В Україні – від 5 до 25% неінвентаризованої землі, – експерт
В Україні – від 5 до 25% неінвентаризованої землі, – експерт

За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля зстановить 5-25% від загальної маси, залежно від регіону та бальності. Про це заявив голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба на круглому столі «Земельне віче — як ринок бачить цивілізований вільний ринок землі в Україні: ризики/можливості, присутність іноземців та доступ до кредитів», організованому активістом земельної реформи Олексієм Мушаком та AgroPolit.comLatifundist.com, Kurkul.com. 

За даними Держгеокадастру, карти інвентаризованої землі заповнені лише на 70%. Внесені ділянки додані з помилковою інформацією, невірною системою координат, просторовими конфігураціями. Натомість внесення землі до реєстру принесе користь громадам.

«У Житомирській області в 2 територіальних громадах провели аудит. Виявили, що 30% землі були не зареєстрованими. Що дала реєстрація? Наповнила місцевий бюджет на 25%. Також це дозволило підняли орендну плату», — зазначив експерт.

За його словами, це – головний виклик реформи.

Всім відомо, що нормального обліку земель в Україні, на жаль, не має. Чудовим прикладом в минулому році слугувала процедура передачі земель за межами населених пунктів громадам. Обіцяли 750 тисяч га, а передали 1,5 мільйона. Відмінили форму 6-зем, натомість нічого не було запроваджено. З плином певного часу вирішили: а нехай тепер облік здійснюється на підставі відомостей Державного земельного кадастру. Воно б і не погано, але уявіть собі, як ми відкотилися назад. Раніше ми обліковували 100% земель з сумнівною точністю, тепер лише ту частину, що є в ДЗК. А скільки там, власне інформації, яка внесена з помилками, невірною системою координат, просторовими конфігураціями тощо», – наголосив експерт.

За його даними, в загальній структурі с/г земель пайові становлять 2/3. Він зазначив, що наразі право розпоряджатися повністю передано на місця: усіма ділянками, окрім тих, що мають власників – розпоряджаються сільські, селищні, міські ради за місцем розташування таких ділянок.

Значна частина таких земель не відображена в ДЗК, обробляється «нелегально», трапляються випадки «старих» договорів оренди до 2013 року, коли ще не присвоювалися кадастрові номери земельних ділянкам. Отже, обліковуються лише частково. Здається ж розумно, спочатку проінвентаризувати, розуміти, що маєш продавати, тоді вже продавати. Але, нажаль, оскільки це питання колосально заполітизовано, важливий лише результат – зняти мораторій», – сказав Корейба. 

Також експерт наголосив:

Для загального розуміння, я – за зняття мораторію. В МЕРТ (міністерство економічного розвитку територій) зазначали, що мають 35 варіантів запуску ринку. Сподіваюся, що серед них є такий, який передбачає спочатку інвентаризацію, а вже потім можливість продажу.

Нагадаємо, що заступник міністра економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький вважає, що ринок землі доцільно запустити в другому півріччі 2020 року.  

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 вересня 2019
Близько 2 млн га державних сільгоспземель використовується неефективно
Із 10,5 млн га землі державної власності  майже 2 млн га використовуються неефектвино. Про це розповів радник міністра МВС, народний депутат VII...
19 вересня 2019
Назвали 9 спірних статей земельного законопроекту та їхні наслідки для аграріїв
Текст законопроекту про обіг сільгоспземель з'явиться до кінця цього тижня, а вже з понеділка на засіданні Камбіну його мають розглянути й погодити...
18 вересня 2019
В Україні поновили земельний міні-референдум
В Україні поновили загальнодержавне опитування серед місцевих рад про необхідність зняття мораторію на продаж земель с/г призначення. Про це під час...

Вибір редакції

14 жовтня 2021
Ринок землі – результати від Мінагро, Мінюсту, Нотаріальної палати та Держгеокадастру
Мінагро оприлюднило результати роботи 100 днів робити ринку землі. За даними земельного моніторингу відомства, куплено і продано 70 569 га землі, що...
12 жовтня 2021
Іван Чайківський: Уряд у 2022 році мав би запропонувати аграріям спецрежим для створення доданої вартості
Агросектор у новому політичному сезоні обіцяє знову бути однією з ТОП-тем. Підстав вдосталь: зростання цін на газ породжує вже зараз питання, що буже...
13 жовтня 2021
Вадим Івченко: Аграрної політики як такої наразі не бачу жодної
Як вплине на розвиток АПК аграрна складова бюджету на 2022 рік? Що змінилося за сто днів з моменту запуску ринку землі та які подальші кроки з...