Іван Мірошніченко: Виважена співпраця  з  китайцями принесе Україні за 5 років  $8—12 млрд інвестицій
Іван Мірошніченко, народний депутат («Самопоміч»), член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

На початку наступного тижня в Україну очікується візит  китайської делегації на чолі  з  першим  віце-прем’єром Ма Каєм. У фокусі – «інвентаризація» та оживлення усіх інвест-проектів між нашими країнами. Чимало їх у агросекторі: контракт ДПЗКУ, участь у «Шовковому шляху» та інші. До чого готуватися? Про  це AgroPolit.com розпитав співголову новоствореної китайської робочої підгрупи, народного депутата  від «Самопомочі» Івана Мірошніченка:

AgroPolit.com: В Україну очікується візит першого віце-прем’єра Китаю. Як співголова новоствореної китайської робочої підгрупи розкажіть, де наші спільні точки взаємовигідної співпраці з  китайцями?  

Іван Мірошніченко: На форумі в Азербайджані прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що Україна синхронізує свої регуляторні норми з європейськими та з країнами-учасницями проекту нового «Шовкового шляху». Це означає, що робота з Китаєм посилиться за кількома напрямами, а від нас це вимагає двох важливих речей. 

Перша – бути надійним, повноцінним, рівноправним і цікавим партнером для Китаю у рамках програми «Китайський шовковий шлях».

Друга – оперативно провести ревізію усіх українсько-китайських  інвестиційних проектів,  відносин, відсіяти непотрібні, вирішити проблемні моменти  й окреслити нові точки співпраці. За останні 6 років накопичилося чимало інформації для аналізу, зокрема, $3 млрд кредиту для ДПЗКУ, понад $3 млрд позики для НАК «Нафтогаз Україна» на технічне  переоснащення ТЕЦів, реалізований лише на папері «Повітряний експрес» та інші. Без  цього в України великі шанси  випасти з  програми «Китайського шовкового шляху». Щоб не допустити цього та швидко прийти до спільного знаменника, уряд і створив українсько-китайську робочу групу  під  керівництвом першого  віце-прем’єра Степана Кубіва. Саме  вона зробить «домашню роботу» до приїзду 3—5 грудня в Київ делегації на чолі з першим віце-прем’єром КНР Ма Каєм для участі у третьому засіданні українсько-китайської комісії. Цьому передує низка зустрічей із китайськими  компаніями-інвесторами за вже згаданими питаннями. Сподіваємося на гарні новини  у грудні. 

Після деякого періоду «анабіозу» Україна вже рухається в напрямку «Китайського шовкового шляху»

AgroPolit.com: Тобто, Україна почала рухатися у бік цього «шляху»? 

Іван Мірошніченко: Так, після деякого періоду «анабіозу» Україна вже рухається в напрямку «Китайського шовкового шляху». У мене з цього приводу стриманий оптимізм. Китайці хочуть інвестувати в Україну, але робота з ними має бути дуже професійною і якісною. Зокрема,  вони готові вкласти $1,5 млрд у «зелену енергетику» — будівництво сонячної станції на ЧАЕС. Нагадаю, що уряд оголосив проект із будівництва такої станції.  Настільки мені відомо, серед 6—8 зацікавлених у будівництві компаній є й китайська.  

На міжнародній арені спостерігається інвестиційний «штиль» щодо України. В країну надходять лише реінвестовані прибутки та незначні інвестиції

AgroPolit.com: Який економічний ефект для України від участі в «Шовковому шляху»? 

Іван Мірошніченко: «Шовковий шлях» — це дуже мудрий стратегічний проект розвитку для економіки  КНР і вирішення ïï довгострокових безпекових, економічних, геополітичних завдань. Китай уже має низку договорів та меморандумів із десятками країнам про його реалізацію.  Це не  просто економічний одноразовий проект, він  глобально змінює  і посилює  економічні переваги  Китаю у світі, спрямований на лідерство Китаю в економічному зростанні та на збільшення геополітичного впливу. Для нас це важлива можливість мати рівноправні взаємовигідні відносини з країною-інвестиційним партнером для всієї України. Але! Все буде залежати від якості переговорної позиції та роботи уряду.

Наступний етап — експорт українських товарів продуктової групи до Китаю. Але це тільки один із можливих напрямів співпраці. ‎

Якщо  говорити  цифрами, то  українсько-китайська співпраця для нас сьогодні дуже важлива. Чому? На міжнародній арені спостерігається інвестиційний «штиль» щодо України. В країну надходять лише реінвестовані прибутки та незначні інвестиції. Відносна активізація в АПК. Так,  бачимо що за 10 місяців приріст експорту становив 22%, що в сумі дало $14,7 млрд, однак це виручка від  продажу продукції.  Не інвестиції. Найбільший інвестиційний інтерес до агросектору й загалом України наразі спостерігається з боку Азії, зокрема, Китаю. Виважена співпраця  з  китайцями принесе Україні за 5 років $8—12 млрд інвестицій. Якщо за цей час вирішиться військовий конфлікт на сході, то сума може подвоїтися. 

ПРО КОНТРАКТ ІЗ ДПЗКУ

AgroPolit.com: Чи переглядатиметься контракт із  китайцями щодо $3 млрд для ДПЗКУ? Які сигнальні маячки виставлені сторонами та на що очікувати? 

Іван Мірошніченко: Контракт має переглядатися. В іншому разі доведеться визнавати, що даний проект зазнав краху, завдав значних збитків і не буде гарним прикладом для майбутніх інвестицій. Я говорив і раніше, що умови угоди у багатьох випадках відірвані від реальних практик, правил і традицій функціонування світових ринків, багато питань з управління ризиками та й узагалі в багатьох випадках контракт «прокитайський», тобто, закладено нерівні умови. Знаю, що тривають непрості перемовини, проводиться важка робота.

Інша, не менш важлива проблема — це якість менеджменту корпорації та його сталість. ДПЗКУ сьогодні — це  компанія не про «тонни зерна», не про велику кількість елеваторів та об’єми зберігання. Ця компанія і цей бізнес уже давно  про  інше. Йдеться передусім про ризики та управління ними, якість та ефективність менеджменту й конкурентоспроможність підприємства в цілому. А там менеджмент змінюється іноді швидше, ніж пори року. Тому давайте трохи зачекаємо та будемо сподіватися на мудрі рішення. 

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 листопада 2018
Іван Мірошніченко: В Україні є багато цікавих для Китаю агропроектів на суму $1-1,5 млрд
Україна та Китай наводять торгові мости. Після візиту української делегації та бізнесу на міжнародну виставку «China International Import...
14 серпня 2018
Світлана Михайловська: Іноземні інвестиції в Україну заходитимуть, навіть якщо буде усічений земельний ринок
Іноземні інвестори очікують подальшого зростання інвестиційного іміджу України. Про це свідчить індекс ЄБА. На чому ґрунтується оптимізм інвесторів?...
26 лютого 2018
Влада вперто ігнорує скасування «олійних правок». Скільки ще будуть випробовувати терпіння аграріїв?
Епопея із відшкодуванням ПДВ на операції з експорту олійних культур не вщухає. А влада, схоже на те, робить все тільки для того, щоб даний скандал не...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...