Названо основного конкурента української пшениці в основному експортному напрямку
Названо основного конкурента української пшениці в основному експортному напрямку

Австралія може потіснити українську пшеницю на основному експортному напрямку. Про це повідомила аналітик «АПК-Інформ» Інна Степаненко.

Вона повідомила, що Індонезія продовжує утримувати позицію другого за величиною імпортера пшениці в світі. У сезоні-2020/21 поставки зернової туди прогнозують на рівні 10,8 млн т, що трохи перевищує результат попереднього МР (10,6 млн т).

«Збереження цією країною високого попиту на імпортну пшеницю грає на руку українським експортерам, оскільки Індонезія є одним з найбільших покупців зерновий з України. Зазначений напрямок було ключовим для відвантажень української пшениці в 2017/18 МР (2,3 млн т) і 2018/19 МР (2,6 млн т). У 2019/20 МР Єгипет потіснив Індонезію з першого місця в рейтингу імпортерів, проте обсяг поставок української зернової в азіатську країну продовжив зростати, досягнувши за підсумками минулого сезону 2,9 млн т», – констатує експерт.

У поточному сезоні Україна продовжує активно відвантажувати пшеницю в Індонезію. З початку МР (липень-листопад) експорт зернових у даному напрямку вже перевищив 2,2 млн т, що практично відповідає показнику за аналогічний період попереднього сезону.

Інна Степаненко зазначила, що поставки зернової з України в Індонезію в основному відвантажуються в першій половині сезону. У найближчі місяці очікується уповільнення темпів експорту української пшениці, що буде обумовлено як сезонним скороченням пропозиції продукції в країні, так і тим фактом, що за станом на 1 грудня Україна вже вивезла 67% від обсягу зерновий, обумовленого в Меморандумі про взаєморозуміння, підписаному учасниками зернового бізнесу і Міністерством розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства країни (17,5 млн т).

Також варто відзначити посилення конкуренції на індонезійському ринку з боку Австралії, для якої азіатська країна є ключовим імпортером пшениці. В останні роки Україна і Австралія тісно конкурують на даному ринку, займаючи лідируючі позиції за обсягами поставок. Неврожайні для Австралії 2018/19 МР і тим більше 2019/20 МГ дозволили Україні посилити свою присутність на ринку Індонезії, однак ситуація з валовими зборами зернових у поточному сезоні змінилася діаметрально», – вважає Інна Степаненко.

Австралія, за прогнозами, збере 28,5 млн т пшениці, що є третім за величиною показником за всю історію і зможе поставити на зовнішні ринки 19 млн тонн зернової (+9,5 млн т), з яких, як очікується, мінімум 2, 5 млн т будуть призначатися для Індонезії.

Повернення Австралії в ряди сильних конкурентів не завдало істотної шкоди українському експорту завдяки великій ємності індонезійського ринку і більш раннього вступу української пшениці на ринок. У другій половині 2020/21 МР тиск з боку Австралії буде відчутним, але, основні обсяги української зернової в Індонезію вже поставлені», – зазначає експерт.

На її думку, більш пізній старт маркетингового року в Австралії дав можливість Україні поставляти великі обсяги пшениці в Індонезію, незважаючи на істотне подорожчання зернових у поточному сезоні. Австралійська ж продукція на даний момент пропонується по більш конкурентоспроможними цінами, її пшениця є однією з найбільш дешевих на світовому ринку, що дає їй гарне конкурентну перевагу.

Вона додала, що крім того, 5 липня 2020 набула чинності Угода про всеосяжну економічне партнерство між Індонезією та Австралією. Даною угодою передбачається, крім іншого, безмитна поставка 500 тис. Т австралійського фуражного зерна (пшениця, ячмінь і сорго) в Індонезію в перший рік дії домовленості. Надалі планується щорічне збільшення даного обсягу, що, ймовірно, позитивно позначиться на поставках австралійського зерна на індонезійський ринок.

Підводячи підсумок вищесказаного, хочеться відзначити, що в 2020/21 МР Індонезія залишиться одним з ключових ринків збуту пшениці як в глобальному плані, так і для України зокрема. Відновлення позицій Австралії на даному напрямку завдасть основний шкоди Аргентині, чий експортний потенціал і так ослабне під впливом Ла-Нінья. У свою чергу, українські експортери вже встигли «відкусити великий шматок індонезійського пирога», а уповільнення відвантажень в південноазіатської країну в другій половині сезону буде традиційним», — підсумувала Інна Степаненко.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 січня 2021
Озвучено прогноз виробництва пшениці на 2021 рік
Виробництво пшениці у 2021 році становитиме 25-26 млн т, очікування щодо експорту — 16,5 -17 млн т, і з них 12,3 млн т...
9 січня 2021
Вартість української пшениці на експортному ринку перевищила шестирічний максимум
Вартість української пшениці на експортному ринку в січні поточного року перевищила шестирічний максимум. Про це повідомляють аналітики...
3 грудня 2020
Єгипет закупив на тендері 60 тис. т української пшениці
Єгипет на тендері 1 грудня закупив 170 тис. т російської та української пшениці з поставкою з 26 січня по 5 лютого 2021 р. Про це...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...