Рада прийняла закон про гармонізацію якості насіння із європейськими нормами — офіційно
Рада прийняла закон про гармонізацію якості насіння із європейськими нормами — офіційно

Прийнято проект Закону № 4739 від 31.05.2016 «Про внесення змін до розділу ІI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами" (щодо відтермінування набрання чинності окремих положень)».

Ініціатори законопроекту — Бакуменко Олександр Борисович (VIII скликання), Кулініч Олег Іванович (VIII скликання).

Головний комітет — з питань аграрної політики та земельних відносин. 

З метою гармонізації законодавства України у сфері насінництва та розсадництва до законодавства ЄС та СОТ, удосконалення національної системи сертифікації насіння і садивного матеріалу Верховною Радою України 08.12.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами» (далі — Закон). Законом внесені зміни до Законів України «Про насіння і садивний матеріал», «Про охорону прав на сорти рослин».

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону встановлено, що Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування (опубліковано 31.12.2015 року), тобто 30.06.2016 року.

Закон зобов’язує Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, але не пізніше дня набрання чинності цим Законом, забезпечити організацію навчання та видачу свідоцтв аудиторам із сертифікації (агрономам-інспекторам).

Забезпечення організації, здійснення підготовки та атестації осіб на отримання свідоцтв аудиторів з сертифікації (агрономів-інспекторів), видача та скасування свідоцтва аудитора з сертифікації (агронома-інспектора), підвищення кваліфікації аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) Законом покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику (Мінагрополітики).

Однак, норми Закону, якими встановлюється вимоги до осіб, які можуть бути аудиторами із сертифікації, норми щодо визначення форми заяви на складання кваліфікаційного іспиту, Порядку видачі, скасування, тимчасового зупинення дії та форми свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) набирають чинності відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону після дня набрання чинності Законом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 

Під час проведення кваліфікаційного іспиту перевірятиметься та підтверджуватиметься рівень теоретичних і практичних знань та умінь особи у сфері насінництва та розсадництва, відповідно, для організації проведення навчання аудиторів із сертифікації потрібен певний час.

Тому проведення навчання та видачу свідоцтв аудиторам із сертифікації (агрономам-інспекторам) до набрання чинності Законом здійснити неможливо.

З набранням чинності Законом в країні складеться ситуація, коли будуть відсутні аудитори із сертифікації, які повинні будуть здійснювати сертифікацію насіння та садивного матеріалу з 30.06.2016 року.

У той же час, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що сертифікація насіння і садивного матеріалу, не завершена до набрання чинності цим Законом, проводиться відповідно до законодавства, що діяло на момент подачі повідомлення про проведення сертифікації насіння і садивного матеріалу.

Тобто, повідомлення, подані на проведення сертифікації насіння і садивного матеріалу до 30.06.2016 року, будуть розглянуті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (Держсільгоспінспекцією України), який на даний час перебуває в процесі ліквідації, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442.

Враховуючи зазначене, виникає необхідність у відтермінуванні дати набрання чинності пункту 3 розділу І Закону, крім норм в частині організації навчання та видачі свідоцтв аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів)», — йдеться в пояснювальній записці.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

27 червня 2016
Михайло Вахняк: НААН має продавати вироблене насіння, оскільки воно не поступається якості німецькому
2 червня в Хасберген-Гаст (Німеччина) відбулася галузева виставка для фермерів, керівників МТС і міжнародних партнерів зі збуту –...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...