Сергій Глущенко: Законопроєкт №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» «вирівнює» наше регулювання із європейським
Сергій Глущенко: Законопроєкт №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» «вирівнює» наше регулювання із європейським

Нещодавно відзначали Міжнародний день ветеринарного лікаря. Напередодні свята народні депутати України зареєстрували у Верховній Раді України проєкт Закону України №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин». Він розроблявся з 2017 року громадськістю, урядом та народними депутатами, але робота над ним була значно активізована Мінекономіки в останні місяці. Про основні положення законопроєкту «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» AgroPolit.com  розпитав заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Сергія Глущенка:

AgroPolit.com: Які основні зміни передбачаються проєктом закону?

Сергій Глущенко: Спершу хотів би нагадати, що нинішній Закон України «Про ветеринарну медицину» було прийнято ще у далекому 1992 році. Відтоді багато чого змінилося, включаючи підходи і принципи, на яких ґрунтуються сучасні системи забезпечення здоров’я тварин.

Саме тому зареєстрований днями у Верховній Раді України проєкт Закону передбачає не окремі точкові зміни до зазначеного Закону, а викладення його повністю у новій редакції. Основна мета цього кроку – наближення нашого законодавства до актів ЄС і впровадження в Україні світових стандартів, які регулюють питання здоров’я і благополуччя тварин.

Крім того, проєктом №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» передбачено спростити процедури видачі ветеринарних документів, встановити єдині правила державного контролю на кордоні. Передбачається, що один і той самий порядок контролю діятиме при ввезені харчових продуктів, кормів, побічних продуктів тваринного походження, біологічних продуктів, репродуктивного матеріалу та живих тварин.

Прийняття проєкту закону також матиме суттєвий вплив на процедури реєстрації і обігу ветеринарних препаратів. Передбачено значно посилити вимоги до застосування ветеринарних препаратів. Це дуже важливо з точки зору боротьби із антибіотикорезистентністю.

Тобто законопроєкт №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» є дуже масштабним і дуже актуальним для аграрного сектору з точки зору змісту впроваджуваних змін.

Безумовно, проєкт закону 3381 «вирівнює» наше регулювання із регулюванням, яке сьогодні наявне в розвинених країнах, включаючи країни-члени ЄС. Тому його прийняття у середньо- і довгостроковій перспективі має позитивно вплинути на нашу міжнародну торгівлю, експортерів, виробників ветеринарних препаратів і так далі.

Читати до теми: Ольга Шевченко: Завдання Держпродспоживслужби в період карантину – убезпечити населення від неякісної продукції 

AgroPolit.com: До яких ще законів України планується внесення змін цим проєктом?

Сергій Глущенко: Я би не став акцентувати уваги на змінах до інших законів. Основну роль у запропонованих змінах відіграє все ж таким нова редакція закону «Про ветеринарну медицину». Зміни до всіх інших законів – це, здебільшого, лише «відображення» того, що закладається у зазначену нову редакцію. Під час прийнятті нової редакції закону «Про ветеринарну медицину» всі інші закони мають бути приведені у відповідність до запроваджуваного нового регулювання.

Але в цілому проєкт закону 3381 «Про ветеринарну медицину»  «вирівнює» наше регулювання із регулюванням, яке сьогодні існує в розвинених країнах, включаючи країни-члени ЄС: передбачає внесення змін до десяти інших законодавчих актів. Наймасштабніших змін при цьому зазнають, напевно, Закони України №2042-VIII (№0906 від 18.05.2017 року) «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», а також  №1531-VIII (реєстраційний номер – №2150а від 20.09.2016 року) «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною».

Читати до теми: Аналіз роботи аграрного комітету парламенту 2016-2017 роки
 

Про новий принцип роботи контролюючих органів

AgroPolit.com: Чи відбудуться зміни у здійсненні державного контролю?

Сергій Глущенко: Так, у цій сфері також передбачаються зміни. Із фундаментального – нарешті будуть уніфіковані правила здійснення державного контролю по всьому харчовому ланцюгу. Тобто всі перевірки, починаючи від питань здоров’я тварин, які вирощуються у господарствах, і закінчуючи продуктами харчування на полицях магазинів, будуть здійснюватися за єдиними правилами. Саме такими є європейські принципи державного контролю і саме так державний контроль здійснюється у країнах-членах ЄС.

