Вартість мінеральних добрив у 2019 році зросте на 15-20%
Вартість мінеральних добрив у 2019 році зросте на 15-20%

Експерти Інституту аграрної економіки оцінюють ситуацію із забезпеченням посівної добривами як тривожнішу, ніж у попередні роки: за таких темпів закупівель кожен 3-й гектар в Україні ризикує не отримати азотні добрива під час посівної під урожай 2019 року. Це може призвести до втрати 10% врожаю майбутнього року або 3,5-4 млрд грн доходу. Про це повідомляє Latifundist.com.

Нагадаємо, арешт майна Фірташа може вплинути на ситуацію на ринку добрив.

«Ситуація аномальна! Забезпеченість аграріїв добривами становить усього 65%. Це один із найнижчих показників в останні роки. Фермери вичікують вигідних цін, але це помилка!», – наголосив заступник директора Інституту аграрної економіки Віталій Саблук.

У минулому році забезпеченість також не була повною, лише 85%, але це було викликано об'єктивними обставинами. Українські заводи з виробництва мінеральних добрив простоювали кілька місяців через заборгованість перед "Нафтогазом", а коли запрацювали, то посівна вже йшла повним ходом. Дефіцит у деякій мірі було «згладжено» імпортом – зарубіжні виробники добрив скористалися ситуацією і наповнили ринок своєю продукцією, хоч і не завжди якісною.

Але зараз ситуація інша. Українські добрива є на складах, але фермери не поспішають їх купувати, відкладаючи купівлю до весни.

Дощі в кінці червня і в першій половині липня не дозволили аграріям отримати обсяги та якість ранніх зернових, продаж яких забезпечив би їх оперативними фінансами для збирання пізніх зернових, соняшнику та якісного посіву озимих. В першу чергу під «економію» потрапила закупівля добрив, активність на ринку значно знизилася. У відповідь виробники утримали ціни, не підняли їх у повній мірі слідом за курсом долара США та ціною газу, але це сформувало помилковий сигнал ринку: більшість аграріїв розраховує, що така ситуація збережеться і вирішили приберегти фінанси до весни, ближче до терміну посівної ярих культур. Та проблема в тому, що до весни з'явиться нова продукція, яка буде на 15-20% дорожчою. Тому навесні заощадити не вийде», – зазначає Віталій Саблук.

Щоб не погіршити майбутній фінансовий результат, експерти Інституту аграрної економіки радять фермерам: не варто розраховувати, що низькі ціни на добрива збережуться в зимові місяці, їх вигідніше купувати сьогодні. Тим більше, що в цьому році на ринку достатня пропозиція якісних добрив українських виробників і їх можна купити в розстрочку, через аграрні розписки або форвардні контракти.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Вибір редакції

16 червня 2026
Ринок зернових України 2025-2027 МР: що буде з урожаєм, цінами, експортом та запасами пшениці, ячменю, кукурудзи, ріпаку, сої?
Ринок зернових у новому маркетинговому році: що буде з ціною на пшеницю, ячмінь, кукурудзу, ріпак, сою? Про це читайте у ексклюзивному блозі на...
15 червня 2026
Андрій Мартин: Щоб Земельний банк був не лише інструментом генерації доходу, потрібно гнучкіше підходити до розміру лотів
Державний земельний банк отримав нового – Андрія Видиборця. Колишній директор департаменту фінансового забезпечення та бухобілку-головний...
12 травня 2026
Фермерство можуть ліквідувати – спроба №2: як новий Цивільний кодекс може залишити фермерів поза законом
Проект нового Цивільного кодексу до другого читання слід переписати і повернути в нього юридичне поняття «фермерські господарства», якщо...