Олена Волошина: Хотілося, щоб у 2016 році ми профінансували $300 — $400 мільйонів. Але реально, я вважаю, що буде менше...
Олена Волошина, голова представництва IFC в Україні

Україна потребує підтримки міжнародних фінансових організацій. Варто поглянути на валютний курс і пригадати фінальну цифру золотовалютних резервів України, аби зрозуміти нагальність отримання чергового траншу кредиту МВФ. В таких умовах важко дихається усій економіці, АПК в тому числі. Одне з надійних джерел отримання доступних кредитів для українських агрокомпаній — Міжнародна фінансова корпорація (IFC). Вона приділяє значну увагу фінансуванню саме вітчизняного агросектору. Які плани на цей рік? Чи з’явиться в арсеналі IFC гривневе кредитування? Про це та про інше читайте в ексклюзивному бліц-інтерв'ю голови представництва IFC в Україні Олени Волошиної:

AgroPolit.com: Чи не лякає Вас ситуація в секторі? Будете й далі інвестувати? Скільки? 

Олена Волошина: Будь-який інвестор хоче стабільності. Україна — це країна, яка, на жаль, поки не може похвалитися тим, що ми досягли стабільності і стійкості. Швидше — навпаки. Тому, природно, це лякає будь-якого інвестора, навіть такого, як ми, який в Україні багато років і відчуває всю ситуацію зсередини. Чи позначиться це на наших планах? Я гадаю, що так. Ми, на жаль, не вибираємо ті ліміти, які ми могли б.

Я сподіваюся, що доб'ємо питання гривневого фінансування. Ми вже близько 

AgroPolit.com: Великі це обсяги?

Олена Волошина: Є ще куди добирати. І проблема полягає в тому, що не знаходимо достатньої кількості правильних проектів. На жаль, за останній рік не додали нових. Як правило, в основному клієнти, які були. Що б хотілося зробити в цьому році? Я сподіваюся, що доб'ємо питання гривневого фінансування. Ми вже близько. Спасибі керівництву Національного банку, воно дуже в цьому допомагає. Я сподіваюся, що у 2016 році все-таки зробимо хоча б одну операцію з кредитування інфраструктури, а також, що заявлене фінансування на НАК «Нафтогаз» на покупку газу в Європі у цьому році буде реалізовано.

Сподіваємося, що наших аграрних розписок буде не 12 штук, а набагато більше. Зараз усіма зусиллями намагаємося визначити їх режим оподаткування 

AgroPolit.com: Оцініть роботу за минулий рік в агросекторі? Які плани на 2016 рік?

Олена Волошина: У середньому в рік інвестуємо в АПК $200 — $300 мільйонів. Мені б хотілося, щоб у 2016 році ми профінансували $300 — $400 мільйонів. Але реально, я вважаю, що буде менше —залишимося на тому ж рівні... Ми довгострокові інвестори і всі поставили на паузу свої капітальні інвестиції. У цьому році навряд чи хтось робитиме серйозні довгострокові вкладення. Ми поміняли продукти, дуже активно підтримуємо операції на експорт й імпорт... Займаємося розробкою нових продуктів під гривневе фінансування. Як і раніше, думаємо про те, як аграріїв профінансувати. Відновили і розширили лінію з «Райффайзеном» і «Баєром». Сподіваємося, що наших аграрних розписок буде не 12 штук, а набагато більше. Зараз усіма зусиллями намагаємося визначити їх режим оподаткування.

AgroPolit.com: А в чому проблема з їх оподаткуванням?

Олена Волошина: У бухгалтерів немає чіткого розуміння, яким чином їм відображати ці розписки, і який режим оподаткування залежно від цього застосовувати. У робочій групі намагаємося знайти єдине розуміння цієї ситуації.

AgroPolit.com: Що потрібно, щоб збільшити використання аграрних розписок?

Олена Волошина: Заважає нерозуміння того, як проводити адміністрування оподаткування розписок. На цьому полі грають в основному постачальники засобів захисту рослин і насіння. Банки ще придивляються. Плюс у них високі норми резервування щодо цього продукту. Сподіваємося, що фінансові установи розпочнуть працювати на вказаному напрямі якщо не цього, то наступного року.

AgroPolit.com: На цей рік у Вас є хоча б приблизне розуміння розвитку напряму агророзписок?

Олена Волошина: Ми не ставимо план із кількості. Ринок самостійно визначить це. Але те, що ми розширилися з однієї області до чотирьох, — це вже говорить про те, що принаймні в 4 рази більше повинно бути.

AgroPolit.com: Чи потрібно приймати якісь законодавчі зміни або постанови від парламенту чи Кабміну, щоб прискорити процес із розписками й полегшити роботу інвесторів у країні?

Олена Волошина: В ідеалі, звісно, ми б хотіли бачити зміни в Податковому кодексі, щоб там чітко прописали режим оподаткування аграрних розписок. Водночас я розумію, що не можна, напевно, в Податковому кодексі всі ці деталі прописати, тому шукаємо компромісний варіант. Чи будуть потрібні нам для цього якісь зміни в законодавстві? Не готова зараз сказати, бо наразі це в роботі.

Не вистачає швидкості, ефективності і глибини реформ. Як і раніше, нічого не зроблено в частині корупції… 

AgroPolit.com: Яких кроків від парламенту очікують міжнародні фінансові організації, щоб прибрати бар'єри для інвестицій в агросектор?

