Наталія Буткова-Вітвіцька: В Ощадбанку для позичальників із сумою кредитів до 5 млн грн діє програма спрощеного мікрокредитування
Наталія Буткова-Вітвіцька директор департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку

Державою передбачено щонайменше 8 програм підтримки фермерства. Однією з них є програма компенсації відсотків за кредитами. Про умови та вигоди, які можуть отримати аграрії, долучившись до урядової програми здешевлення кредитів, AgroPolit.com розпитав у директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталії Буткової-Вітвіцької.

Читайте до теми: GoЗаАгроДотаціями-2019

AgroPolit.com: Пані Наталіє, наскільки аграрії нині зацікавлені у програмі компенсації за кредитами?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Це досить актуальна програма. За час дії програми (станом на 01.06.2019) за такою компенсацією звернулися 154 аграрії-клієнти Ощадбанку. Частина з них (80%) отримали кредити на придбання техніки, обладнання. Решта 20% звернень була щодо компенсацій за кредитами на поповнення обігових коштів. Загалом сума компенсації, якої потребували клієнти Ощадбанку, за цією програмою становить 12,3 млн грн (станом на 01.06.2019).

AgroPolit.com: Як змінюється динаміка звернень, якщо порівняти їхню кількість із торішніми?

Наталія Буткова-Вітвіцька: У 2018 році сума компенсації, яку отримали клієнти Ощадбанку, за напрямком здешевлення кредитів становила 3,3 млн грн. В 2019 році сума компенсації за вже поданими реєстрами Ощадбанку становить 9 млн грн. (станом на 01.06.2019). Тобто, ми бачимо, що звернень майже втричі більше, аніж за весь минулий рік, і до кінця 2019 року ця тенденція повинна зберегтися. Тому можна впевнено заявляти — зацікавленість програмою компенсації ставки за кредитами, безумовно, зростає.

Читайте до теми: Уряд відшкодував вартість будівництва тваринницьких комплексів 28 виробникам

AgroPolit.com: Чи всі аграрії, які подали заявки в 2018 році, отримали компенсацію?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Усі фермери, які подали заявки у визначений строк, отримали кошти за рахунок бюджету 2018 року — це 3,3 млн грн. Частка звернень наших клієнтів за цією програмою вагома, 38% від загалу. У 2019-му виникла невелика затримка із виплатою компенсації через очікування виділення бюджету програми на новий календарний рік (на момент публікації матеріалу гроші вже виплатили. — Ред.). Ощадбанк регулярно формує реєстри одержувачів і передає їх у МінАПК до факту виплати.   

AgroPolit.com: Яку суму коштів виділено на здешевлення відсоткової ставки за кредитами у 2019 році?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Загалом на програми «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» у 2019 р. виділено 800 млн грн, з них 45 млн грн — на здешевлення кредитів аграріїв, які будуть спрямовані на компенсацію процентної ставки.

AgroPolit.com: Які категорії господарств підпадають під програму компенсації?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Фінансова підтримка надається фермерським господарствам, у власності чи користуванні яких перебувають землі с/г призначення. У 2019 році спростили вимоги до одержувачів компенсації, зокрема скасували обмеження щодо розмірів земельного фонду у власності та/або користуванні, а також збільшили граничний розмір виручки від реалізації продукції за останній рік до 20 млн грн. Також компенсація надається с/г обслуговуючому кооперативу:

- молочного, м’ясного напрямів, до складу якого входять не менш ніж 20 членів, серед яких повинно бути одне чи більше фермерських господарств, а інші — фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають землі сільськогосподарського призначення, та за наявності тварин, ідентифікованих і зареєстрованих відповідно до законодавства;

 - плодово-ягідного, овочевого напрямів, а також із заготівлі та переробки продукції бджільництва, дикорослих ягід, грибів і рослин, до складу якого входять не менше від 7 членів, серед яких повинно бути одне чи більше фермерських господарств, а інші — фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають не більш як 100 га земель с/г призначення.

