Фермери в Україні виробляють 10% аграрної продукції держави, у світі – 85%, – експерт
Фермери в Україні виробляють 10% аграрної продукції держави, у світі – 85%, – експерт

Фермерські господарства виробляють понад 85% світових обсягів аграрної продукції, тоді як в Україні цей показник ледь перевищує 10%. Як передає Укрінформ, такі дані навів голова Союзу українського селянства (СУС) Іван Томич під час брифінгу «ООН оголосила 2019-2028 роки десятиліттям сімейних фермерських господарств. Що зробила Україна в цьому напрямку?»

Томич нагадав, що за формою організації праці 90% усіх агрогосподарств світу – родинні ферми. За його словами, у Європі цей показник ще більше.

«Приміром, у Нідерландах — 98%, в сусідній Польщі – понад 90%. Натомість у Латинській Америці, частині Азії, в колишніх республіках СРСР ситуація протилежна: частка сімейних ферм становить 5-15%. На жаль, до таких держав належить і Україна. За кількістю землі наділ українського фермерства — 15%, приблизно 4,5 млн га. При цьому, фермери забезпечують трохи більше 10% валового виробництва сільськогосподарської продукції», — розповів голова СУС.

Він впевнений, що збільшити кількість фермерів, підвищити ефективність сільгоспвиробництва і таким чином гарантувати продовольчу безпеку та цінову стабільність на ринку харчів допоможе імплементація рекомендацій ООН, яка оголосила 2019-2028 роки десятиліттям сімейних фермерських господарств. Утім, за словами Томича, в Україні не поспішають прислухатися до цих порад.

Сума дотацій для фермерів останніми роками не перевищує 15-25 грн на гектар. Тоді як у світі цей показник коливається від 250 до понад 400 євро. Приміром, у Європі — приблизно 300 євро на гектар, в Японії — 600 євро», — наголосив голова Союзу українського селянства.

До проблеми відсутності фінансових стимулів він додав масові перешкоди для доступу до землі, до ринків збуту продукції, відсутність належного захисту права приватної власності.

Як наслідок, стверджує Томич, чимало фермерських господарств закриваються. Він навів дані, згідно з якими приблизно 7% власників таких господарств із західних областей України виїхали працювати на полях колег-фермерів за кордоном.

Також приблизно 10-12 тис. українських фермерів працюють «в тіні». А сама фермерська професія стала однією із найнебезпечніших в Україні: за роки Незалежності, наводить цифри Томич, внаслідок нападів, грабежів, рейдерських атак загинуло майже 50 фермерів.

Нагадаємо, що у 2021 році виріс експорт агропродукції у грошовому еквіваленті.

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

9 вересня 2021
Закон 4046 про стимулювання діяльності фермерських господарств  — як держава дотуватиме з бюджету фермерів
Парламент сьогодні у другому читанні та в цілому проголосує за закон про державну підтримку фермерів — № 4046 «Про внесення змін до...
23 серпня 2021
Українська аграрна галузь почала активно відновлюватися, — Денис Шмигаль
Аграрна галузь в Україні почала активно відновлюватися, і цьогоріч очікується один із рекордних врожаїв зернових, зокрема пшениці. Про це заявив...
21 серпня 2021
В Україні порахували фермерські господарства – тенденція до зростання
На 1 липня 2021 року кількість фермерських господарств становила 48,4 тис. При цьому у 2013 році...

Вибір редакції

23 вересня 2021
Огляд законопроєкту про організацію водокористувачів та меліорацію
Юрист Kosovan Legal Group Валентин Бичек проаналізував законопроект 5202 про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної...
22 вересня 2021
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань...
21 вересня 2021
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...