Озвучено процедуру переходу права власності на орендовані земельні ділянки
Озвучено процедуру переходу права власності на орендовані земельні ділянки

Відносини щодо  оренди земельної ділянки врегульовані Цивільним кодексом України (надалі –  ЦКУ), Земельним кодексом України (надалі – ЗКУ) та Законом України «Про оренду  землі». Типовий договір оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів  України від 3 березня 2004 року № 220. 

Оренда земель — це окрема організаційно-правова договірна форма використання земельної ділянки, яка передбачає передачу її власником-орендодавцем  (державою, територіальною громадою, громадянином чи юридичною особою) у  тимчасове строкове володіння та користування іншій особі — орендареві за плату  для здійснення переважно підприємницької або іншої діяльності з привласненням  останнім одержаної продукції і доходів.

Правонаступництво у  разі зміни власника речі, переданої у найм, передбачено Загальними положеннями  про найм Цивільного кодексу України. Відповідно до частини першої статті 770  ЦКУ у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять  права та обов’язки наймодавця.

Відповідно до  частини четвертої статті 32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на  орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку  спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни  умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Статтею 1481  — Земельного  кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на  земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу  права власності на земельну ділянку переходять права та обов’язки попереднього  власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію,  емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.

Особа, яка набула право власності на земельну ділянку,  протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов’язана  повідомити про це її користувачів або орендарів із зазначенням: кадастрового  номеру, місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для  юридичних осіб), прізвища, ім’я, по батькові (для фізичних осіб) нового  власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси;  платіжних реквізитів.

Повідомлення надсилається користувачу, орендарюземельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або  вручається йому особисто під розписку.

За згодою сторін договору оренди, суперфіцію,  емфітевзису, земельного сервітуту чи застави до такого договору можуть бути  внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки.

Отже, після набуття  права власності на земельну ділянку, в точу числі у порядку спадкування, яка  знаходиться в оренді або у користуванні, обов’язково необхідно внести зміни до  діючого договору оренди земельної ділянки, зокрема у частині визначення нової сторони  орендаря або орендодавця. 

AgroPolit.com пропонує вам пригадати основні положення закону про землю 552-IX та подивитися, які наслідки вони матимуть для аграрного ринку, у матеріалі «Земля без гриму…». 

Нагадаємо, парламентарі пояснили розрахунок мінімального податкового навантаження на землю.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 червня 2020
Принцип екстериторіальності: як відбуватиметься державна реєстрація земельної ділянки з 10 червня 2020 року
Із 10 червня 2020 року в Україні розпочинається реалізація пілотного проєкту із запровадження принципу екстериторіальності в державній реєстрації...
3 травня 2020
Парламентарі пояснили розрахунок мінімального податкового навантаження на землю
Автори законопроекту, який запроваджує мінімальне податкове навантаження на землю, пояснили, як він має розраховуватись. Формулу навів голова...
3 травня 2020
Власники паїв зможуть обійти переважне право і не продавати свою землю третій особі
Переважне право Власники паїв зможуть обійти передбачене у земельному законі переважне право, яке дозволяє орендареві продавати право викупу третій...

Вибір редакції

8 липня 2020
Програми держпідтримки для агросектору на 2021-2023 роки: тваринництво, рослинництво, фермерство, кредитування, сільгосптехніка
Уряд показав середньострокові програми держпідтримки агросектору на 2021-2023 роки. МЕРТ діє за принципом Мінфіну: замість плану програм на наступний...
7 липня 2020
Як відредагувати земельну реформу в Україні, скориставшись досвідом країн ЄС та США
Вже з 1 липня 2021 року в Україні запрацює ринок сільськогосподарської землі для фізичних осіб, а з 1 січня 2023 року — для юридичних (лише...
6 липня 2020
Реформа районних рад — законопроєкт №3485: парламент, президент і уряд створюють районних феодалів
Експерт з політики та місцевого самоврядування Олександр Солонтай розповідає про наслідки прийняття парламентом законопроєкту №3485: феодалізація...