Читайте до теми: Стан фінансування програм підтримки АПК у 2019 році

AgroPolit.com: Чи можуть на компенсацію за кредитами розраховувати представники суміжних галузей, наприклад, виробники комбікормів і ветеринарних препаратів тощо?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Ні, не можуть. Програма здешевлення кредитів за постановою Кабінету міністрів №106 спрямована на підтримку саме фермерських господарств, для зміцнення їхніх позицій. Проте все в агросекторі взаємопов’язане, як механізм годинника. Якщо дати поштовх одному коліщатку, запрацює вся система.

AgroPolit.com: Які категорії сільгоспвиробників мають першочергову перевагу в наданні кредитів?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Основні критерії єдині для всіх позичальників — досвід ведення діяльності для аграріїв не менш як 2 маркетингових роки та позитивна кредитна історія.

Зрозуміло, що сервісні моделі фінансування клієнта в сумі 5 млн грн та 50 млн грн — різні. Тому в Ощадбанку для позичальників із сумою кредитів до 5 млн грн впроваджено програму мікрокредитування, за якою спрощено процедури погодження кредиту й вимоги до клієнта,та,  відповідно, адаптовані умови фінансування. Такі кредити зазвичай видаються дуже швидко, зокрема є можливість отримати кредит без застави в сумі до 250 000 грн.

Для клієнтів із сумою кредиту понад 5 млн грн – класична процедура оцінки проекту, перевагою якого є індивідуальний підхід».

AgroPolit.com: Скільки максимально заяв на компенсацію може подати фермер?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Одержувач може скористатися компенсацією не більш як за одним короткостроковим та одним середньостроковим кредитом за період дії програми (всього може бути дві паралельні заявки).

Проте, окрім державних програм, Ощадбанк пропонує аграріям інші цікаві «фішки». Маємо привабливі умови фінансування за міжнародними програмами. Наприклад, «гарантійний механізм», коли позичальник надає застави на 30% суми кредиту, а решту гарантують партнери у межах тристоронньої угоди з ЄІБ та ЄІФ. Програма з НУФ також скерована на здешевлення кредитів на 1% без обмеження щодо цільового призначення та суми кредиту.

AgroPolit.com: До якого терміну подаються заяви на компенсацію у 2019 році?

Щоб отримати компенсацію за рахунок бюджету 2019 року, заявки до банку потрібно подати до 1 грудня 2019-го, а реєстр на компенсацію відсотків за грудень буде подано банком у Мінагрополітики до 10 лютого 2020 року. Щоб отримати компенсацію за рахунок бюджету 2019 року, заявки потрібно подати до банку до 1 грудня 2019 року, компенсація відсотків буде сплачена з бюджету 2020 року. Детальні та зрозумілі інструкції з поясненнями можна знайти на сайті міністерства.

Наталія Буткова-Вітвіцька: Документи на компенсацію клієнти подають через місяць після сплати перших відсотків за кредитом, а з кожним наступним місяцем банк автоматично долучає їх до списку одержувачів компенсації без потреби повторного звернення клієнта.

AgroPolit.com: На які цілі надається компенсація за короткостроковими кредитами та на яких умовах? На яку максимальну суму компенсацію можна розраховувати?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Короткостроковий кредит терміном до одного року, обсяг якого не перевищує 500 тис. гривень. Цільове використання такого кредиту — на покриття виробничих витрат, банківським сленгом — на поповнення обігових коштів. Це закупівля насіння, паливно-мастильних матеріалів, засобів захисту рослин, поточний ремонт техніки, виплата заробітної плати працівникам.

Максимальна сума компенсації прив’язана до облікової ставки Нацбанку — не більше ніж 1,5 облікової ставки НБУ за мінусом 1% річних. На сьогодні облікова ставка Нацбанку становить 17,5% річних.

Наприклад, клієнт Ощадбанку отримав кредит 500 тис. грн під 19,5% річних. Він матиме компенсацію 18,5% річних, тобто вартість фінансування для нього становитиме 1% річних, це 410 грн. До слова, це вартість 15 філіжанок кави капучіно.

