Слаута Віктор Андрійович

Екс-радник Президента України з питань АПК
Вік: 72 роки

Народився 2 січня 1952 року в селі Закітне Краснолиманського району Донецької області.

Освіта:

1973 г. — закінчив Харківський сільськогосподарський інститут ім. Докучаєва за фахом «агроном».

1999 г. — став кандидатом економічних наук.

Кар'єра:

1973-1988 рр. — працював агрономом радгоспу «Комуніст», головним агрономом колгоспу ім. Жданова, головою колгоспу «Росія», другим секретарем міськкому КПУ і головою міськвиконкому Краснолиманська.

З 1988 по 1994 рр. — обіймав посади заступника, першого заступника голови агропромислового комітету Донецької області, завсільгоспвідділом Донецького обкому КПУ, першого заступника голови облвиконкому, заступника голови Донецької облдержадміністрації. Пізніше працював гендиректором ВО «Елеваторзернопром», директором донецького представництва ДАК «Хліб України».

2002 р. — перший раз отримав мандат народного депутата України, пройшов до парламенту за списком пропрезидентського блоку «За єдину Україну!». На момент виборів обіймав посаду заступника донецького губернатора Віктора Януковича і був членом Аграрної партії України.

Січень 2004-січень 2005 рр. — був міністром аграрної політики в першому уряді В. Януковича. Після відставки повернувся до Верховної Ради. Перший депутатський термін закінчував членом фракції «Регіони України».

Навесні 2006-го знову пройшов до парламенту — за списком Партії регіонів. Обіймав посади заступника лідера фракції ПР і першого заступника голови Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин.

8 лютого 2007 р. — обраний правлячою коаліцією на посаду віце-прем'єр-міністра з питань агропромислового комплексу.

Листопад 2007-березень 2010 рр. — народний депутат України VI скликання від Партії регіонів. Був членом Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин.

З березня по 13 жовтня 2010 року — віце-прем'єр-міністр України в уряді Миколи Азарова.

З 13 жовтня 2010 року по лютий 2014 року — радник Президента.

У 2014 році виконувачем обов'язків Президента України, спікером Верховної Ради України Олександром Турчиновим, Віктор Слаута звільнений з посади радника Президента України.

Цікава інформація:

Коли у 2018 році виник «бунт»  в лавах Аграрної партії, то саме колишнього аграрного міністра та віце-прем’єра з аграрних питань в урядах Віктора Януковича Віктора Слауту підозрювали у причетності до фінансування Аграрної партії України (АПУ) за кошти колишніх регіоналів (екс-міністра Едуарда Ставицького). Так, член політради АПУ Алім Міщук та Олег Корбан повідомили, що екс-голова політсили Віталій Скоцик повністю контрольований Віктором Слаутою. Сам Слаута цю інформацію заперечує: 

Та ну що ви таке говорите. Я? «Не царское это дело», радником якимось бути!!! На зарплаті не був і не є, тому ніде, нікого й нічого. Я просто член Аграрної партії України з 22-річним стажем Віктор Андрійович Слаута. 

У жовтні 2006-го була неофіційна інформація про те, що уряд В. Януковича планував реанімувати посаду «аграрного» віце-прем'єра (спеціально під Слауту). Однак сам депутат-«регіонал» заявив, що до нього з пропозицією посісти новий урядовий пост ніхто не звертався. Хоча й зазначив, що йому під час керівництва Міністерством агрополітики наявність профільної віце-прем'єра (ним тоді був нинішній «бютівець» Іван Кириленко) тільки допомагало. Як виявилося пізніше, чутки мали під собою реальний грунт. На думку деяких аналітиків, команді Януковича просто були необхідні і пост віце-прем'єра з питань АПК, і В. Слаута на ньому. Мета — відсунути з «цікавих напрямків» міністра агрополітики Юрія Мельника, який прийшов в уряд за квотою КПУ і водночас навіть до комуністів має стосунок абсолютно умовний (він був «аграрним» віце-прем'єром у «помаранчевому» уряді Юрія Єханурова). А Слаута – креатура самого Януковича, на яку можна було покластися зі 100%. До того ж, як вважають спостерігачі, Кабміну в аграрному секторі потрібен жорсткий топ-менеджер — «закручувати гайки» (в сенсі, регулювати ринок адміністративними методами). Такий експеримент в жовтні 2006-го вже був проведений в питанні експорту зерна, і Слаута, ще будучи депутатом, цей захід схвалив. Те ж саме повторилося і в червні 2007-го в зв'язку зі стрибком цін на хліб у деяких регіонах країни.

Експортні мита на зерно необхідно скасувати

Віктор Слаута виступав «За»

  • введення мораторію на демонтаж цукрових заводів;
  • скасування фіксованого сільгоспподатку;
  • введення квотування експорту зерна;
  • прямі дотації на виробництво продукції рослинництва і тваринництва;
  • то, щоб виділяти бюджетні кошти тільки тим аграріям, які будуть страхувати свій урожай.

Віктор Слаута «Проти»

  • заборонних заходів щодо ввезення м'яса в Україну.

Погляди:

Я 11-й раз отримую портфель... Хто в ногу зі мною не зможе йти — сам піде.

Я відчуваю, що всі вже переконалися, що без віце-прем'єра просто не можна. Мені зручно працювати, коли був віце-прем'єром. На такій посаді багато питань вирішувалися краще, тоді як сьогодні земельна реформа, законопроекти залишаються на місці.

 

Сім’я:

Одружений. Дружина — Слаута Олена Іванівна, пенсіонер; дочка — Суслікова Лідія Вікторівна, лікар; син — Слаута Андрій Вікторович, головний інспектор Державної митної служби України.

До теми

15 вересня 2018
Віктор Слаута заперечує, що приносив гроші Едуарда Ставицького в Аграрну партію
Колишній аграрний міністр та віце-прем’єр з аграрних питань в урядах Віктора Януковича Віктор Слаута спростовує інформацію про свою причетність...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...