Олександр Солонтай: Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України і є очільником земельної мафії
Олександр Солонтай, керівник програм практичної політики, експерт Інституту Політичної Освіти

Минулий 2017 рік був для аграріїв важким та неоднозначним. Безліч подарунків «підкинула» не лише погода, а й політики. Максимум законопроектів, але мінімум кінцевих рішень. Так, рік Півня запам’ятався здебільшого галасом. Що ж очікувати від нового 2018-го та яким він стане для українських аграріїв? Прогнозами поділився керівник програми практичної політики, експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай у ексклюзивному інтерв’ю для AgroPolit.com:

AgroPolit.com: Чим запам’ятався 2017 рік?

Олександр Солонтай: 2017 рік більше нагадував стабільність і застій. Можу сказати, що якихось особливих потрясінь не було. З точки зору політики були непрогнозовані ситуації, але вони надто не вплинули на ситуацію в аграрному секторі.

З політичного погляду — це перший рік, коли повністю відсутні міністр і голова аграрного комітету. Аграрний напрямок у нас обезголовлений і в парламенті, і в уряді. З реформами в земельному законодавстві тяганина. Рік був плідним на законопроекти, але вони по суті блокували один одного.

Фактично земельна децентралізація зупинилася

Спрацювали погано всі: й уряд, який не запропонував аграрного міністра. І Верховна Рада, яка не обрала голову комітету, і Президент, котрий у грудні «заблокував» законопроект свого прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на одну й ту ж саму тему — передача землі громадам за межами населених пунктів.

Тут дивна поведінка Президента. З одного боку ми побачили показову картинку розправи з «лідером земельної мафії» (Гройсман відсторонив від виконання обов'язків голови Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Олега Цвяха, — Авт.), а з іншого — отримали низку законопроектів, жоден із яких не розглядається. Фактично земельна децентралізація зупинилася.

AgroPolit.com: Можна сказати, що Президент і прем’єр зараз перетягують ковдру в управлінні землями?

Олександр Солонтай: Ця ситуація загалом дуже дивна. Адже якщо протистояння між Кабміном і Верховною Радою ще пояснюється тим, що уряд не хоче віддавати ініціативу реформування земельних відносин, — тому законопроекти від народних депутатів потрапляють у «бан», а урядові мали би потрапляти в першочерговий розгляд. То ідея подання законопроекту від Президента в умовах того, що свій законопроект вже подавав Кабінет Міністрів, може виглядати як «перетягуванням ковдри», так і варіантом свідомого блокування розгляду законопроектів. Насправді ні законопроект уряду, ні Президента не були проголосовані в першому читанні. Натомість є проект Кутового (Тарас Кутовий, міністр аграрної політики та продовольства, — Авт.), коли він ще не був міністром, який проголосовано в першому читанні.  І є альтернативні до урядового депутатські законопроекти. А потім депутати подадуть іще альтернативний президентському — і це буде дурдом.

Читати також: Звільнення Цвяха не ліквідує земельну мафію — точка зору

Чому це все відбувається? Буду різким у своїй оцінці. На мою думку, нинішній перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України (Максим Мартинюк. — Авт.) і є очільником земельної мафії. Коли на зустрічі розпинали виконавця, який працює на керівника, це виглядало смішно. Адже нинішній очільник земельного відомства — близька людина до Гройсмана, яка повністю все контролює.

AgroPolit.com: Тобто, непризначення міністра було навмисним, щоб заблокувати вирішення певних питань?

Олександр Солонтай: На мою думку, Гройсман не призначає міністра аграрної політики тому, що його повністю задовольняє його людина, котра де-факто є міністром, і його ж людина контролює та координує потоки в цій сфері.

AgroPolit.com: Відсутність голови міністерства та комітету шкодить аграрній галузі?

Олександр Солонтай: Відсутність очільників блокує реформування земельної галузі більше, ніж низка законопроектів. Відсутність міністра є свідомим кроком з боку уряду Гройсмана. Зокрема, персонально самого Гройсмана для того, щоб нічого не змінювати у земельній сфері. Чи шкодить це земельним реформам? Це є гарантією відсутності земельної реформи.

Те, що відбувається зараз, свідчить не просто про відмову рухатися малими кроками, а взагалі про перенесення зняття мораторію на землю на найближчих 2 роки

AgroPolit.com: Чи буде питання земельного мораторію «топтатися» на одному й тому ж місці й цього року?

Олександр Солонтай: Коли у 2014-2015 роках в аграрний комітет прийшли нові люди від БПП, «Самопомочі», то вони пропонували два варіанти: або ми рухаємося до різкого запровадження ринку землі із удосконаленням врегулювання, або ж малими законодавчими актами, ставлячи приватну власність як далеку мету, і налагодження порядку з обігом земель. Я був прихильником другої моделі. Іншими словами, щоб не запроваджувати приватну власність на землю різко, а зробити такі законопроекти, які з одного боку розблоковують процес і знімають мораторій у перспективі, а з іншого — вже сьогодні збільшують кількість реальних і де-юре користувачів, перетворюючи на власників земельних ділянок.

