Михайло Апостол: Хвилю аграрного рейдерства зупинено
Михайло Апостол, народний депутат VII скликання, кандидат історичних наук

В Україні майже рік діє громадський Комітет по боротьбі з рейдерством в АПК. Його очільником на Раді Асоціації фермерів і приватних землевласників України обрали радника міністра внутрішніх справ, народного депутата VII скликання, кандидата історичних наук Михайла Апостола. У минулорічному інтерв’ю AgroPolit.com він заявляв, що рейдерство захлеснуло всю країну.  Яка ситуація наразі з силовими захопленнями в АПК? Детальніше читайте в бліц-інтерв’ю Михайла Апостола:

AgroPolit.com: Як змінилася ситуація за рік із аграрним рейдерством? Чим це пояснюється?

Михайло Апостол: Повернення до 90-х років, чи навіть до 2016 року, в Україні не буде. Скажу більше: силові захоплення земель чи агропідприємств різної форми власності різноманітними так званими охоронними фірмами, «тітушками», найманими «спортсменами» та іншими відморозками залишилися в історії, незважаючи на те, хто за ними стоїть, які політичні сили, олігархи чи високого рангу чиновники. Я сподіваюся, що всім уже відомо, як власникам землі й агропідприємств, так і тим, хто ще думав посягнути на чужу власність, що контроль у боротьбі з таким явищем, як рейдерство, чи силові захоплення підприємств перебуває на постійному контролі безпосередньо у міністра МВС Арсена Авакова. Ще раз повторю: всім обласним керівникам ГУНП дано вказівки та інструкції, як повинні діяти спецпідрозділи Національної поліції, коли виникатимуть такі факти.

AgroPolit.com: Розкажіть про цю інструкцію більше.

Михайло Апостол: Про весь перелік її заходів не розкажу, але декілька назву. Перший — усі застосовані дії до бандитів чи відморозків будуть надзвичайно суворими. Другий —  забиратимуть ліцензію про охоронну діяльність у так званих «охоронних фірм» і відкриватимуться кримінальні провадження. Третє — жодних переговорів із рейдерами (тим більше, коли вони будуть із зброєю) — арешт без права застави і проведення слідчих дій щодо кожного арештованого учасника. Четверте — співпраця із військкоматами з подальшим врученням повістки безпосередньо в камері та допомога у проходженні медкомісії. Буде можливість проявити геройство на передовій. Додам від себе: спецпризначеннцям надзвичайно потрібна для відпрацювання жива практика та живий контакт. Так що усіх бажаючих рейдерів — чекаємо із великим нетерпінням!

Читати дл теми: Михайло Апостол: Рейдерство дійсно захлиснуло нашу державу, і не тільки в аграрній сфері

AgroPolit.com: Скільки звернень надійшло до комітету по боротьбі з рейдерством в АПК за 2017 рік? Які це випадки переважно?

Михайло Апостол: Якщо у 2016-му за рік було сотні випадків, то в цьому не назбиралося й десятка. Найгучніші — два випадки у Вінницькій області. Була спроба «погратися» в рейдерів у Тернопільській, Сумській, Кіровоградській, Київській та ще декількох областях. Я особисто проїхав практично всі області, де назрівав конфлікт, і як бачите, допомогла роз’яснювальна робота. Хвилю аграрного рейдерства зупинено. 

AgroPolit.com: Наразі вирішується питання земельної реформи. Чи прискорить її завершення ліквідацію поняття земельного рейдерства? Чому?

Михайло Апостол: Не думаю, що на даний час вирішується питання земельної реформи. Є просто наміри вирішити це питання. Відтак незрозуміло, що має на увазі влада під земельною реформою. Якщо тільки зняти мораторій, відкрити ринок, щоб продати землю, то це ніяка не реформа. А якщо паралельно дати можливість і сприяти відкриттю мільйонів робочих місць на цих землях, створенню сотень переробних підприємств, щоб продавати не сировину, а продукцію з доданою вартістю, сприяти розвитку логістичної програми (будівництво елеваторів, портів, зернових вагонів, млинів, сушарок, крупорушок), то це інша справа. Для цього великого розуму не потрібно й не варто вигадувати велосипед. Все це пройшли розвинені країни світу. Треба надати можливість усім малим фермерським господарствам, новоствореним сімейним фермам та різноманітним с/г кооперативам отримати довготерміновий (на 10—15 років) кредит чи хоча б у перспективі 5—10 років кредит із компенсацією 60% банківської ставки. Фінансувати цю єдину програму мала держава. Але водночас ставити новоствореним підприємцям одну умову — ці кошти використовуються для відкриття бізнесу в сільській місцевості та будівництво для себе особистого житла. Не буду пояснювати, скільки соціальних питань буде вирішено та скільки молодих сімей повернуться з європейським досвідом і новою філософією до України.

Читати до теми: Як реформувати землі НААН і не втратити науку?

Де, спитаєте, взяти кошти на цю компенсацію? Встановити на всі державні с/г землі орендну плату за користування в розмірі 4 тис. грн за 1 га. Це близько 40 млрд грн щорічно. І не важливо, є на першому етапі документація та договори на них, чи немає. Через рік для тих підприємств, які не виготовлять право установчих документів, орендну плату збільшити до 5 тисяч. Але для цього потрібна політична воля і бажання на ділі, а не на словах будувати нову багату Україну.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

24 жовтня 2016
Апостол: Аукціони орендних прав – величезний фінансовий ресурс для України
Проведення аукціонів із продажу прав на оренду державних земель – це надзвичайно величезний фінансовий ресурс для України. Про це на своїй...
10 жовтня 2016
Михайло Апостол: перший етап ринку землі відбувся
Радник міністра МВС в Україні Михайло Апостол зазначив, що наразі перший етап ринку землі пройшов. Про це він зазначив у своїй сторінці на Facebook. ...
12 вересня 2016
Радник міністра МВС Апостол очолив громадський Комітет по боротьбі з рейдерством в АПК
Асоціація фермерів і приватних землевласників України (АФЗУ) ініціювала створення громадського Комітету по боротьбі з рейдерством в АПК. Її головою...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...