Від зниження експортної ставки ПДВ виграють зернотрейдери – деталі закону 3656
Від зниження експортної ставки ПДВ виграють зернотрейдери – деталі закону 3656

Зменшення ПДВ до 14% (закон 3656) для аграріїв знизить кількість заморожених оборотних коштів зернотрейдерів, які отримують відшкодування ПДВ в середньому через 60 днів з моменту здійснення експорту. Про це розповів керуючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group Анатолій Косован у коментарі Latifundist.com.

Він зазначив, що метою законопроєкту №3656, яким передбачається зменшення ставки ПДВ при постачанні в межах України низки сільськогосподарських товарів до 14%, є системне вирішення питання зі ставкою ПДВ і припинення матеріальної привабливості схем з цим податком.

Ініціатори законопроєкту вказали, що після скасування спецрежиму ПДВ для сільгоспвиробників, за якого частина ставки ПДВ залишалася на спецрахунках платників податків, якими вони могли користуватися, податкове навантаження на такі компанії істотно збільшилося. Це в свою чергу призвело до часткової тінізації ринку зернових, яку деякі фахівці оцінюють у 40%.

 Йдеться про те, що в процесі сільгоспвиробництва компанії закуповують товарів і послуг на суми значно менші, ніж надалі продають зернових. Таким чином, різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом сільгоспвиробників досить суттєва і не на користь останнього. Це призводить до виникнення досить великого розміру ставки ПДВ, що підлягає сплаті до держбюджету», — пояснив Анатолій Косован.

 За його словами, щоб уникнути підвищеного податкового навантаження, деякі виробники істотно занижують кількість зібраного врожаю або вирощують його на неоформлених землях і продають за готівкові кошти.

Надалі з метою легалізації такого товару в обігу якраз і використовуються ті самі «скрутки» і продаж від фіктивних сільгоспвиробників, що існують тільки на папері», — зазначив Анатолій Косован.

 Деякі економісти вважають, що таке зменшення не призведе до позитивних результатів, а навпаки, ускладнить адміністрування ПДВ за рахунок наявності різних ставок, а також не знизить навантаження на бюджет. Тому що, як зазначив юрист, при зменшенні сум відшкодування будуть зменшуватися і суми надходжень до держбюджету від сільгоспвиробників.

Основним фактором й інструментом усунення тих же «скруток» має бути система автоматичного адміністрування ПДВ, яка не повинна пропускати реєстрацію податкової накладної на зерно, якщо постачальник до цього його не купував. Однак замість системи, що захищає бізнес, аграрії отримали систему, що регулярно без підстав блокує діяльність компаній, які надалі повинні збирати документи, пояснення або взагалі звертатися до суду», — вважає Анатолій Косован.

 На його думку, таку боротьбу з наслідками можна порівняти з регулярними спробами взагалі скасувати нульову ставку ПДВ при експорті зерна, щоб зняти питання відшкодування в цілому.

 «Таким чином вкрай дивними здаються законодавчі ініціативи для вирішення проблем, які здебільшого можна побороти належною роботою автоматизованого програмного забезпечення», — резюмував Анатолій Косован.

Нагадаємо, що депутатська група «Довіра», яка пов'язана із засновником компанії «Кернел» Андрієм Веревським, на парламентському комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики пролобіювала зниження ставки ПДВ до 14%. Однак, незважаючи на цілу низку позицій, які підпадають під зниження ставки ПДВ, експерти заявляють, що економічний ефект буде тільки для переробників соняшнику. 17 грудня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт №3656, який знижує ставку ПДВ з 20% до 14% при експорті агропродукції.

Детальніше про законопроект читайте у матеріалі AgroPolit.com - Законопроект 3656 – зниження ставки експортного ПДВ до 14% для агросектору: боротьба зі скрутками чи преференція Андрію Веревському?. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

21 серпня 2021
Прогноз врожаю пшениці в Україні в новому маркетинговому році підвищено на 3 млн тонн
Прогноз врожаю пшениці в Україні в новому маркетинговому році підвищено на 3 млн тонн у порівнянні з липневим прогнозом – до...
21 грудня 2020
Чайківський повідомив, що отримають аграрії від прийняття закону про про зниження ставки експортного ПДВ до 14%
Законопроект №3656, який прийняти вцілому, містить низку позитивних та прогресивних змін, від яких очікується як економічний ефект, так і підтримка...
20 грудня 2020
ДФС викрила мільйонну схему ухилення від сплати податків при експорті насіння соняшнику
Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби викрито міжрегіональну схему ухилення від сплати податків. Про це повідомляє...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...