В Україні пропонують запровадити добровільне об’єднання в територіальні громади
В Україні пропонують запровадити добровільне об’єднання в територіальні громади

Людям треба дати час і можливість самим розібратися, з ким їм утворювати об'єднані територіальні громади. Таку думку висловила голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.

Сьогодні влада хоче проштовхнути закон про примусову децентралізацію, щоб завершити процес об’єднання в ОТГ, розпочатий у 2015-му, вже в 2020 році.

Які наслідки це може мати для мешканців сільських територій?

«В Європі процес об’єднання в територіальні громади був добровільним і поступовим – на це йшло 30-40 років, — коментує громадська діячка, аграрний експерт, голова АТУ Ірина Паламар. — У нас же об’єднання розпочалося лише в 2015 році, тобто, влада хоче, щоб ОТГ об’єдналися за 5 років».

Слід зазначити, що на сьогоднішній день сьогодні до ОТГ вже долучилася третина населених пунктів України, тоді як 2/3 поки що не утворили  об’єднання.

Як відзначають експерти, приблизно 50% сільських населених пунктів із тих, які ще не об’єдналися, не хочуть утворювати ОТГ із містами. Оскільки в такому разі, як показує аналіз розробленого урядом законопроекту, утворені на базі міст ОТГ отримають 60% податку на доходи фізосіб, а села й селища (навіть значно більші та потужніші за розмірами) просто опиняються на узбіччі децентралізації. Адже якщо вони доєднуються до громади, то вибори у селах чи селищах (голови ОТГ або депутатів до місцевої ради) не відбуваються за чинним законом. Міста також отримують у своє розпорядження всі заклади комунальної власності.

Тобто, змушуючи мешканців сіл утворювати ОТГ з містами, інтереси населення цих сіл будуть втрачені, оскільки рішення щодо фінансування, виділення грошей на інфраструктуру тощо ухвалять на користь більшості – тобто, жителів міст", — вважає Ірина Паламар.

«Я впевнена, що  громади мають об’єднуватися свідомо! Люди самі повинні визначитися, з ким їм утворювати ОТГ.  І до цього треба йти європейським шляхом: дати людям час, провести роз’яснювальну роботу за даного питання, круглі столи, робочі групи.

Крім того, має бути внесено зміни до податкового кодексу, який на сьогодні вкрай недолугий, адже передбачає, що якщо громада увійшла до ОТГ, то податку на доходи фізичної особи за її бюджетом закріплено 60%, а якщо не увійшла – то взагалі 0%. Це несправедливо!

Вважаю, що децентралізація має бути не примусовою, а добровільною, адже інакше вона призведе до обезсуб’єкчування сіл і обезземельнення селян»,  — додає вона.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

До теми

25 січня 2020
ОТГ формуватимуться за новою методикою, – Кабмін
Кабінет міністрів України затвердив зміни до методики формування спроможних територіальних громад. Про це у своєму telegram-каналі написав...
14 жовтня 2019
На підтримку тваринництва потрібно виділити 3,5 млрд грн дотацій, – Паламар
У проекті держбюджету на 2020 рік на підтримку тваринництва потрібно виділити 3,5 млрд грн дотацій. Про це заявила голова Асоціації тваринників...
22 серпня 2019
Українці 4 роки їдять м'ясо з чумою, – Паламар
Українці 4 роки поспіль, відколи в Україну була занесена африканська чума свиней, споживають м'ясо зі збудником АЧС. Адже численні випадки спалахів...

Вибір редакції

10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних...
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com...
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани земельного...