Нотаріальна палата звернулася до Мін’юсту для усунення ризиків під час відкриття ринку землі
Нотаріальна палата звернулася до Мін’юсту для усунення ризиків під час відкриття ринку землі

01 липня 2021 року в Україні відкривається ринок землі, у зв’язку з чим при посвідченні угоди про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріуси будуть здійснювати перевірку набувачів, зокрема обмеження щодо загальної площі землі, яку вправі набувати у власність одна особа. Про це повідомляє прес-служба Нотаріальної палати України.

Зазначається, що один із етапів перевірки набувача – визначення загальної площі с/г земельних ділянок у його власності. Встановлено обов’язок нотаріуса проводити у ДРРП пошук зареєстрованих прав власності на с/г земельні ділянки набувача (власника); особи, з якою набувач (власник) перебуває (перебував) у шлюбі; юридичної особи приватного права, учасником (членом, акціонером) або кінцевим бенефіціарним власником якої є набувач (власник).

Незалежно від обсягу отриманої інформації, адміністративний збір справляється за одну надану послугу у сфері держреєстрації прав.

В той же час, пунктом 9 Порядку доступу до ДРРП встановлено, що у разі обрання особою варіанта отримання інформації з ДРРП в цілому щодо суб’єкта речового права/обтяження адміністративний збір справляється в установленому законом розмірі з розрахунку за кожні 25 сторінок інформації.

Це суперечить частині сьомій статті 34 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За такої ситуації вартість виконання однієї перевірки (інформаційної довідки) з ДРРП у порядку пошуку речових прав та обтяжень за суб’єктом (наприклад, с/г підприємством, банком, місцевій раді) може сягати кількох тисяч гривень, що призведе до здорожчання нотаріального посвідчення правочину та, відповідно,  негативної  реакції з боку фізичних та юридичних осіб. 

З метою належної реалізації земельної реформи та захисту прав громадян Нотаріальна палата України звернулася до Міністерства юстиції України з проханням ініціювати внесення змін до Порядку доступу до ДРРП, а саме: виключити абзац другий пункту 9, або викласти його в редакції, яка б не поширювалась на отримання інформації нотаріусами (під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва), — йдеться у повідомленні.

Окрім того, існує ще одне проблемне питання.

Згідно із частиною другою статті 130 Земельного кодексу, загальна площа земельних ділянок с/г призначення у власності громадянина України не може перевищувати 10 тис. га, а у власності юридичної особи (крім банків) не може перевищувати загальної площі земельних ділянок с/г призначення, які можуть перебувати у власності всіх її учасників (членів, акціонерів), але не більше 10 тис. га.

Частинами другою та третьою статті 597-1 Цивільного кодексу визначено, що право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов’язань є різновидом права власності на майно, за яким кредитор, який отримав майно у довірчу власність (довірчий власник), не має права самостійно відчужувати таке майно, крім як для звернення стягнення на нього, а також викупу його для суспільних потреб. З моменту встановлення довірчої власності право власності особи, яка передала своє майно у довірчу власність, припиняється.

У зв’язку з цим НПУ просить Мін’юст надати роз’яснення:

  • чи враховуються землі с/г призначення, які належать довірчому власнику на праві довірчої власності, при визначенні загальної площі земельних ділянок набувача;
  • чи буде реалізовано можливість перевірки наявності таких земельних ділянок у власності довірчого власника засобами Державного земельного кадастру.

Додатково НПУ наголошує: відсутність можливості враховувати с/г землі, які належать довірчому власнику на праві довірчої власності, при визначенні загальної площі земельних ділянок набувача, призведе до того, що такі земельні ділянки в період дії договору про встановлення довірчої власності вибувають з підрахунку, що може бути використано в неправомірних цілях.

Нагадаємо, названо умови купівлі та продажу землі, які діятимуть з 1 липня.

Найважливіші і найцікавіші матеріали по темі земельна реформа читайте у «Земельному дайджесті 2020» від AgroPolit.com: передача державних земель ОТГ, невитребувані паї, оформлення договорів оренди, переважне право на сільськогосподарські землі, кредити під землю, вартість землі, стан грунтів, позов депутатів-опозиціонерів до Конституційного суду і його наслідки, управління землею громадами, інвентаризація, землі НААН та багато іншого.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

7 липня 2021
Дотримання норм купівлі сільгоспземель перевірятимуть нотаріуси – Лещенко
Для онлайн-перевірки дотримання покупцем обмежень до 100 га в одні руки усі нотаріуси повинні мати доступ до Державного земельного кадастру. Для...
6 липня 2021
Ринок землі: доступ до Державного земельного кадастру мають 879 нотаріуси
Будь-який нотаріус може отримати доступ до Державного земельного кадастру протягом доби. Станом на сьогодні від нотаріусів надійшло загалом...
30 червня 2021
У Мін'юсті озвучили 8 випадків, коли набуття права власності на сільгоспземлі забороняється
У разі посвідчення договорів про відчуження земельних ділянок нотаріуси будуть керуватися новою редакцією Земельного кодексу, який набуває чинності 1...

Вибір редакції

29 листопада 2021
Іван Чайківський: Нагальним є ухвалення у парламенті закону про торгівлю
Бюджет 2022 року і держпідтримка АПК в сумі 4,6 млрд грн, прийняття закону про об’єднання водокористувачів (ОВК), державне регулювання цін на...
25 листопада 2021
Держпідтримка АПК на 2022 рік
У Мінагрополітики розробили попередній план напрямів держпідтримки для аграрного сектору на 2022 рік. Зважаючи на той факт, що невдовзі Верховна Рада...
23 листопада 2021
Зростання цін на продукти першої необхідності для внутрішнього ринку України: хліб, олія, цукор, яйця, м'ясо, борошно
Протягом 2021 року аналітики та пересічні громадяни помічають зростання вартості низки товарів харчової продукції, виготовлених в Україні. Насамперед...