Технічно уніфікації підходів буде досягнуто за рахунок поширення сфери дії чинного Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» на сферу ветеринарної медицини і сферу благополуччя тварин.

Крім інших переваг, такий крок дозволить модернізувати систему державного контролю у зазначених сферах і забезпечити іншу якість відносин між бізнесом і державою.

Можна однозначно сказати, що до положень майбутнього закону закладається новий рівень «сервісу» у здійсненні заходів державного контролю. Якість відносин і комунікації між бізнесом і інспектором однозначно має покращитися. Саме цього ми прагнемо.

Державна реєстрація ветеринарних лікарських засобів стає безстроковою».

AgroPolit.com: Як регулюватиметься обіг ветеринарних лікарських засобів?

Сергій Глущенко: Як і раніше, виробництво, обіг та застосування ветеринарних лікарських засобів буде дозволено лише за умови їх державної реєстрації (за винятком деяких випадків, чітко визначених проєктом закону).

Водночас державна реєстрація ветеринарних лікарських засобів стає безстроковою (раніше реєстрація здійснювалася на 5 років, після чого потрібно було пройти процедуру перереєстрації).

Окремо будуть визначати особливості державної реєстрації генеричних, гібридних, комбінованих, гомеопатичних ветеринарних лікарських засобів тощо.

Є суттєві зміни у питанні допуску суб’єктів господарювання на ринок ветеринарних лікарських засобів. Зокрема, запроваджується вимога щодо ліцензування виробництва, імпорту, оптової і роздрібної реалізації ветеринарних лікарських засобів.

Читати до теми: ТОП-5 тез Володимира Лапи про систему контролю в Україні

Проєкт закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» також визначає вимоги до маркування (як на первинному так і на вторинному пакуванні) ветеринарних лікарських засобів.

Всі ці вимоги є ідентичними вимогам, які містить законодавство ЄС.

Буде визначено перелік із категорій ветеринарних лікарських засобів, котрі можуть відпускатися виключно за рецептом.

Окремо хочу звернути увагу на те, що передбачається встановити вимоги до реалізації окремих видів ветеринарних лікарських засобів дистанційним способом.

Врегулювання у проєкті закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» питання інтернет-торгівлі окремими видами ветеринарних лікарських засобів – це крок уперед, який дозволить повернути у легальну площину цілий сегмент «сірого ринку» ветеринарних препаратів, який, на жаль, на сьогодні існує».

 AgroPolit.com: Які зміни будуть в сфері захисту здоров’я тварин?

Сергій Глущенко: Тут пропонується встановити перелік та критерії визначення хвороб, які підлягатимуть обов’язковому повідомленню до відповідних органів, вимоги до моніторингу, а також до планів ліквідації таких хвороб тварин.

Деякі види хвороб, які підлягатимуть обов’язковому повідомленню, будуть визначені безпосередньо законом: це африканська чума свиней, класична чума свиней, чума птиці (або пташиний грип), африканська чума коней, ящур.

Пам’ятка для споживачів, які збираються купувати товари на електронних майданчиках.

Інші хвороби, що підлягають обов’язковому повідомленню, відповідно до певних критеріїв будуть визначатися органом, котрий забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ветеринарної медицини.

Проєктом закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» встановлюються критерії для визначення таких хвороб, зокрема: наявність в України видів тварин, що є сприйнятливими до відповідної хвороби; поширеність (популяції) таких тварин в Україні; ризик занесення відповідної хвороби в Україну; вплив хвороби на здоров’я тварин або ризик для здоров’я людини і так далі.

Також чітко визначається обов’язок утримувачів тварин забезпечити захист їхнього здоров’я.

 Запропоноване регулювання в частині благополуччя тварин повністю відповідає високим європейським вимогам і, фактично, є його повторенням».

 AgroPolit.com: У ЄС та в багатьох розвинених країнах встановлюються вимоги не лише до здоров’я, а ще й до благополуччя тварин. В Україні зоозахисні організації також вимагають гуманного поводження з тваринами. Це питання врегульовано в проєкті закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин»?

Сергій Глущенко: Так. Це дуже важливе і нове для України регулювання.

Справа в тому, що до цього часу в законодавстві України благополуччя тварин розглядалося виключно в контексті захисту тварин від жорстокого поводження, тобто досить фрагментарно, так би мовити, в усіченому вигляді.