Читайте до теми: Мінагрополітики підготувало 6 нововведень щодо розподілу держпідтримки аграріям

AgroPolit.com: На які цілі надається компенсація за середньостроковими кредитами, та які умови? На яку максимальну суму компенсації можна розраховувати?

Наталія Буткова-Вітвіцька: За умовами програми, середньостроковий кредит, тобто терміном до 3 років, може бути використаний для придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва. Це техніка й обладнання без обмеження щодо країни виробництва. Також під компенсацію підпадають кредити на здійснення витрат, пов’язаних із будівництвом і реконструкцією виробничих об’єктів сільськогосподарського призначення. Є обмеження щодо розміру кредиту — до 9 млн грн. Сума компенсації відсотків розраховується аналогічно. Фактично фермерові кредит коштує 1% річних.

AgroPolit.com: Яким чином перевіряється факт цільового використання кредитних коштів?

Наталія Буткова-Вітвіцька: В Ощадбанку ми постійно вдосконалюємо наші процеси, розуміючи, що кожен повинен займатися своєю справою: аграрій — вирощуванням с/г продукції, а банк — фінансовими питаннями. Так, щодо кредитів на поповнення обігових коштів, цільове використання перевіряють працівники банку шляхом аналізу операцій за поточним рахунком позичальника, здійснених за рахунок кредиту. Ощадбанк цю функцію взяв на себе, щоби не відволікати клієнта.

За кредитами на придбання основних засобів, капітальні витрати — контроль здійснюється на етапі надання кредиту, адже ці кошти спрямовуються безпосередньо або постачальникові техніки або підряднику, котрий виконує будівельні роботи. Особливих вимог, як і за звичайного кредитування, немає.

Найбільшою популярністю серед аграріїв користується програма компенсації техніки вітчизняного виробництва».

AgroPolit.com: Якщо фермер отримав кредит у 2018 році, коли він матиме компенсацію?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Компенсацію відсотків він отримує щомісяця, виходячи з суми сплачених відсотків. Клієнти Ощадбанку вже одержали компенсацію відсотків, сплачених у листопаді 2018-го. Наступні відсотки підпадають вже під компенсацію за рахунок бюджету-2019 (Кошти вже отримані. — Ред.).

AgroPolit.com: Чи може фермер розібратися у всіх деталях, які вимагає банк? Чи є вже напрацьований механізм подання документів на отримання компенсації?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Ощадбанк жодних додаткових вимог, аніж як передбачено постановою Кабінету міністрів №106, не встановлює. Клієнт може ознайомитися з умовами програми як на сайті МінАПК, так і отримавши консультацію у відділеннях Ощадбанку, вони прозорі та зрозумілі. За потреби, роз’яснення можуть надати клієнтові у відділенні нашого банку. Програма працює не перший рік, отже всі процеси цілком налагоджені.

AgroPolit.com: Чи активно фермери використовують саме програму відшкодування відсоткової ставки?

Наталія Буткова-Вітвіцька: Найбільшою популярністю серед аграріїв користується програма компенсації техніки вітчизняного виробництва. Тому, якщо фермер хоче придбати імпортний трактор, наприклад, John Deer, CASE, йому підходить саме програма здешевлення кредитів. Адже в такому випадку придбана техніка буде дорожчою лише на 1% за рік, проте не потрібно вилучати кошти з обігу та можна їх спрямувати на підвищення врожайності.

 

 Віталій Хворостяний, журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 квітня 2020
Бюджет-2020: які зміни очікують АПК та програми держпідтримки
Верховна Рада змінила держбюджет через епідемію коронавірусу. Сталося це з другої спроби. Зміни торкнулися й АПК. AgroPolit.com розібрався, чого...
26 вересня 2019
В Ощадбанку детально розповіли про програму компенсації вартості сільгосптехніки
АgroPolit.com спільно з Ощадбанком запустив цикл матеріалів у межах проекту  #АгродотаціїВРозрізі, присвячених державним...
6 серпня 2019
Програма компенсації відсотків на покупку української с/г техніки найпопулярніша серед аграріїв
Найбільшою популярністю серед аграріїв користується програма компенсації техніки вітчизняного виробництва. Таку інформацію повідомила...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...