Олена Волошина: Я б не виділяла, що чекаємо чогось від Ради або інших гілок влади. Нам не вистачає швидкості, ефективності і глибини реформ. Як і раніше, нічого не зроблено в частині корупції, не переконали власне населення і зовнішній світ у тому, що з нею намагаємося боротися. Нестабільна макроекономічна ситуація і відсутність гарних історій. А вони особливо потрібні, наприклад, захід в Україну Сороса тощо. 

У майбутньому не очікую, що буде велика консолідація землі 

AgroPolit.com: Оцініть розвиток сектору в 2016 році? Ваше відчуття, який тренд буде цього року?

Олена Волошина: Сектор займався тим, що виживав. Йому не пощастило за всіма параметрами: грошей мало і дають не всім, погода підвела, але режим оподаткування змінили. При цьому я вважаю, що якийсь індивідуальний фермер трактором як орав, так і оре. І більшою мірою це вплинуло, напевно, на діяльність великих компаній, ніж якихось маленьких індивідуальних фірм. У майбутньому не очікую, що буде велика консолідація землі.

AgroPolit.com: Тобто не буде латифундій?

Олена Волошина: Я гадаю, що ні. Я не бачу для цього можливостей.

AgroPolit.com: А чому? 

Олена Волошина: Тому, що в усьому причина гроші.

AgroPolit.com: Тобто, банально, не вистачає коштів на скупку землі?

Олена Волошина: Так. Яким чином росли земельні банки в Україні агрокомпаній? Люди залучали зовнішнє фінансування або брали гроші на біржі, позичали у міжнародних організацій... Зараз реально фінансують міжнародні організації, західні банки перебувають в реструктуризації, у тому числі в агросекторі. Зрозуміло, що біржі на сьогоднішній день теж навряд чи доступні для українських гравців. Тому мені здається, що ось це завадить консолідації сектору.

Найбільше нарікають клієнти-аграрники на зміну оподаткування сектору

AgroPolit.com: На що Ваші клієнти-аграрники найбільше зараз нарікають?

Олена Волошина: Найбільше нарікають на зміну оподаткування сектору.

AgroPolit.com: Це обґрунтовано чи вони просто звикли жити в комфортному раю і їм би в ньому залишитися? Може пора вже дорослішати?

Олена Волошина: Без коментарів.

AgroPolit.com: Великий виклик 2016 року — відкриття земельного ринку. До 1 березня Рада має його підготувати. Чого від нього очікуєте?

Олена Волошина: Ми очікуємо, що цей законопроект дозволить впровадити нормальні, транспаранти, ефективні умови передачі землі з державної і напівприватної реально в приватну власність і запрацює ринок землі.

AgroPolit.com: Ви вважаєте, що Україна вже готова до вільного ринку землі?

Олена Волошина: Це політичне питання. Ми не коментуємо політику.

AgroPolit.com: І все-таки не можу не запитати Вас про політику. Як вийшло, що 25 років по суті аграрна країна жила без профільної політики? Чи є сьогодні базис для появи єдиної потужної або декількох аграрних партій?

Олена Волошина: Ми не були ніколи суто аграрною країною.

AgroPolit.com: А як же 33 мільйони гектарів землі?

Олена Волошина: Ну і що? У нас була досить потужна й розвинена металургія. Це зараз вона просто «лежить». Мені здається, що в певному сенсі це пов'язано з тим, що інші сектори економіки «лежать», а АПК працює.

AgroPolit.com: Тобто нарешті аграріїв побачили на тлі падіння інших?

Олена Волошина: Напевно.

AgroPolit.com: Ви вірите в те, що агросектор буде заправляти у великій політиці? От у Вас є таке відчуття?

Олена Волошина: Не знаю. Чесно кажучи, мене це якось навіть і не турбує.

Найкраща аграрна політика — це та, яка дає змогу компаніям нормально працювати 

AgroPolit.com: Як Вам здається, чого чекати від подальшого розвитку агрополітики в Україні?

Олена Волошина: Для мене найкраща аграрна політика — це та, яка дає змогу компаніям нормально працювати. На жаль, в Україні набагато більше політики, ніж нам всім хотілося б. У нас куди не руш — всюди політика.

AgroPolit.com: В Україні зростає роль і вплив аграрного лобі — близько 10 % всіх депутатів — у парламенті. Наскільки видно «голову» цього лобі над українським житом?

Олена Волошина: Напевно, більше ніж минулого року. Тому, що сектор став більш значущим для країни.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 лютого 2018
Олена Волошина: IFC запускає новий проект щодо підтримки молочного сектору
Зовсім нещодавно аграрні розписки почали діяти по всій Україні. Міжнародна фінансова корпорація IFC вирішила не зупинятися на впровадженні...
24 лютого 2016
Полтавщина — лідер з видачі аграрних розписок — Рутицька
У Полтавській області видана найбільша кількість аграрних розписок по всій Україні. Про це повідомила заступник міністра аграрної політики та...
22 лютого 2016
IFC озвучила плани з інвестування в український АПК — Волошина
Один із найбільших міжнародних фінансових партнерів України зберігає плани з інвестування в агросектор країни. Про це в ексклюзивному інтерв’ю...

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...