Здорова кооперативна модель може працювати без великих дотацій – експерт
Здорова кооперативна модель може працювати без великих дотацій – експерт

Здорова кооперативна модель може працювати і має працювати без надзвичайної допомоги держави. Про це в ексклюзи інтерв’ю АgroРolit.com «Зиновій Свереда: Проблема не у кількості бюджетних грошей для кооперації, а в системі доступності до них…» заявив експерт з кооперації, доктор соціальної економіки Зиновій Свереда.

Нагадаємо, що уряд розширив напрями підтримки фермерських господарств: виділив кошти на кооперативи бджільництва та тваринництва.

«Потрібно мати правильний «кальтулятор» дотацій. Основний показник — той, щоб український кінцевий продукт у тій чи іншій галузі був хоча б на 5-10% дешевшим за середньоєвропейський, а також конкурентноспроможним. У нас часто є парадокси: світло дешевше, робоча сила — дешевша, але кінцева вартість продукту вища, аніж у Європі. Європейські уряди підраховують усі ефекти від витрат: краще дати більшу дотацію, створити робочі місця, аніж видавати допомоги для безробітних, плодячи таким чином нові «соціалізми» або популістів. Якщо людина не працює, то має «вітряки в голові»… —  сказав він.

Свереда додав, що не потрібні великі дотації чи видатки, але починна бути зрозуміла стратегія держави щодо кооперативного розвитку та усвідомлення ролі кооперації для збереження села та сталого розвитку територій.

Кооперативи займають важливе місце в економіці європейських держав, тому що створюють середній клас. Є потреба пільгових канікул, доки не сформуються і не зміцніють малі та середні господарства. Я вивчав кооперативні програми і структури у Брюсселі, а згодом викладав курси з кооперації в європейських університетах, тому переконався, що здорова кооперативна модель може працювати і має працювати без надзвичайної допомоги держави, — наголосив експерт.

На його думку, вона має давати компенсацію за соціальні функції, що мали б виконувати державні програми, такі, як працевлаштування слабких верств населення, екологія, турбота про потреби громади тощо.

Кооператив має бути ефективною економічною моделлю. Держава створена не для побудови раю на землі, а щоб життя тут не перетворилося на пекло. Тому потрібно захищати основний принцип капіталізму — це захист приватної власності. Держава повинна переглянути питання «оренди-емфітевзісу» — це порушує право власника-пайовика. Наприклад, орендар пестицидами знищив якість ґрунту… і хто винен? Орендар чи суборендар? З ким судитися? Врешті програє простий пайовик, який не має засобів і часу судитися з орендарями. На нас чекають великі аграрні війни, бо тут є питання виживання селянства та його майбутнього, — наголосив Свереда.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

30 липня 2020
Закон №0856 – це «Конституція» сільськогосподарської кооперації в Україні
Народний депутат («Слуга народу»), голова підкомітету з питань удосконалення структури державного управління в сфері...
3 червня 2019
В Україні з 9 програм і 15 напрямків державної підтримки, деякі вже третій рік поспіль не працюють
В Україні з 9 програм і 15 напрямків державної підтримки, деякі вже третій рік поспіль не працюють. Про це заявив генеральний директор Української...
1 червня 2019
Аграріям хочуть створити платіжну агенцію для прозорого розподілу дотацій, – Мінагрополітики
У перспективі Мінагрополітики хоче стоворити платіжну агенцію, що дозволить створити прозору систему розподілу державних коштів. Про це заявив...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...