Наталія Буткова-Вітвіцька: У фермерів залишився місяць, щоб отримати компенсацію за купівлю насіннєвих матеріалів
Наталія Буткова-Вітвіцька

АgroPolit.com спільно з Ощадбанком запустив цикл матеріалів у межах проекту  #АгродотаціїВРозрізі, присвячених державним програмам підтримки АПК на 2019 рік. Провідні експерти фінустанови доступно розказують про складні фінансові аспекти, пов’язані з кредитуванням і фінансуванням аграріїв. Про умови та вигоди, які можуть отримати аграрії, долучившись до урядової програми, що передбачає компенсацію придбаних насіннєвих матеріалів українського виробництва, AgroPolit.com розпитав у директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталії Буткової-Вітвіцької.

Читайте до теми: В Ощадбанку детально розповіли про програму компенсації вартості сільгосптехніки

AgroPolit.com: Хто може претендувати на компенсацію за цією програмою?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Отримати компенсацію можуть фермери, які купують будь-яке насіння вітчизняного виробництва і чиї підприємства отримали прибуток, що не перевищує 20 млн грн за останній рік. Будь-який фермер може подати заявку і отримати компенсацію через Ощадбанк. Але я, в першу чергу, хотіла б почати нашу розмову із заклику до фермерів. Адже залишилося не так багато часу для отримання цієї компенсації. Фермери можуть отримати компенсацію лише у тому разі, якщо заявку буде подано до 1 грудня 2019 року.

AgroPolit.com: Наскільки програма актуальна та популярна?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Ми бачимо, що програма компенсації на придбання насіння вітчизняної селекції викликає зацікавленість у наших фермерів, хоча на ринку гостро стоїть питання конкуренції з іноземними виробниками. У 2019 році під цю програму було виділено 80 млн грн. Через наший банк 85 клієнтів отримали компенсацій на суму близько 4 млн грн. Якщо порівнювати результати цієї програми з іншими, то він не настільки гарний, як міг би бути.

В цілому держава передбачила алокацію витрат на рівні 80 млн грн, а 29 банків заявили реєстрів на загальну суму 12 млн грн. Тобто розрив між бюджетними коштами та заявками (за результатами 8-9 місяців) складає різницю майже у 7 раз. Тож, можна сказати, що ця програма не була достатнім чином популяризована серед користувачів.

Читайте до теми: В Ощадбанку для позичальників із сумою кредитів до 5 млн грн діє програма спрощеного мікрокредитування

Також варто відмітити низьку поінформованість фермерів. У нас їх близько 40 тис. і наші маркетингові дослідження доводять, що про програму не всі знають, хоча на цій ниві трудяться 29 банків та профільне міністерство. Правда, якщо порівнювати сьогоднішню ситуацію з тенденціями минулого року, ми бачимо зростання попиту. Наприклад, якщо брати конкретно програму по насінню, то за цей неповний рік кількість звернень збільшилася вдвічі. Хоча, я вважаю, що і банки, і країна в цілому не використовує максимально свій потенціал, адже ми бачимо, що бюджетування набагато вище, ніж алокація цих грошей. Ще раз повторюю, в Україні 40 тис. фермерів, а компенсацію отримали 85 господарств – це інформація, яка дисонує між собою.

 

AgroPolit.com: Хто з виробників має право брати участь в державній програмі компенсації?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Всі вітчизняні виробники. В цій програмі немає обмежень для виробників. Є певні вимоги до фермерських господарств, а до виробників, крім вимоги про українське виробництво, інших обмежень немає.

Якщо дотримується процедура подачі документів і від фермерського господарства подається повний пакет документів, жодних проблем не виникає.

AgroPolit.com: Наскільки складною є процедура оформлення відповідних документів?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Якщо поглянути на перелік документів, які потрібні для оформлення заявки на участь у програмі, то тут є над чим попрацювати в плані оптимізації, але варто пам’ятати, що програмі держпідтримки АПК всього два роки. Якщо її дію продовжать, результати наступного року будуть ще кращі. Перший рік роботи програми був адаптаційний. Другий рік вже вийшов за рамки пілотного проекту і почав набирати оберти, було більше виділено бюджету.

AgroPolit.com: Чи можуть сільськогосподарські кооперативи претендувати на державну компенсацію?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Звісно, кооперативи можуть брати участь у програмі, але тут виникає питання, скільки їх всього по країні і наскільки це широка аудиторія? За офіційними даними, таких кооперативів в Україні до тисячі. На тлі 40 тис. фермерських господарств – це досить скромна цільова аудиторія, хоча вони також можуть претендувати на компенсацію. Варто зауважити, що перелік необхідної документації для кооперативів та звичайних фермерів не відрізняється.

AgroPolit.com: Чи існують обмеження щодо суми компенсації?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Звісно, сума компенсації обмежена, але я не думаю, що вона є стримуючим фактором для розвитку програми. Наприклад, на старті програми  максимальна сума компенсації на одну юрособу складала 80 % від вартості насіння (без врахування ПДВ), але не більше 30 тис. грн. З 2019 року сума компенсації складає 80 % від вартості насіння (без врахування ПДВ), але не більше 80 тис. грн.

AgroPolit.com: Грошова виплата перераховується на рахунок виробника одномоментно чи в декілька етапів?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Сам процес участі в програмі відбувається наступним чином: подається заявка в банк, протягом місяця банк опрацьовує цю заявку та формує реєстри одержувачів, потім заявка потрапляє до міністерства для перерахування коштів і наступного місяця (за звітним) перераховуються кошти. Кошти переводяться безпосередньо на рахунок фермера одним переказом і не розбиваються на декілька етапів.

AgroPolit.com: Чи всі аграрії, що подали заявки в 2018 році, отримали компенсацію?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Так, всі отримали компенсацію. Через Ощадбанк пройшло 44 заявника і всі вони отримали компенсацію на загальну суму близько 1 млн грн (при витратах на купівлю насіннєвих матеріалів на рівні 2 млн грн). Повторюю, що це не такі великі суми на тлі інших програм, наприклад, таких як компенсація вартості техніки, але в України це перший досвід, банки випробовують свої сили в таких програмах, тому щось йде краще, щось гірше. Найголовніше питання сьогодні – це потреба донести інформацію до аграріїв, що залишилося не так багато часу, щоб подати заявки і отримати компенсацію, адже сьогодні відсутні чіткі плани на продовження програм компенсації.

AgroPolit.com: Яка сума компенсацій на придбання насіння вітчизняної селекції виплачена  аграріям у 2019 році?

Наталія Буткова-Вітвіцька: У 2019 році послугами Ощадбанку за програмою компенсації вартості насіннєвого матеріалу скористалися 85 фермерських господарств, а минулого року – 44. Цього року реєстр Ощадбанку – 4 млн грн, а за весь минулий рік – 1 млн грн. Тобто ми бачимо збільшення в 4 рази за сумами компенсації і в 2 рази за кількістю клієнтів. Кількість аграріїв, які ще можуть звернутися за компенсацією, може збільшитися, адже є ще місяць для того, аби подати заявку і отримати кошти.

Хворостяний Віталій, журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...