Читати також: Представлено порівняльний аналіз законопроектів про земельну децентралізацію

Та насправді між «Самопоміччю» і БПП (старим і новим міністром) великої дискусії щодо цього не було. Але те, що відбувається зараз, свідчить не просто про відмову рухатися малими кроками, а взагалі про перенесення зняття мораторію на землю на найближчих 2 роки. До завершення президентських виборів змін в аграрній галузі не буде. І проблема не в тім, що не буде змін. Проблема у відсутності малих кроків. Бо якщо ринок землі введуть різко, без них виявиться, що ми не готові — тоді «повилазять» усі проблеми.

AgroPolit.com: То 2018 рік знову стане роком застою?

Олександр Солонтай: Так. Зняття мораторію до завершення виборів неможливе. Питання: чи буде рік успішним з точки зору невеликих законопроектів, які налагоджують роботу із землями, банками, кадастром, громадами, землями за межами населених пунктів і документами.

AgroPolit.com: Який варіант земельної децентралізації вам ближчий?

Олександр Солонтай: Насамперед, наступного року це буде моїм пріоритетним напрямом діяльності. Об’єктивно: успіху можна досягти лише для об’єднаних громад. Це несправедливо, нелогічно. Не має бути такої передумови. Програма об’єднання громад повинна бути стимуляційною, а не каральною. Мусять бути базові права для всіх однаковими, а якщо вже йдуть на консолідацію, то отримують бонуси.

AgroPolit.com: Президентський законопроект має право на життя?

Олександр Солонтай: Всі законопроекти можуть бути взяті за основу. Але найкраще підходить законопроект Кутового, адже він пройшов перше читання і готовий до другого. Зараз усі намагаються показати досконаліший законопроект. Але без громад нічого не буде.

AgroPolit.com: Чи вдасться громадам відстояти свою позицію?

Олександр Солонтай: Реакцію органів самоврядування можна буде побачити наприкінці зими, а в березні — їхні чіткі позиції. Я не можу переконати парламент змінити позицію, своє слово повинні сказати аграрії та селяни, члени громад. Їхній голос ці два роки був відсутній, тому я не дивуюсь, що земельна децентралізація фактично провалилася.

2018 рік мине під знаком президентських виборів. Це буде рік «гадання на кавовій гущі»

AgroPolit.com: Щодо політичної арени. Чи формується нова коаліція, яким буде 2018-й?

Олександр Солонтай: Якщо абстрагуватися за межі аграрної сфери, то 2018 рік мине під знаком президентських виборів. Розпадатиметься оточення Порошенка. Люди навколо нього будуть думати: «Якщо не Порошенко, то хто?», вести перемовини — і цим підігрівати претендентів. Натхненні цим кандидати гратимуть у традиційну українську гру «три претенденти на одну булаву».

Читати також: Тарас Березовець: Спроба симулювати у жовтні революційний оргазм під Радою провалилася

Кандидатів у кожній ніші (правій опозиції, центристській, лівій) буде по кілька. Порошенко намагатиметься утриматися на своєму місці. Але вже в другій половині року стане зрозуміло, що «всьо». Адже він продовжує накопичувати антирейтинг. Серед виборців, які планують прийти на вибори, його рейтинг 10-15%, і хоча це мало, та він найвищий серед інших. Попереду, за різними опитуваннями, — то Тимошенко, то Вакарчук. Проте, з точки зору перемоги, рейтинг Порошенка замалий.

В 2017-му чітко це не відчувалося, але в 2018 році буде добре помітно. «Народний фронт» шукатиме шляхи виходу, з БПП — інший шлях. Мажоритарники об’єднаються в різні фракції. «Воля народу», «Відродження», маленькі міноритарії вестимуть перемовини з малими силами, які мають перспективу стати великими. 2018-й буде роком бродіння, хаосу, перемовин, пошуку варіантів. Всі будуть дивитися на рейтинги, та ще на те, хто буде в другому турі з Тимошенко. Бо вже сьогодні зрозуміло, що в другому турі саме вона буде фавориткою. Та, водночас, говорять: «Можливо, і вона випаде». Це буде рік «гадання на кавовій гущі». Я впевнений у тому, що в березні 2019 року ми матимемо в першому турі кандидатів, а в другому турі — президента.

AgroPolit.com: Дружби між партіями не буде?

Олександр Солонтай: Під сумнівами та гаданнями залишки партійної дружби випаруються під кінець 2018 року. Коаліції почнуть складатися на початку 2019-го, в період Різдвяних свят.

AgroPolit.com: Наскільки підставна чи не підставна кандидатура Вакарчука?

Олександр Солонтай: Сподіваюся мати з ним зустріч, після чого зможу коментувати.

AgroPolit.com: Дякую за відповіді!

Еліна Редіх, журналіст AgroPolit.com 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 жовтня 2018
Олександр Солонтай: Склад другого туру президентських перегонів може стати для всіх сюрпризом
Не факт, що Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, чи низка інших фаворитів президентських перегонів узагалі опиняться у другому турі виборів. Адже в...
20 січня 2018
2018 рік стане роком «гадання на кавовій гущі» для політики
2018 рік мине під знаком президентських виборів та стане роком «гадання на кавовій гущі». Таку думку висловив керівник програми...
2 серпня 2017
Олександр Солонтай: Розмови про важкі стосунки між Порошенком і Гройсманом — не більше, ніж віра у теорію змови там, де її немає
Черговий сезон українського політичного водевілю закінчено. Більшість народних депутатів поїхали у відпустки, за всю сесію так і не зумівши...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...