Питанню благополуччю тварин присвячено окремий розділ проєкту закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин». Звісно ключовим правилом у цьому регулюванні залишається те, що власники (утримувачі) тварин зобов’язані не завдавати тваринам зайвого та надмірного болю, страждань, травм, під час їх утримання та забою, якщо йдеться про сільськогосподарських тварин. Однак, поряд із цим з’являється багато інших вимог, які покликані покращити умови, в яких утримуються тварини та впливають на їхнє самопочуття.

Визначається проеєтом закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» і те, який саме орган здійснюватиме державний контроль за дотримання вимог у сфері благополуччя тварин.

Передбачається, що підзаконними актами буде встановлено детальні вимоги до забезпечення благополуччя свійських тварин під час їх утримання, транспортування та забою.

Запропоноване регулювання в частині благополуччя тварин повністю відповідає високим європейським вимогам і, фактично, є його повторенням.

Тому зоозахисним організаціям немає за що хвилюватися. Інше питання – це надання нашим аграрним виробникам достатнього часу для переходу на застосування цих вимог. Запровадження цих вимог однозначно повинно бути поступовим.

 Ліцензовані ветеринарні лікарі видаватимуть три документи

 AgroPolit.com: Як щодо бюрократії? Кількість різноманітних документів збільшиться чи зменшиться?

Сергій Глущенко: Безумовним позитивом є те, що зменшується кількість дозвільних документів, а також те, що ліцензованим ветеринарним лікарям надається реальна можливість видавати ветеринарні документи.

З наявних  на сьогодні п’яти видів документів (міжнародного ветеринарного сертифіката, ветеринарного свідоцтва, ветеринарної довідки, ветеринарно-санітарного паспорта на тварину та ветеринарної картки) проєкт Закону передбачає залишити лише три.

Перші два документи стосуватимуться живих тварин, побічних продуктів тваринного походження і репродуктивного матеріалу. Третій – стосуватиметься тільки живих тварин.

Не менш важливим є те, що передбачено істотне скорочення строків видачі таких документів – з одного місяця до одного дня.

Великим позитивом проєкту закону №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» є й те, що він запроваджує можливість видачі ветеринарних документів в електронній формі.

Крім того, стануть більш чіткими підстави для відмови у видачі ветеринарних документів. У разі прийняття законопроєкту 3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин» у запропонованому вигляді, вичерпний перелік таких підстав буде встановлено саме у Законі.

Для бізнесу це означає, що «кількість» бюрократії, необґрунтованих відмов і час на отримання ветеринарних документів буде істотно зменшено. А випущені електронні ветеринарні документи навпаки – повинні з’явитися як явище і стати звичайною практикою.

 Буде створено базу даних ветеринарного фармакологічного нагляду. Технічно ця база повинна буде взаємодіяти з Державним реєстром ветеринарних лікарських засобів України».

 AgroPolit.com: Як функціонуватиме система фармакологічного нагляду?

Сергій Глущенко: По-перше, до цієї системи вперше залучать представників учасників ринку ветеринарних препаратів. Про це має потурбуватися Держпродспоживслужба у взаємодії з такими операторами, а також Національною установою України з ветеринарних препаратів.

По-друге, буде створено базу даних ветеринарного фармакологічного нагляду. Технічно ця база повинна буде взаємодіяти з Державним реєстром ветеринарних лікарських засобів України.

У цій базі збиратиметься інформація про всі негативні та неочікувані реакції тварин на ветеринарний лікарський засіб, а також про будь-які токсичні реакції людини на ветеринарний лікарський засіб, негативний вплив ветеринарних лікарських засобів на навколишнє природне середовище тощо.

Читати до теми: Володимир Лапа: Уряд має ввімкнути режим максимально сприяння для аграрного експорту

Надалі зібрану інформацію аналізуватимуть. Результати такого аналізу будуть підставою для прийняття відповідних рішень стосовно відповідного ветеринарного лікарського засобу.

Фактично ми можемо говорити про створення в Україні динамічної системи, яка дозволить оперативно реагувати на загрози, пов’язані із застосуванням ветеринарних лікарських засобів, та вчасно вживати заходи для усунення таких загроз.

Штрафи і відповідальність зростуть

AgroPolit.com: Чи буде посилено відповідальність у сфері ветеринарної медицини?

Сергій Глущенко: Так, проєктом закону №3381 «Про ветеринарну медицину» пропонується деталізувати склади правопорушень, які сьогодні передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (для керівників суб’єктів господарювання та фізичних осіб), а також збільшити розміри санкцій.

