Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Законопроект про обіг земель сільгосппризначення подадуть до парламенту у вересні-жовтні. Про це повідомляєміністр агрополітики та продовольства Тарас Кутовий.
Заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення, яка діє до кінця 2016 року, подовжать і в 2017-му. Водночас планують створити ринок довгострокової оренди.
"Я планую, що законопроект про обіг земель сільгосппризначення буде у Верховній Раді в робочому стані у вересні ― на початку жовтня. І до кінця року в другому читанні закон має бути проголосований", ― він.
Раніше міністр планував, що цей законопроект мали б оприлюднити на сайті Мінагрополітики в першій декаді липня. Проте цього не сталося. Попередній уряд узагалі обіцяв оприлюднити документ ще до 1 березня. Кутовий пропонує запровадити в Україні ринок довгострокової оренди земель сільгосппризначення, а також можливість перепродажу цієї оренди.
"Свого часу держава безкоштовно роздавала людям колосальний актив на мільярди доларів, який мав стати робочим капіталом і запустити інвестиції в галузь. Але через мораторій на продаж землі, через неможливість здійснення певних дій цей актив не працює. На мою думку, прямий продаж в існуючих умовах, при нинішньому складі Верховної Ради, в нинішньому суспільстві сприйнятий не буде. Яке сьогодні головне побоювання? Що скуплять землю за безцінь, користуючись тяжким становищем людей, які живуть у селах. Тому ми пропонуємо продавати не землю, а право на довгострокову оренду. Наприклад, на 49 років. За таких умов людина зберігає землю і отримує істотну суму. Пай нікуди не подінеться, але для агропідприємства з'являється довгострокова стабільність. А зараз, коли договори з фізособами укладаються на сім років, компаніям важко планувати свої виробничі цикли, наприклад будівництво", ― пояснив міністр.
Також планують запровадити можливість застави права довгострокової оренди землі.
"У цьому випадку виграють і аграрії, і банки. Перші отримають доступ до дешевших кредитів, тому що другі отримають якісне забезпечення позик. Тоді, якщо фермер, який взяв у банку гроші під заставу прав оренди на землю, не може виконувати зобов'язання за кредитом, банк знаходить в системі ефективного власника і каже ― у мене в оренді 2 тисячі гектарів, приходь і працюй. І повертає свої гроші таким чином. Коли з'явиться можливість продажу й застави прав оренди, запуститься механізм ціноутворення на землю, почне формуватися ціновий діапазон. І з цього діапазону ми будемо розуміти, росте у нас галузь чи ні. Якщо по базовому активу ціна зростатиме, значить, галузь росте, там є рентабельність", ― наголосив Кутовий.
Нагадаємо, запровадити ринок землі Україна зобов'язалася в Меморандумі про співпрацю з МВФ. Водночас поки що немає необхідної законодавчої бази для повноцінного функціонування ринку землі, а також сформованого кадастру земель.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!