно не всі бояться листів з податкової, але частина власників все ж підуть до одноосібників з вимогою зареєструвати договір оренди», — пояснює експерт.

Компанія Feodal.Оnline пропонує провести безкоштовний аудит однієї КОАТУУ (межі колишньої сільської ради) всім охочим громадам. Для цього звертайтесь за тел. +380 67 102 01 05, Іванна.

Нагадаємо, що названо основні способи розширення земельного банку для агровиробників.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

14 жовтня 2021
Нa Xepcoнщинi виставлено на аукціон винний цex тa фpуктocxoвище
На Херсонщині передадуть в оренду фpуктocxoвище зaгaльнoю плoщeю 836,7 кв.м (кopиcнoю внутpiшньoю плoщeю 733,8 кв.м) тa будiвлi виннoгo цexу...
30 вересня 2021
Зеленський заявив, що громадам направлять 11 млрд грн у рамках децентралізації
У рамках проведення  реформи децентралізації, завдяки збільшенню частини податку на доходи фізосіб (ПДФО) на 4%, громади України отримають понад...
30 вересня 2021
Озвучено, скільки продали земельних ділянок за три місяці ринку землі в Україні
За три місяці роботи вільного ринку землі  в Україні здійснено 23 700 земельних угод. Про це йдеться у новому...

Вибір редакції

21 жовтня 2021
Зростання ціни на газ – причини та наслідки газового шоку для АПК
Збільшення ціни на природний газ б'є по аграрному виробництву України. Адже країна має критичну залежність від газу у найважливіших галузях...
20 жовтня 2021
Держгеокадастр ініціює зміну способу оцінки вартості землі сільськогосподарського призначення для Фонду держмайна
Держгеокадастр пропонує змінити алгоритм розрахунку Фондом держмайна України оціночної вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення...
18 жовтня 2021
Перші сто днів роботи ринку землі – перевага на боці оренди
Минули перші сто днів роботи ринку сільськогосподарських земель. Ми вже можемо оцінити перші результати, доступні нам завдяки моніторингу...