Якщо раніше за такі або за аналогічні правопорушення можна було накласти штраф у розмірі 54 гривень (тобто лише три неоподатковуваних мінімуми), то за проєктом Закону таке правопорушення може обійтися вже у декілька сотень неоподатковуваних мінімумів.

Поряд із цим, запроваджується можливість застосування санкцій безпосередньо до суб’єктів господарювання, чого раніше не було.

Розмір таких санкцій є досить вагомими і він вже прив’язаний не до неоподатковуваних мінімумів, а до мінімальних заробітних плат. Таким чином запроваджувані розміри санкцій почнуть виконуватимуть свої прямі функції:

  1. ефективно впливали на поведінку порушників (виховна функція);
  2. будуть пропорційними (залежатимуть від ступеню тяжкості допущених порушень);
  3. виконуватимуть превентивну роль (стримуюча функція).

І хоча немає єдиних розмірів санкцій на рівні Європейського Союзу, актами ЄС встановлено, що санкції мають бути такими, щоб вони були здатні виконувати зазначені вище три функції.

В цілому, дотримання вимог у сфері ветеринарної медицини і сфері благополуччя тварин – це як дотримання правил дорожнього руху. Якщо не порушувати і не їздити на червоне світло, то суб’єкту господарювання повинно бути байдуже, які саме розміри санкцій взагалі є.

AgroPolit.com: Що ви хотіли б додати від себе сьогодні, в Міжнародний день ветеринарного лікаря?

Сергій Глущенко: По-перше, із задоволенням хотів би привітати з цим святом всіх тих, хто стоїть на сторожі здоров’я наших тварин, лікує їх і турбується про них! Вони роблять дуже важливу і часто дуже непросту роботу, яка допомагає, зокрема, зростати нашому аграрному експорту й, відповідно, нашій економіці. Без зусиль ветеринарних лікарів це було б неможливо! Хочу відзначити це особливо та побажати всім ветеринарним лікарям здоров'я, натхнення і задоволення від своєї роботи. Також хочу побажати їм залишатися професіоналами своєї справи!

Безумовно, ветеринарні лікарі є тими, хто краще за інших розуміє тварин і відчуває їх всім серцем!

Також я вдячний усім експертам, учасникам ринку, а також спеціалістам всіх міністерств і, особливо, Держпродспоживслужбі, які доклали багато зусиль до того, щоб документ, який задумувався ще три роки тому, нарешті став повноцінним законопроєктом, котрий здатен змінити цілу сферу економіки. Це ще не перемога, та однозначно великий крок у напрямку її досягнення.

Також є фахівці, чий внесок у підготовку проєкту Закону був чи не найбільшим. Це представники проекту технічної допомоги ЄС «Вдосконалення законодавства, контролю та поінформованості у сфері безпечності харчових продуктів, здоров’я та благополуччя тварин в Україні», без їхніх зусиль і проєкт Закону не був би можливим.

Окремо хотів би подякувати депутатам комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики. Передусім тим, які виступили авторами проєкту Закону (нагадаю, це п’ятірка – Чернявський, Чорноморов, Гайду, Салійчук і Бунін). Не секрет, що проєкт готувався досить тривалий час – останніх три роки. Але саме зараз ми бачимо, що профільний комітет Верховної Ради України підтримує ідею і має серйозне бажання впроваджувати в Україні європейське регулювання у сфері ветеринарної медицини і благополуччя тварин.

Дуже сподіваюся, що з цим складом комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики і з цим складом парламенту ми разом зможемо змінити нашу країну на краще.

 Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

8 жовтня 2020
Аграрний комітет розпочав розгляд законопроєкту про ветеринарну медицину
Вчора, 7 жовтня, на засіданні Комітету з питань аграрної та земельної політики розпочали розгляд пропозицій і поправок до прийнятого в першому...
26 вересня 2020
Скасовано бюрократичну норму про мінімальний перелік досліджень у державних ветлабораторіях
Скасовано бюрократичну норму про мінімальний перелік досліджень у державних ветлабораторіях. Наказ від 27 вересня 2004 року №107 про внесення...
27 квітня 2020
Вантажі з імпортним продуктами розвантажують на додаткових пунктах пропуску – Держпродспоживслужба
В умовах карантину вантажі з продуктами, які завозять від країн-сусідів розвантажують на додаткових пунктах пропуску. Про це у...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...