Аграрний комітет рекомендує Верховній Раді прийняти альтернативний податковий закон замість скандального 5600
Аграрний комітет рекомендує Верховній Раді прийняти альтернативний податковий закон замість скандального 5600

Аграрний комітет обговорив урядову ініціативу, яка стосується внесення змін до Податкового кодексу щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень – законопроект 5600 і запропонував Раді проголосувати за альтернативний. Як повідомив AgroPolit.com секретар комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський, аграрні депутати не підтримують дискримінаційні норми для АПК, закладені в 5600 і, натомість, пропонують альтернативний проект 5600-4 (із пропозиціями, викладеними в проектах 5600-2 і 5600-6) без дискримінаційних положень, передбачених основним.

За словами Чайківського, серед мінусів законопроекту 5600 аграрії виділяють наступні:

  • встановлюється мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) в рік з 1 га с/г землі, що у власності чи користуванні, в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки (НГО), що перевищує середні по Україні показники суми сплачених податків легальних с/г виробників (до 4% НГО).
  • встановлюється пільга для фіз.осіб, в яких менше 0,5 га с/г землі. Але норма виписана таким чином, що якщо у фіз.особи більше 0,5 га, то з розрахунку МПЗ 0,5 га не віднімається. Наприклад, якщо в фізичної особи 0,51 га, то МПЗ застосовується до усіх 0,51 га, а не до 0,01 га.
  • В енергетичній сфері скасування пільг з акцизного податку для «зеленої» електричної енергії протиставляє Україну Зеленому курсу Європи та відштовхує інвесторів через невизначений тариф на електроенергію.
  • Законопроект 5600 містить ряд ініціатив, які дискримінують платників податків по відношенню до контролюючого органу. Наприклад, документом передбачено виключення птахівників з 4 групи платників податків.

Як заявив Іван Чайківський, птахівництво – це частина агросектору України, тому ініціатива законотворців виключити з рядів платників єдиного податку 4 групи птахівників, – нікому не зрозуміла.

Птахівництво – галузь, яка ще тільки розвивається та по суті своєї діяльності є частиною агросектору. Зміна оподаткування для цієї діяльності – це чергова підніжка з боку держави. Переконаний, не можна всіх рівняти по якомусь одному представнику. Тому принциповою позицією є – залишити птахівників в існуючій системі оподаткування», – заявив Чайківський.

На думку Чайківського, питання з оподаткуванням можна вирішити досить просто: запровадити єдиний податок на 1 гектар сільськогосподарської землі.

Законопроектом 5600 уряд вкотре пробує збільшити/перерозподілити/навантажити когось на додаткові податки.

Стосується це і сільгосптоваровиробників. Хоча самі аграрії вже роками відстоюють просту позицію: запровадьте податок на 1 га з фіксованою сумою сплати і це полегшить життя та обрахунок як громадам, так і самим фермерам», – впевнений Іван Чайківський.

У свою чергу, альтернативний законопроект №5600-4 пропонує наступне:

  • Пропонується встановити МПЗ в розмірі 4% від НГО. Для ФОП – платників єдиного податку четвертої групи (сімейні фермерські господарства до 2 га) – 2% НГО.
  • Пропонується звільнити від МПЗ 0,5 гектари, які перебувають в користуванні будь-якої фізичної особи.
  • Акциз на енергетику з відновлювальних джерел не вводиться. Пропонується дозволити виробникам «зеленої» електроенергії виключати з прибутку нараховані, але не отримані кошти за поставку електроенергії, до моменту їх фактичної оплати.
  • У проекті 5600-4, на відміну від 5600, пропонується вирівнювання податкового навантаження для всіх землекористувачів, а не його підвищення, як це запропоновано в основній редакції 5600. До того ж, альтернативним законопроєктом перекриваються шляхи до маніпуляцій при розрахунку та адмініструванні МПЗ та прибираються можливості для тиску на бізнес з боку фіскальних органів.

Нагадаємо, аграрний комітет не підтримав урядовий проєкт закону 5600 про збільшення мінімального податкового навантаження для АПК.

Детальніше читайте у матеріалі: Законопроєкт 5600 – удар по агросфері: уряд хоче підвищити податки для АПК, виключити птахівників з 4 групи платників та змінити норми продажу землі

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 грудня 2021
Озвучено 5 основних податкових змін законопроекту 5600 для агросектору
Мінімальне податкове навантаження на 1 га сільськогосподарської землі, сплата податків птахівниками, земельний податок для...
2 грудня 2021
Виробників свійської птиці на 5 років звільнили від податку на прибуток
Від податку на прибуток терміном на 5 років звільнили виробників свійської птиці. Проте, із переліку свійської птиці було виключено вирощування...
1 грудня 2021
З 1 січня українці платитимуть 1500 грн податку за кожен гектар землі
Верховна рада України прийняла закон, який зобов'язує всіх українців — власників земельний паїв, сплачувати мінімальний податок в 1,5...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...